Les jako lék: 5 benefitů osamělé procházky

16.03.2020

Individuální zdravotní procházka tam, kde je minimální kontakt s dalšími ledmi, zůstala v současné situaci jako možnost ukonejšit znepokojenou duši a protáhnout tělo. Jestliže máte možnost, využijte k ní les. Tady je 5 benefitů osamělé procházky lesem.

Prastará japonská medicína zná pojem "sinrin-joku", nebo-li "lesní koupel". S veškerou opatrností a v rámci dodržování všech pravidel karantény - pokud máte to štěstí a můžete vyrazit do lesa, udělejte to. Les zafunguje v několika ohledech jako váš spojenec, a není ani přehnané tvrzení, že léčí.

1. Bílé krvinky se rozmnoží - Jsou velmi důležité pro vaši imunitu. Den v lese podle studie amerického profesora Clemense Arwwaye, uveřejněné v knize "Biophilia Effect: A Scientific and Spiritual Expearation of the Healing Bond Between Human and Nature" obnoví zásoby bílých krvinek až o 40 %. Ale každé procento se počítá!

2. Aktivace DHEA - Les a jeho prostředí podporuje podle nejnovějších studií tvorbu látky DHEA v nadledvinkách. DHEA ochraňuje organismus před koronárními chorobami a infarktem.

3. Odpočinek pro váš zrak - Dlouhý pohled přímo do zelené barvy (ideální přírodní) je osvědčeným rehabilitačním cvičením pro oči unavené z pohledu do počítače.

4. Brain flow - Odborný název "brain flow" popisuje stav mozku, při kterém dochází k regeneraci, ale zároveň prokrvování a propojení jednotlivých hemisfér. Procházka v přírodě patří k jednomu ze způsobů, jak ho docílit (mimochodem zajímavé je, že se podobný efekt dostavuje také například při ručních pracích). Je to důvod, proč během chůze vymyslíme často řešení problémů i situací, s nimiž si již dlouho marně lámeme hlavu. Ostatně - většina filozofů či slavných spisovatelů přišla na své závěry či zápletky svých děl v chůzi přírodou (chodili Goethe, Puškin, Darwin... i množí další).

5. Zjistíte, že svět se nezastavil - Možná by se vám mohlo zdát, že svět kolem se zastavil. Les vám však v těchto dnech jasně ukáže, že příroda se probouzí a nadechuje k rozpuku. A v tom je velká naděje. Vlastníci lesa (soukromí, obecní i církevní) dělají vše pro to, aby les mohl své benefity společnosti dál poskytovat. "Navíc nelze myslet zdaleka jen na sebe, musíme se dívat do budocnosti a zachovat lesy pro další generace," říká předseda Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR Ing. František Kučera.

Lesníci se v těchto dnech nezastavují, práce v lesích pokračují. Obnova lesů související s historicky nejrozšířenější kůrovcovou kalamitou je klíčovým úkolem a nelze ji odložit. "Nesmíme se zastavit a nezastavujeme se," říká k tomu jednatel Lesního družstva Vysoké Chvojno Radomír Charvát. "Třeba právě proto, aby se příští generace mohly jít v okamžiku krize také zahojit do lesa, když už o tom mluvíme. To je ale pouze jeden z řady benefitů, které les společnosti poskytuje. Nyní probíhají jarní zalesňovací práce a nemůžeme je odložit ani zrušit, protože péče o les má svá jasně daná pravidla a obnova lesů je prioritou."

Ani letos se kůrovcová kalamita nezpomalí a bude pokračovat. Lesníci očekávají první větší rojení kůrovce na začátku dubna, podle konkrétních podmínek v daném regionu. "Záleží na nadmořské výšce, vývoji počasi a řadě dalších faktorů," zmiňuje Radomír Charvát. "Důležité pro vývoj situace je také fáze, v jaké kůrovec přezimoval, jestli jako vajíčka, nebo vzhledem k teplé zimě jako larvy... Nyní se již nedá hovořit o první, druhé, třetí generaci kůrovce, rojení bohužel v těchto podmínkách, které v republice panují, probíhá prakticky neustále."

Při pohybu v lese nezapomínejte na pravidla. Přečtěte si DESATERO NÁVŠTĚVNÍKA LESA.