Borovice, smrček, nebo stromek v květináči? Víme, čemu dávají Češi přednost?

14.12.2021

Jaké druhy stromků budou letos zdobit české obývací pokoje? Jsou ještě v oblibě umělé vánoční stromečky, nebo dáváme přednost přírodě? A co stromky v květináči? Vydrží až několik let a pak si je můžete zasadit na zahradu. 

Zdroj: Unsplash, Paige Cody
Zdroj: Unsplash, Paige Cody

V Česku se každoročně prodá 1,2 až 1,3 milionu řezaných vánočních stromků. Ty letos podraží až o desetinu, na vině je inflace, růst nákladů na přepravu a zdražení cen energií. Očekává se, že Češi za vánoční stromky utratí přes 900 miliónů korun. A kterým druhům stromků dáváme při výběru přednost?

Řezané stromky

Vedou jedle

V čele oblíbenosti jsou u Čechů jedle, zejména pak Jedle kavkazské. Až 80% jich pochází ze zahraničí, hlavně z Dánska a z Polska. Mají pravidelný tvar, lesklé jehličí a větvě udrží i těžší ozdoby. Těší se velké oblibě hlavně proto, že neopadávají a vydrží tak poměrně dlouhou dobu.

  • Jedli kavkazskou pořídíte letos od 600 až 950 Kč.

Druhý je smrček

Smrk ztepilý je druhým nejčastějším stromkem, který si o Vánocích ve svých domovech zdobíme. Na rozdíl od jedlí, pochází smrčky téměř vždy z českých lesů a školek. Mají krátké tuhé jehličí a hustou korunu, k sehnání jsou pak v různých barevných odstínech zelené až po šedozelenou. Bohužel smrk brzy opadává. Neopadavou variantou smrku je Smrk pichlavý, známější pod názvem stříbrný.

  • Cena smrků ztepilých je v letošním roce 330 až 430 Kč, Smrky pichlavé seženete za 450 až 550 Kč

Borovice do třetice

Borovice lesní jsou v popularitě těsně za smrky a stejně jako smrčky pocházejí převážně z České republiky. Vzhledově se od jedlí a smrků liší tvarem a delším jehličím. Nevýhodou je jejich řidší kuželovitá koruna a méně větví. Výhodou pak delší životnost stromku.

  • Borovici si letos budete moci koupit za 420 až 570 Kč
Zdroj: Unsplash, Liviu C
Zdroj: Unsplash, Liviu C

Péče o vánoční stromek

Když si stromek přivezete domů, vybalte ho ze sítě, aby se větve uvolnily a dejte jej do kýble s vodou na chladné místo (zahrada, balkon, garáž). Po přenesení domů, stromeček umístěte co možná nejdál od zdroje tepla a nezapomeňte na pravidelnou zálivku.


Vánoční stromek v květináči

Pokud patříte k těm, kterým je stromečků líto a tenhle vánoční byznys vám připadá neekologický a neetický, je stromek v květináči přesně pro vás.

Mezi nejoblíbenější druhy "hrnkových" vánočních stromků patří Jedle kavkazská, Smrk stříbrný a Smrk pichlavý. Ideální jsou pomalu rostoucí druhy, které poslouží jako vánoční stromeček i více let. Při samotném výběru stromečku je velmi důležité, abychom dbali na to, zda byl stromek v květináči pěstován od malička a zda má dokonale rozvinutý kořenový bal. Takový stromek snadněji překonává teplotní výkyvy, kterým bude vystaven.

Zdroj: Unsplash, Sven Bransva
Zdroj: Unsplash, Sven Bransva

Péče o vánoční stromek v květináči

Aby vám stromek dělal radost a neuhynul, je klíčová jeho aklimatizace před přenesením do tepla obývacího pokoje. Nejdřív tedy nechejte stromek alespoň týden v garáži, na chodbě nebo v zimní zahradě, až poté ho přestěhujte domů. Nezapomínejte na pravidelnou zálivku a umístění co nejdál od krbu nebo radiátoru. Po Vánocích stromeček přestěhujte opět do garáže a teprve po dvou až třech týdnech zpět ven. Stromek venku určitě nezmrzne, ale mohl by uschnout, zalévejte ho tedy pravidelně.

Stromek v květináči najdete o Vánocích asi v 10% českých domácností.


Zdroj: Unsplash, Johnatan Borba
Zdroj: Unsplash, Johnatan Borba

Umělý stromek

Jeho výhodou je, že vám bude sloužit klidně i několik desítek let, po Vánocích ho uklidíte do sklepa a před svátky zase vyndáte. Ušetříte každý rok čas, peníze i síly, které byste museli věnovat nákupu a přípravě řezaného stromu. Nabídka umělých stromečků je široká, seženete je v mnoha barevných provedeních, tvarech a velikostech.

Umělý vánoční stromek preferuje dle průzkumů zhruba 15% českých domácností.