Havěťologie: Černá včela

22.04.2024

Její název nahání skoro až hrůzu a svým zjevem to tenhle samotářský hmyz také dvakrát nevylepší. Odkud se vzala a může být nebezpečná?

V posledních letech jste si možná všimli v přírodě velkého černého hmyzu s poněkud hlučným způsobem letu. Mnoho lidí se domnívá, že mají co dočinění se čmelákem, nebo dokonce s obávanou asijskou sršní. Ani jedna z odpovědí ale není trefou do černého (v tomto případě tedy doslova)!

Seznamte se: Dřevodělka

Hmyz, který vzbudil pozornost zejména zahrádkářů ale i výletníků, je totiž drvodělka, největší zástupkyně čeledi včelovitých. Díky své barvě je lidově nazývaná černou včelou.

Nejedná se ale pouze o jeden druh tohoto hmyzu. V našich končinách se můžeme nejčastěji setkat s drvodělkou fialovou, dále drvodělkou velkou a drvodělkou malou, ta se vyskytuje v jižních oblastech naší republiky. Ostatní dva druhy, dříve se vyskytující hlavně na jižní Moravě, už dnes lze kvůli stále teplejšímu podnebí pozorovat na celém území naší vlasti. Tedy i tam, kde byl tento hmyz donedávna prakticky neznámý. Což je také důvodem, proč právě výskyt černé včely vzbuzuje pozornost i obavy.

Drvodělka fialová patří do čeledi včelovitých.

U nás se vyskytující drvodělky mohou dorůst až do velikosti tří centimetrů, což není málo. Drvodělky mají lesklé, méně ochmýřené černé tělo a nafialovělá či kovově modravá křídla s rozpětím až čtyři centimetry. Tyto včely netvoří společenství, ale nejedná se ani o úplné samotářky. Žijí většinou v párech. Přezimují v prasklinách starých stromů, pařezů nebo trámů, ale spokojí se i se škvírami ve zdi. Samičky si ve starém dřevě vydlabávají chodbičky zakončené komůrkou, kam kladou vajíčka a také sbírají pyl a nektar, aby měla mladá generace po vylíhnutí z čeho čerpat sílu, protože stará generace v době jejich zrození umírá.

Je důvod se tohoto hmyzu bát?

Ačkoliv vzhled černé včely budí obavy z velkého a bolestivého žihadla, realita je jiná. Drvodělky nejsou vůbec agresivní, naopak se jedná o plachý hmyz. Zaútočí pouze v případě, kdy je člověk vyloženě vydráždí. Zabíjet drvodělky by také nebylo vůbec moudré – tyto včelky jsou totiž užitečné opylovačky. Preferují nektar z hluchavkovitých a bobovitých rostlin, milují květy trnky, akátu a také vistárie. Nepohrdnou ani rozkvetlými bodláky. A všem těmto rostlinám pomáhají s opylováním.

Náš TIP: Pokud chcete pro dřevodělky udělat něco užitečného, nechejte na zahradě starý kmen stromu, nevrtejte do něho otvory a možná, že se u vás tento hmyz ubytuje.