Na výlet!

 

Sušice je nazývána branou Šumavy nebo také její první dámou. Je to královské město s bohatou historií, řadou kulturních památek, kolébka sirkařství a místo s odkazem Husitů. Je zasazena v překrásné krajině s řekou Otavou a hustou sítí naučných stezek.

Dřevěné malebné domky, stodoly, venkovské škola, kostelíky a okolo zahrádky s bylinkami nebo včelími úly. A uvnitř stavení vám selka ukáže, jak se dralo peří, nebo spřádala ovčí vlna. Kdo touží nahlédnout do života lidí na Valašsku před sto a více lety, ať vyrazí do skanzenu na úpatí Beskyd.

Vzít do ruky motyku, vykopat jamku, zasadit nový strom. To je zkušenost, kterou jen tak něco nenahradí - dětem, Vám. V sobotu 9. října můžete společně s lesníky Arcibiskupských lesů a statků Olomouc s.r.o. pomoci založit nový les v místech, kde řádil kůrovec.

Hned dvě krásné akce, prostřednictvím kterých se můžete dozvědět mnoho zajímavého o tom, jak lesníci pracují a jak vlastníci lesů přistupují k péči o majetek, se sešly na sobotu 11. 9. Každá ovšem na jiném konci republiky a tak si při plánování víkendového programu můžete vybrat, co máte blíž. Počasí slibuje babí léto a nabité programy krásné...

Jisté je, že odtud se vám nebude chtít pryč a pokud si naplánujete jen jednodenní výlet, budete si už v jeho průběhu určitě plánovat návrat. Lázeňské lesy Karlovy Vary myslí na všechny návštěvníky - od těch nejmenších po dospělé. A nenudí se nikdo. Kromě zážitků spojených s lesem si přijdou na své i milovníci kultury, pro které je připravený bohatý...

Ať přijedete do Chlumce nad Cidlinou z kterékoliv světové strany - "potkáte se". Vy a půvabný zámek, který je spjatý s historií šlechtického rodu Kinský dal Borgo (a té patří i dnes). Udělejte si prázdninový výlet, tahle památka stojí za to vidět nejen kvůli svému "geniu loci" a faktu, že se tady nepohybují davy turistů... Velkým benefitem takové...

Městské lesy Znojmo, p.o. by vás rády pozvaly do Gránického údolí. Je to domov mloka skvrnitého, ale především klenot města Znojma. Pár minut od samotného historického centra se ocitnete uprostřed kouzelného kaňonu, kde na stres běžného dne okamžitě zapomenete.

Přestože se i tady přehnala kůrovcová kalamita, která nemá v historii domácího lesnictví obdoby, je Valašsko stále zelené a otevírá konejšivou náruč krásné přírody. Vydat se sem můžete na prodloužený víkend, ale ještě daleko lepší nápad je zdržet se minimálně týden.