Podnikatelka Liběna Hlinková - Ivan přírodu miloval

07.05.2019

Podnikatelka Liběna Hlinková žije v Litvínově a každý den chodí do lesa na procházku se psem. Že se v lesích šíří kůrovcová kalamita, to jí neuniklo.

Kde leží kus nebo kousek lesa nejbližší Vašemu srdci?

Vyrůstala jsem na vesnici, kde les byl v blízkém okolí. Příroda je neoddělitelnou součástí mého života. Takže mohu říci, že každý kus přírody, lesa a zeleně je ten nejbližší a vyvolává a nabuzuje ve mně pocit klidu a pohody.

Jaký máte k lesu vztah?

Pro zdravý vývoj člověka, pro jeho psychickou a fyzickou vyrovnanost, je pobyt v přírodě, v lese, naprosto nutný. Les ve mně vyvolává respekt a zároveň pocit uklidnění.

Váš muž, hokejový trenér Ivan Hlinka rád chodíval na houby, vařil z nich svůj pověstný guláš. Kde to míval rád on?

Myslím si, že jsme s Ivanem měli podobný vztah k přírodě. Miloval svoji zahradu a práci kolem ní. Totéž platilo o houbaření. Pobyt v lese ho naplňoval. Měl svoje místa, a to nejen v okolí bydliště.

Máte vnoučka, jaký byste chtěla, aby si utvořil vztah k lesu a přírodě?

Děti je nutné vést od malička k úctě a lásce k přírodě, životnímu prostředí, ke zvířatům. To se snažíme malému vštěpovat.

Všimla jste si, že lesy mizí vlivem sucha a kůrovcové kalamity?

Všimla a nejen toho, že nám usychají lesy ale i toho, že mizí ptáci, hmyz. Na vině je podle mě intenzivní zemědělství. Je to prostě katastrofa, O stav přírody se zajímám a všechny podobné situace mě trápí a myslím, že ochrana a záchrana přírody by měla být pro nás všechny prioritou.

Věděli jste, že už letos může třetina lesů v ČR vlivem kůrovcové kalamity zmizet? Týká se to i lesa, který nabíjí energií Liběnu Hlinkovou.

Kde je váš nejmilovanější kousek lesa? Ještě jsou v něm stromy? Napište nám na facebook Kouzlo lesa.

Lesní správa Litvínov se věnuje několik let intenzivně proměně skladby stromů. Do zdejšího regionu vedle smrku historicky patří také jedle nebo buky. Stejně jako všude v republice však lesníkům přidělává velké starosti sucho v kombinaci s kůrovcovou kalamitou. Svou daň si vybraly také polomy, které mají na svědomí odhadem 27 tisíc kubíků dřeva.