Na výlet!

 

Jsou tady po staletí. Tichá místa s tajemstvím dávných příběhů. Uprostřed přírody mnohdy tak důkladně schovaná, že najít je není vůbec jednoduchá věc. Úsilí, ale stojí za to.

Mokřady lužních lesů s koberci medvědího česneku, vzácnými lekníny, ptactvem a neobvyklým hmyzem. Nebo velmi teplé skalní stepi porostlé barevnými květy, nad nimiž se třepotají motýli. To jsou lesy oblasti středních Čech. Za návštěvu tedy rozhodně stojí.

Zdejší zámek je barokní perlou ze 17. Století a v okolních lesích je spousta cest k prozkoumání při procházkách nebo cyklistice. Vydejte se objevovat okolí městečka Golčův Jeníkov.

Lesy Jizerských hor byly zkoušené mnoha kalamitami. A přesto, že se jejich stav díky péči lesníků od 90. let zlepšuje, nikdo z nás se nedočká toho, až budou úplně uzdravené. Na hřebenech vyroste zdravý les za sto padesát, možná až za dvě stě let.

Sušice je nazývána branou Šumavy nebo také její první dámou. Je to královské město s bohatou historií, řadou kulturních památek, kolébka sirkařství a místo s odkazem Husitů. Je zasazena v překrásné krajině s řekou Otavou a hustou sítí naučných stezek.

Dřevěné malebné domky, stodoly, venkovské škola, kostelíky a okolo zahrádky s bylinkami nebo včelími úly. A uvnitř stavení vám selka ukáže, jak se dralo peří, nebo spřádala ovčí vlna. Kdo touží nahlédnout do života lidí na Valašsku před sto a více lety, ať vyrazí do skanzenu na úpatí Beskyd.