Borovice, smrček, nebo stromek v květináči? Víme, čemu dávají Češi přednost?
Jaké druhy stromků budou letos zdobit české obývací pokoje? Jsou ještě v oblibě umělé vánoční stromečky, nebo dáváme přednost přírodě? A co stromky v květináči? Vydrží až několik let a pak si je můžete zasadit na zahradu.
V Česku se
každoročně prodá 1,2 až 1,3 milionu řezaných vánočních stromků. Ty letos
podraží až o desetinu, na vině je inflace, růst nákladů na přepravu a zdražení
cen energií. Očekává se, že Češi za vánoční stromky utratí přes 900 miliónů
korun. A kterým druhům stromků dáváme při výběru přednost?
Řezané stromky
Vedou jedle
V čele oblíbenosti jsou u Čechů jedle, zejména pak Jedle kavkazské. Až 80% jich pochází ze zahraničí, hlavně z Dánska a z Polska. Mají pravidelný tvar, lesklé jehličí a větvě udrží i těžší ozdoby. Těší se velké oblibě hlavně proto, že neopadávají a vydrží tak poměrně dlouhou dobu.
- Jedli kavkazskou pořídíte letos od 600 až 950 Kč.
Druhý je smrček
Smrk ztepilý
je druhým nejčastějším stromkem, který si o Vánocích ve svých domovech zdobíme.
Na rozdíl od jedlí, pochází smrčky téměř vždy z českých lesů a školek. Mají
krátké tuhé jehličí a hustou korunu, k sehnání jsou pak v různých
barevných odstínech zelené až po šedozelenou. Bohužel smrk brzy opadává.
Neopadavou variantou smrku je Smrk pichlavý, známější pod názvem stříbrný.
- Cena smrků ztepilých je v letošním roce 330 až 430 Kč, Smrky pichlavé seženete za 450 až 550 Kč
Borovice do třetice
Borovice lesní jsou v popularitě těsně za smrky a stejně jako smrčky pocházejí převážně z České republiky. Vzhledově se od jedlí a smrků liší tvarem a delším jehličím. Nevýhodou je jejich řidší kuželovitá koruna a méně větví. Výhodou pak delší životnost stromku.
- Borovici si letos budete moci koupit za 420 až 570 Kč
Péče o vánoční stromek
Když si stromek přivezete domů, vybalte ho ze sítě, aby se větve uvolnily a dejte jej do kýble s vodou na chladné místo (zahrada, balkon, garáž). Po přenesení domů, stromeček umístěte co možná nejdál od zdroje tepla a nezapomeňte na pravidelnou zálivku.
Vánoční stromek v květináči
Pokud patříte k těm, kterým je stromečků líto a tenhle vánoční byznys vám připadá neekologický a neetický, je stromek v květináči přesně pro vás.
Mezi nejoblíbenější druhy "hrnkových" vánočních stromků patří Jedle kavkazská, Smrk stříbrný a Smrk pichlavý. Ideální jsou pomalu rostoucí druhy, které poslouží jako vánoční stromeček i více let. Při samotném výběru stromečku je velmi důležité, abychom dbali na to, zda byl stromek v květináči pěstován od malička a zda má dokonale rozvinutý kořenový bal. Takový stromek snadněji překonává teplotní výkyvy, kterým bude vystaven.
Péče o vánoční stromek v květináči
Aby vám stromek dělal radost a neuhynul, je klíčová jeho aklimatizace před přenesením do tepla obývacího pokoje. Nejdřív tedy nechejte stromek alespoň týden v garáži, na chodbě nebo v zimní zahradě, až poté ho přestěhujte domů. Nezapomínejte na pravidelnou zálivku a umístění co nejdál od krbu nebo radiátoru. Po Vánocích stromeček přestěhujte opět do garáže a teprve po dvou až třech týdnech zpět ven. Stromek venku určitě nezmrzne, ale mohl by uschnout, zalévejte ho tedy pravidelně.
Stromek v květináči najdete o Vánocích asi v 10% českých domácností.
Umělý stromek
Jeho výhodou je, že vám bude sloužit klidně i několik desítek let, po Vánocích ho uklidíte do sklepa a před svátky zase vyndáte. Ušetříte každý rok čas, peníze i síly, které byste museli věnovat nákupu a přípravě řezaného stromu. Nabídka umělých stromečků je široká, seženete je v mnoha barevných provedeních, tvarech a velikostech.
Umělý vánoční stromek preferuje dle průzkumů zhruba 15% českých domácností.