Domácí pěstitelské pokusy: Exotické plody na okenním parapetu

11.01.2023

Zima je dlouhá a její šeď nás už může unavovat. Našim očím chybí pohled na zeleň, která v přírodě schází. Co takhle vyzkoušet si pěstování exotických plodů? My testovali avokádo, mango a ananas a přinášíme vám návod, jak na to.

Je samozřejmě krásnou představou, že by nám vlastnoručně vypěstované rostlinky v budoucnu přinesly i lahodné plody, těch se ale bohužel většinou nedočkáme. I tak jsou rostlinky krásné a pokus ocení malí i velcí. Vyzkoušejte to a uvidíte.

Avokádo

Kupte si pěkné zralé avokádo a připravte si z něj třeba svěží quacamole. Pro náš pěstitelský pokus budeme z plodu potřebovat pecku, která je v jeho středu. Při krájení dužiny buďte velmi opatrní, abyste ji nepoškodili. 

  1. Pecku vyjměte a ostrým nožíkem velmi jemně sloupněte hnědou slupku. Pecka tak bude krásně bílá. 
  2. Poté do pecky po jejím obvodu zapíchtěte tři párátka. 
  3. Vezměte sklenici, naplňte jí vodou a pecku usaďte na její vrchol tak, aby širší (spodní) část byla ponořená.

Za jak dlouho se začně něco dít: Po 3-8 týdnech se objeví kořínek, posléze na vrcholku pecky klíček, na něm později první lístky. 

Co dál: Rostlinku můžete i nadále pěstovat ve vodě a když bude za čas listová část větší (rostlina má 4-8 listů) můžete jí zasadit do květináče s dobře propustnou zeminou.

Náš tip: Když doma najdete vhodnou nádobu s užším hrdlem, kde bude pecka dobře držet, můžete vynechat párátka. Nám milovníkům přírody připadají přeci jen trochu brutální. 

Naše zkušenost: Některým peckám trvá naklíčit opravdu dlouho, klidně i 10 týdnů. Jindy se kořínek objeví už třeba za 10 dnů. Záleží na odrůdě i kondici plodu. Vyzkoušeli jsme asi 5 pecek, všechny vzešly.

Ananas

Ananas pěstujeme z chvostu, tedy z vrchní zelené části tohoto ovoce. Už při výběru plodu v obchodě sáhněte po takovém, který má listy pěkně svěže zelené, pevné a nepoškozené. A proces raději zahajte hned, po příchodu domů. V teple kuchyně totiž ananas rychle dozrává a listy sesychají. 

  1. Odřízněte horní listovou růžici a otrhejte několik bočních listů. 
  2. Chvost dejte do sklenice naplněné vodou tak, aby spodní část byla stále pod hladinou.

Za jak dlouho se začne něco dít: Asi za 3-4 týdny by se měly objevit první kořínky.

Co dál: Můžete pokračovat v pěstování ve vodě a až bude kořenový systém dostatečný, přesaďte rostlinu do květináče.

Naše zkušenost: Možná za to mohla nevalná kondice plodu, nebo fakt, že jsme jej nechali po nákupu několik dnů doma na míse. Ze tří listových chvostů nám dva shnily a ujal se pouze jeden. 

Mango

Dostat se k pecce manga není zdaleka tak snadný úkol, jako v případě avokáda. 

  1. Začněte tím, že zralý plod, který má více červených a žlutých částí než těch zelených, zbavíte slupky a okrájíte dužinu. Při kontaktu nože s peckou opatrní být nemusíte, jádro se totiž ukrývá uvnitř dřevité slupky a je dobře chráněno. 
  2. Abychom se dostali dovnitř, musíme vzít na pomoc zahradnické nůžky. Těmi opatrně odstříhneme dřevitý obal po délce a poté se zkusíme prsty dostat dovnit (obal otevřít). Tady se ukrývá jádro velké asi 5-10 cm (dle druhu avokáda) pokryté hnědou slabou slupkou. 
  3. Slupku nožíkem opatrně stáhněte. 
  4. Poté jádro zabalte do vlhké papírové utěrky a vložte do zipového sáčku. Ten uložte na světlý okenní parapet.

Za jak dlouho se začně něco dít: Asi za týden se objeví kořínek.

Co dál: Přesuňte jádro do nádobky s vodou tak, aby bylo částečně ponořeno do vody. Kořínek ve vodě být musí. Za několik málo dnů se objeví zárodek stonku a později i listů. Často už za 4 týdny budete mít pěkně vypadající rostlinu. Když bude listů zhruba 8 můžete jí přesadit do květináče s dobře propustnou zeminou.

Naše zkušenost: První rostlinku jsme přesadili do hlíny hned, co měla první asi tři listy a její růst se na dlouhou dobu zastavil. S přesazením proto nespěchejte.


Exotické rostliny potřebují vzdušnou vlhkost

Pokud máte doma příliš suchý vzduch, nebudou rostlinky dobře prosperovat - listy začnou hnědnout a kroutit se. Exoti mají rádi vlhko. Květináčky můžete proto usadit na misky s kamínky či keramzinem naplněné vodou. Rostliny často sprchujte vlažnou vodou a listy opatrně roste. Též můžete vyzkoušet pěstování v mini skleníčcích. Krásně vypadají a rostlinám se v nich bude dařit lépe. 


Zdroj fotografií: Pinterest

Přečtěte si také: Kokedamy - Mechové koule místo květináče nebo Vypěstujte si ze šišky strom