Když se procházíme lesem, často nás ani napadne, že tenhle kus krajiny má svého majitele – může jím být stát, obec, církev, firma nebo třeba soukromá osoba. A i když lesy často vnímáme jako jeden zelený celek, ve skutečnosti se dělí do tří hlavních kategorií podle toho, jakou mají funkci. Pojďme si je krátce představit.

Po smrti otce při tragédii v lese se rozhodla pokračovat v rodinném podnikání. Místo studia grafického designu se v 18 letech vydala na drsnou cestu, kterou dnes ovládá stejně dobře jako její kolegové – muži. Nelekla se manipulace s těžkou technikou a koňmi, nevadí jí vstávání ve tři ráno a na své práci má prý ráda úplně všechno.

Lesy v Krušných horách zažily v minulosti obrovské ztráty. Kvůli průmyslovým exhalacím, které vrcholily ve 2. polovině 20. století, došlo k masivnímu odumírání smrků a ke vzniku rozsáhlých holin. Dnes se vědci a lesníci snaží původní krušnohorský smrk ztepilý vrátit zpět do krajiny, a to pomocí pečlivého výzkumu a speciálních šlechtitelských...

Nasbírat si dřevo se může mnoha lidem jevit jako praktická a beznákladová forma opatřování otopu. Do určité míry je to možné, pozor ale, abyste se nedostali do křížku se zákonem. Každý les totiž někomu patří a dřevo v něm je něčím majetkem - soukromé osoby, obce, církve nebo státu..

Správné skladování dřeva je klíčové pro efektivní a příjemné topení. Pokud dřevo není dobře uskladněno, může plesnivět, špatně hořet a dokonce i poškodit kamna. Přinášíme vám 5 osvědčených tipů, jak dřevo na zimu skladovat, aby bylo suché a vždy připravené k použití.

Kůrovcová kalamita je téma, které v posledních letech ovlivňuje lesnictví napříč střední Evropou. V roce 2023 se situace v jednotlivých státech lišila, přestože celkový objem napadeného dříví zůstal na obdobné úrovni jako v roce 2022, tedy kolem 30 milionů m³. Jak se vyvíjel boj s podkorním hmyzem v různých částech Evropy?