Co se děje v lese v lednu
Mohlo by se zdát, že v lednu v lese všechno spí. Opak je ale pravdou. V tomto období se lesní ekosystém chystá na nový rok a v říši živočichů pomalu začíná období páření a příprava na příchod nového života.
Co dělají zvířata
- U lišek začíná doba páření, označovaná jako "kaňkování". Již koncem prosince můžeme v přírodě sledovat větší pohyb lišek. Lišák rozpozná říjnou lišku podle pachu ve stopě a kapek barvy, které liška vypouští z pohlavních orgánů. Po úspěšném spojení v brlohu je liška březí 53 dnů. V květnu pak vrhá zpravidla 3-8 liščat.
- Probíhá tok, tedy páření výra velkého. Výři se projevují hlasitým houkáním, které je slyšet převážně v noci. Po úspěšném toku snáší samice v březnu na skalnatých výstupcích 3-4 vajíčka. Inkubační doba je 35 dní.
- Další zajímavou aktivitou zvířat v lese je shazování paroží srnců, které lze najít při toulkách přírodou.
- V lednu se také dají pozorovat stopy zvěře ve sněhu, například zajíců, lišek nebo vysoké zvěře, které jsou v zimě obzvlášť patrné.
Co dělají rostliny
Všechny stromy mají nyní vegetační klid. Opadané listí a jehličí pokrývá půdu a poskytuje úkryt drobným živočichům a živiny půdním mikroorganismům. Sníh chrání kořenové systémy před mrazem a pomáhá zadržovat vláhu pro jarní růst.
Co dělají lesníci
Lesníci mají i v zimě plné ruce práce:
Sbírají šišky smrku, borovice, modřínu, semínka jasanu, lípy a akátu. Ty se následně využívají k výsadbě v lesních školkách nebo se uchovávají v semenných bankách.
Úmyslná těžba listnáčů: Těžba se provádí zejména v porostech, kde je nutné zajistit přirozené zmlazení.
Využití sněhové pokrývky: Sníh usnadňuje těžbu dřeva a minimalizuje poškození půdy při stahování klád.
Zvěř hledající potravu v zimním lese okusuje kůru a mladé výhonky stromků. Lesníci proto posilují ochranné oplocení a využívají pachové odpuzovače, aby minimalizovali škody způsobené zvěří.
Těžký sníh, který se hromadí na větvích stromů, může způsobit jejich lámání nebo dokonce pády stromů. Lesníci proto monitorují stavy lesních porostů a v případě potřeby odstraňují poškozené části stromů, aby minimalizovali riziko dalšího poškození.
Co dělají myslivci
Leden je pro myslivce měsícem intenzivní péče o zvěř:
Přikrmování zvěře: Zajišťují dostatek potravy, jako je seno, oves, kukuřice a sůl. Tato strava pomáhá zvěři přežít období, kdy je přirozená potrava nedostupná.
Lov černé zvěře a predátorů: Kontrolují stavy divočáků a lišek, aby byla zachována rovnováha v lesním ekosystému.
Zajištění klidu v honitbě: Omezují pohyb lidí a zvířat, aby zvěř měla potřebný klid k přečkání zimy.
Zajímavosti: Věděli jste, že:
Výři mohou slyšet pohyb hlodavců pod sněhem až na vzdálenost několika desítek metrů.
Lišky si často schovávají potravu na horší časy a jejich "spižírny" mohou být v zimě plné překvapení.
Leden je v lese obdobím klidu, ale také příprav na nadcházející jaro. Stačí se na chvíli zastavit, zaposlouchat se do ticha a objevit, co vše se v zimní přírodě děje.
Přečtěte si také: Přikrmování lesní zvěře má svoje pravidla. Znáte je? nebo Desatero pro zimní procházku lesem