V posledních letech dochází vlivem extrémních výkyvů počasí k ohrožení lužních lesů a hromadnému odumírání jasanů a olší působením houbových patogenů. Dle vědců by mohl řešení představovat původní topol černý.

Zatímco lidé si dopřávají pohodlí a teplo ve svých vyhřátých domovech, nebo se choulí pod vrstvami oblečení, ptáci venku čelí mrazu i dešti. Mají drobná tělíčka a holé nožky. Jak to, že neumrznou?

Smrk ztepilý je vzhledem k rozsáhlým kalamitám na ústupu a jeho další pěstování v nižších polohách se považuje za rizikové. Stále však existuje významný podíl nesmíšených smrkových mlazin založených v minulosti, o něž se vyplatí pečovat a využít jejich potenciál.

V chladných měsících to ptáci nemají s potravou snadné a lidé jim proto chtějí trochu přilepšit. Jak ale ke krmení ptactva přistupovat, abychom neudělali více škody než užitku? Máme pro vás několik užitečných zásad od ornitologů.

Na vstup do lesa má právo každý a není divu, že se toho hojně využívá. Intenzita návštěv se však může měnit a ovlivňovat přirozené chování zvěře. Dvěma takovými příklady byly nestandardní režimy návštěvnosti v době pandemie covidu-19 a afrického moru prasat (AMP) na Zlínsku.