Přikrmování lesní zvěře má svoje pravidla. Znáte je?

25.12.2023

Výlet do zimního lesa za krmením zvěře podniká mnoho lidí a rodin. Přinášejí ovoce, zeleninu nebo pečivo. Často ale netuší, že mnohé z toho může zvířatům víc ublížit než pomoct. 

Pro zvěř totiž není vhodné zdaleka všechno a neméně důležité je, zda je krmivo v pořádku a kolik ho do lesa doneseme. Pojďme si zásady krmení lesní zvěře projít krok za krokem.

Důležitou informací však je, že spárkatá i černá zvěř se v České republice v posledních letech rozmnožila tak, že má na svědomí miliardové škody v lesích. "Chutnají" jí totiž zejména mladé sazenice stromků, takže nadměrné stavy spárkaté zvěře přímo brání obnově lesů po kůrovcové kalamitě.

S tím, zda je vhodné v lokalitě zvěř vůbec přikrmovat, abyste se měli poradit se správcem daného lesa, do kterého se chcete vydat.

Jaké potraviny lesní zvěři nosit

Nejpřirozenější potravou pro volně žijící zvěř jsou sušené trávy a byliny, včetně letorostů keřů či například sušeného maliníku. Vhodná jsou také jaderná krmiva - kaštany, žaludy, bukvice, obilí, kukuřice nebo hrách. Z obilí je pro přikrmování vhodný pouze oves! Ostatní druhy obilovin způsobují zvěři nadýmání a trávicí obtíže, což bohužel málo lidí ví. Dalším vhodným krmivem je ovoce a zelenina. Skvělá jsou jablka a hrušky, ale nemusíme se bát ani švestek a špendlíků. Ze zeleniny se hodí  mrkev, brambory a řepa, nicméně zvěř si pochutná na veškeré zelenině. Velice vhodné jsou také jeřabiny, které se doporučuje předkládat až v předjaří, protože zvěři usnadňují přechod na zelenou potravu.

Pozor na plísně

Než vyrazíte do lesa, zkontrolujte, zda jste měli krmivo vhodně usklněno a není plesnivé. Požití plesnivého krmení může mít pro zvěř fatální následky. Seno je možné předkládat jak do krmelců, tak volně na zem, odkud ho zvěř ráda bere. Pokud je ovoce či zelenina lehce nahnilá, zvířatům to neublíží. Jen dobře ohlídejte, aby nebyla plesnivá.

Kam krmení v lese dávat

Pro přikrmování využijte ideálně krmelce, které jsou postavené ve vhodných oblastech, daleko od silnic. Zvířatům zde nehrozí žádné nebezpečí, a navíc jsou na ně již zvyklá a vědí, že se tam krmivo pravidelně objevuje. V krmelcích je krmení chráněno stříškou před deštěm, nehrozí tedy jeho promoknutí a vznik plísní.

Nepřehánějte to co do množství

V oblastech, kde se vyskytuje dančí zvěř, nesmíme předkládat naráz větší množství kaštanů. Obsahují totiž velké množství saponinových látek, které působí negativně na trávení zvěře a při nadměrném množství dokonce toxicky. Daňci jsou totiž velice hltaví a umí spořádat velké množství potravy, což může v případě kaštanů vést až k jejich úhynu. Jako ideální množství berte maximálně tři až pět kilogramů kaštanů denně. Ostatní jadrná krmiva předkládáme v libovolném množství. I tak je ale dobré nosit do lesa zhruba tolik, kolik zvěř sežere během pěti dnů až jednoho týdne.

Pečivo jen v mrazech

Stále častěji lidé suší rozkrájený chléb a rohlíky, které následně dávají do krmelců. Zvěř si na pečivu pochutná s radostí, ale je potřeba důsledně dbát na některá pravidla. Pečivo musí být naprosto suché. Chléb nikdy nepodávejte v vcelku mimo krmeliště pro divoká prasata. V žádném případě nedávejte zvěři pečivo s jakoukoli náplní (marmeláda, sýr) nebo plesnivé pečivo. Taktéž je potřeba pečivo předkládat pouze v mrazivém období, kdy neočekáváme oteplení. Velice rychle do sebe totiž natáhne okolní vlhkost a po požití zvěři způsobuje poruchy trávení a průjmy. Taková zvěř rychle zeslábne a často hyne. Nejlepší je předkládat pečivo ho v malém množství a častěji.

Zvěř potřebuje sůl

Je sice pravda, že slané pečivo zvířatům nedáváme, ale sůl samu o sobě zvířata potřebují. Obsahuje pro ně důležitý chlór a sodík. Zvěři noste kamennou sůl, kterou koupíte v chovatelských potřebách, nebo solnou pastu, která se dá namazat například na kmen stromu či na krmelec.


Kdy je vhodná doba pro přikrmování lesní zvěře?

Příchodem zimy pro lesní zvěř nastává období strádání. Přikrmování zvěře není ale pouze otázkou zimních měsíců. Začínáme s ním už zhruba koncem září.