Kůrovcová kalamita historického rozsahu samozřejmě ovlivňuje také možnosti pohybu v lesích. Kůrovec často "spořádal" oblíbené turistické destinace, někde hrozí zvýšené riziko pádu nevytěžených souší apod. Jak budou prázdniny 2021 podle nestátních vlastníků lesů vypadat?

Lesy mají nezastupitelnou zdravotní funkci. Odpočine si v nich unavená duše i tělo. Hitem posledních let jsou pobyty v domcích ve větvích. Fenomén, který byl dříve rozšířený zejména v zahraničí, už najdete také v České republice.

Les je místem, kde jsme na návštěvě. Tím spíš, že každý les někomu patří - a podle toho by se měl každý návštěvník chovat. Nejde jen o slušnost a úctu k majetku někoho druhého. Jedná se také o vlastní bezpečnost. Kůrovcová kalamita zdaleka nekončí, v lesích proto probíhá zvýšený pohyb techniky související s těžbou.

Asi každý se při průjezdu republikou v některém místě lekl, co se to děje s našimi lesy. V některých oblastech - například na Vysočině - je katastrofa zřejmá. Podle čísel uveřejněných Czech Forest Think Tankem je celková plocha lesů, které padly kvůli kůrovcové kalamitě jen za poslední tři roky celkem 192 938 ha (což jsou škody za 98,8 miliardy...

Deník Guardin informoval o studii, ze které vyplývá, že vlna sucha, která od roku 2014 sužuje střední Evropu, a tedy i Českou republiku, je největší od dob Římské Říše. Ze studie vyplývá, že na vině je hlavně změna klimatu. V budoucnu však horko nepoleví. Klimatologové předvídají, že extrémní sucho nás bude trápit i nadále.

Tady není moc co řešit. Zkrátka nasbírejte v lese nebo na zahradě co největší a nejkrásnější šišky. Vánoční dekoraci třeba přímo na sváteční stůl z nich vytvoříte během několika minut. Šišky můžete nechat přírodní, nebo vzít do ruky například temperové barvy. Dobře sedět budou na destičkách z kulatiny, ale "líbí" se jim také v malých květináčích...