Vláda na svém zasedání 30. 7. schválila dotační program, který by měl kompenzovat nižší ceny dříví na trhu kvůli kůrovci. Nestátní vlastníci lesů by měli letos získat 1,5 miliardy, o další miliardě pro příští rok chce ministerstvo jednat. Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů (SVOL) pomoc vítá, shledává ji však nedostatečnou.

V ČR bude letos minimálně 30 milionů metrů krychlových kůrovcového dřeva. Krizové odhady hovoří až o 50 milionech metrů. Sucho zasáhlo kromě smrků další druhy. Po jednání o spolupráci českého a bavorského národního parku to ČTK řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Spolu s bavorským protějškem Thorstenem Glauberem potvrdili, že...

Městské lesy Dačice s. r. o. čelí kůrovcové kalamitě několik let. Kůrovec se v regionu poprvé objevil před pěti lety ve státních lesích. Co původně vypadalo na problém, se kterým se lesníci dokáží rychle vypořádat, to se vlivem historického sucha proměnilo ve zkázu obřích rozměrů.

V lesích prakticky na celém území ČR je nyní výjimečný stav. Mnoho lidí teprve v období své dovolené zjistí, jak obrovský rozsah mají dopady kůrovcové kalamity a sucha. Přečtěte si, jestli náhodou nejedete na dovolenou do nejvíce zasažených oblastí.