Jarní mrazy způsobily v lesích obrovské škody

06.05.2024

Mráz, který zasáhl Česko na konci dubna, poškodil kromě ovocných stromů a révy také lesy. Největší škody lesníci sčítají na mladých porostech vysazených po kůrovcové kalamitě, utrpěly ale i duby, buky a možná letos přijdeme také o úrodu borůvek.

Jarní mrazy patří mezi nejkritičtější extrémní události pro lesy zejména mírného pásma. Způsobují poškození tkání rostlin, které ovlivňuje jejich růst i odolnost.

Duby a buky přišly o semenný rok. Na ten další si možná počkají 7 let! 

Čerstvě rašící pupeny buků, dubů i jedlí, tedy citlivějších dřevin, jsou mrazem zcela spálené. Lesníci se tak nedočkají výrazného semenného roku, který právě na letošek očekávali. Velké květy dubů a buků, které měly stromy před příchodem mrazů, předpovídaly dostatek semen. Ta na podzim pokryjí porosty a příští rok na jaře by vyrašila v lesích spousta semenáčků. Jedná se o přirozenou obnovu, kterou lesníci vítají. U dubu může být další semenný rok klidně až za sedm let.

Tím, jak buky, duby i jedle částečně pomrzly je zcela zničený i jejich nový přírůst. Během května se sice znovu olistí a stromy nebudou zničené kompletně, ale omezí se letošní přírůstky.

V polabí pomrzly vzrostlé Olše

Několikadenní mrazy s teplotou až mínus 7 °C i v nižších polohách spálily nejen čerstvě rašící pupeny citlivějších dřevin jako jsou již zmíněné duby, buky a jedle, ale překvapivě také olše. Lesníci z Polabí zaznamenali škody dokonce i na desetiletých kulturách, které jsou již 3-4 metry vysoké.

Budou letos borůvky, nebo ne?

Mrazy neničili jen stromy, ale také borůvčí. Letošní úroda borůvek tak zatím na mnoha lokalitách není jasná. Keříky byly v době mrazu již rozkvetlé. Teď květy pravděpodobně opadají. Ve vyších polohách, kde borůvčí ještě v době ochlazení nekvetlo bude asi situace příznivější. To se ale teprve uvidí. 

Na podhoubí dle odborníků neměly mrazy vliv, takže kvalitu houbařské sezóny mráz naštěstí neovlivní.