Nejen díky mediální pozornosti věnované kůrovcové kalamitě v naší zemi, ale i prostým pohledem na naší krajinu se může veřejnost na vlastní oči přesvědčit o rozsahu této kalamity, neboť na vytěžené kalamitní dřevo lze narazit prakticky u všech typů silnic a cest. Ne ale na polích, tedy na zemědělském půdním fondu. To totiž zakazuje zákon o ochraně...

Zatímco historicky nejrozsáhlejší kůrovcovou kalamitu už pravděpodobně zaznamenal každý (ať už na vlastní oči nebo z médií), další velmi vážné problémy tuzemských lesů zůstávají poněkud v jejím stínu. Lesníci se však s nimi musí vypořádat. "Nevíme, kam dřív skočit," připouští jednatel Městských lesů Dačice Ing. Kamil Kupec. Co dalšího vedle...

Každá koruna, kterou stát nyní vloží do lesů zdecimovaných suchem a kůrovcovou kalamitou, se nám v budoucnu několikanásobně vrátí. Prof. Ing. Luděk Šišák, CSc. z Fakulty lesnické a dřevařské, ČZU v Praze popisuje, jak se návratnost dotací dá vyčíslit a jak se vlastně počítají "služby lesa" v korunách (myslíme Kč, nikoliv koruny stromů 😊)

Kůrovcová kalamita ještě nekončí. Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů (SVOL) na své tiskové konferenci "Kůrovcová kalamita v lesích - nové informace a souvislosti" přineslo nejnovější informace o vývoji historicky nejrozsáhlejší kalamity v historii. Jak to nyní aktuálně v lesích vypadá a kam kalamita míří? Týká se i vašeho kraje?

Vláda na svém zasedání 30. 7. schválila dotační program, který by měl kompenzovat nižší ceny dříví na trhu kvůli kůrovci. Nestátní vlastníci lesů by měli letos získat 1,5 miliardy, o další miliardě pro příští rok chce ministerstvo jednat. Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů (SVOL) pomoc vítá, shledává ji však nedostatečnou.