Hledání Julie - 5 pravidel bezpečné návštěvy lesa s dětmi přímo od lesníků

14.10.2021

Případ německé holčičky, která se ztratila poblíž Čerchova byl pro rodiče bezpochyby noční můrou. Jak se z něho můžeme všichni poučit? Máme pro vás praktické tipy přímo od lesníků, kteří se o lesní majetky starají. Čeho se vyvarovat a co dětem říct dopředu?

V neděli 10. října v podvečer se svojí rodině ztratila v okolí Čerchova na Domažlicku osmiletá Julie Sleegersová z Německa. Navzdory tomu, že po holčičce pátraly stovky lidí z ČR i Německa, desítky psů a tři vrtulníky s termovizí, dítě strávilo v lese dvě mrazivé noci. Situace byla kritická a naděje, že bude holčička za takových podmínek nalezena živá, slábla. K obrovské radosti a úlevě všech měl příběh šťastný konec. Julii našel v úterý prochladlou, ale živou a zdravou hajný Martin Semecký (Městské lesy Domažlice) v okolí České studánky.

"Je to takový malý zázrak. Kudy šla ona, chodí i zvěř," říká Ing. Josef Forst z Domažlických městských lesů a dodává: "Kluci to vytipovali úplně přesně. Konkrétně Václav Fišr. Našel ji Martin Semecký, dřevař Jirka Dufek a Ivan Zavadil."

Lesníci a jejich dokonalá znalost místního terénu nakonec sehráli v celém příběhu klíčovou roli. Mluvčí policejního ředitelství v Horním Falci Josef Weindl na jejich adresu pro list Frankfurter Allgemeine řekl: "Znají svůj revír, znají každý kámen. Jsou to nejlepší lidé."

Jak se tedy v lese chovat, abychom minimalizovali riziko, že se někdo z výpravy ztratí, nebo zraní? Máme pro vás 5 základních kroků ...

S sebou mobil nebo píšťalku

Když vyrážíte na procházku nebo výlet sami, nezapomeňte si doma mobil. Signál ale zdaleka nemusí být všude a při pádu může dojít k jeho poškození. Proto by měl někdo z vašich blízkých vědět, kde se budete procházet a kdy se plánujete vrátit.

Při rodinném výletu, hrách na schovávanou ale i sbírání borůvek nebo hub dejte dětem na krk píšťalku - je to jednoduché a při zatoulání užitečné. Jen děti upozorněte na to, že zbytečným pískáním ruší klid zvěře i návštěvníků lesa. Použít ji mohou opravdu jen v případě nutnosti. Pokud rodina hraje dobrodružnou hru, hodí se také vysílačky.

Dětem oblékněte výrazné barvy

Oblečeno v tmavě zelené nebo hnědé barvě je ztracené dítě v lese téměř neviditelné. Proto při výletech a hrách dejte dětem na sebe nápadné barevné bundy, kalhoty i čepice. Lépe je při sběru hub uvidíte mezi stromy, a to samé platí i v případě pátrací akce. Dítě oblečené ve výrazných barvách bude dobře viditelné i z vrtulníku. Děti by se měly při procházce pohybovat v takové vzdálenosti, aby viděly ony na vás a vy na ně. Nikoliv moc daleko před vámi a už vůbec ne za vámi. Původní zprávy hovořily o tom, že německá rodina hrála stopovanou, později se však ukázalo, že děti utíkaly dopředu, špatně odbočily a ztratily se. Rodiče pak zalarmovali záchranné složky.

Když se ztratíte, nechávejte znamení

Povídejte si s dětmi o tom, co dělat v případě, že se v lese ztratí. Pokud se to stane, je důležité nechávat vzkazy, dělat značky, kterými se snažíte říci, že jste tady byli a kam jdete. Ideální je, poskládat na otevřené ploše nějaký velký obrazec třeba písmeno X, které bude viditelné ze vzduchu. Dobré je také sledovat potok, nebo silnici - tady je pravděpodobné, že nás dovede do civilizace.

Někteří odborníci spíše doporučují dohodnout si s dětmi, že jakmile se ztratí, měly by zůstat na místě a přecházením z místa na místo eliminovat nebezpečí, že se se zachránci minou. To by však například u ztracené Julie, která strávila v lese dvě mrazivé noci skoro jistě znamenalo fatální následky. Julia si našla podle všech pravděpodobností na noc úkryt na posedu, kde bylo sucho a čisto.

Buďte v lese obezřetní a respektujte pokyny lesníků

Při větrném počasí nebo při bouřce v lese rozhodně není bezpečno. Ze stromů mohou padat uvolněné větve a způsobit vážné zranění. Toto riziko může přetrvávat i několik dnů, s další návštěvou lesa proto po bouři nebo vichřici raději počkejte a především respektujte pokyny lesníků pro veřejnost. "V republice probíhá už několikátým rokem kůrovcová kalamita, a přestože se vlastníci lesů snaží co nejrychleji odtěžit kůrovcové souše, ne všude se to vzhledem k obrovskému rozsahu škod daří," vysvětluje Ing. Jiří Svoboda (SVOL). Suché stromy jsou nestabilní zejména za větru nebo při velké sněhové nadílce. Buďte proto opatrní, v případě rizika se pohybujte po vyznačených cestách, které se lesníci snaží prioritně udržet pro veřejnost bezpečné. Někdy nezbyde nic jiného, než s ohledem na bezpečnost některé lokality uzavřít, pak ale vlastníci lesů často čelí velké nedisciplinovanosti lidí. "Nevěřili byste, kolik pásek se zákazem vstupu a varováním nebezpeční lidé přelezou, podlezou nebo rovnou roztrhají," říká jednatel Lázeňských lesů Mariánské lázně Martin Šlehofer.

O všech reálných nebezpečích a zejména postupu, jak se v lese chovat mluvte se svými dětmi otevřeně a bez přehnaných emocí. Vysvětlujte jim, jakým způsobem předcházet riziku a jak případné neočekávané situace řešit, pokud nastanou.

Podívejte se přímo do lesů, ve kterých se Julie ztratila a zjistěte, jak se o ně lesníci starají: