Naberte směr Sušice: A užijte si tamní naučné stezky lesy

08.11.2021

Sušice je nazývána branou Šumavy nebo také její první dámou. Je to královské město s bohatou historií, řadou kulturních památek, kolébka sirkařství a místo s odkazem Husitů. Je zasazena v překrásné krajině s řekou Otavou a hustou sítí naučných stezek.

Vydejte se spolu s námi na podzimní toulky do místních lesů, na rozhlednu nebo třeba po naučné stezce mapující historii rýžování zlata v okolí Petrovic. Výlety jsou vhodné pro celou rodinu.

Sušická pavučina a její naučné stezky

Sušická pavučina je sítí 20 Km pěších stezek v okolí Sušice, které vám představí město a okolí z různých směrů - jeho historii, památky, architekturu, okolní přírodu, jedinečné výhledy i místní zajímavosti. Pavučina vede po čtyřech zdejších vrcholech - Svatobor, Stráž, Kalovy, Žižkův vrch a vine se také údolím řeky Otavy.

Dva okruhy se klikatí přímo městským centrem a jeden spojuje všechna vrcholová místa.

Ke každému z těchto míst vede jedna stezka s jedinečnou tématikou. Po cestách najdete celkem 20 informačních tabulí, panoramatické mapy a odpočinková místa s lavičkami

My se při našich dnešních toulkách zaměříme na 3 stezky v přírodě ...

Hadí stezka na Svatobor

  • Délka trasy: 4 Km
  • Náročnost: střední, dostupná i pro rodiny s menšími dětmi, sjízdná pro kočárky

Cesta vede z centra města (od kaple sv. Antonína) přes Scheinostovo zátiší, kde si můžete odpočinout v lesním altánku. Svatoborské lesy jsou oblíbeným místem turistů, cyklistů ale i houbařů. Jen několik metrů nad Zátiším se začíná klikatit Hadí stezka s informačními tabulemi a lavičkami, po které vystoupáte až na vrchol Svatoboru s rozhlednou. Ta původní byla postavena už v roce 1898, stavba se ale postupně vychylovala ze své osy a v roce 1933 musela být z bezpečnostních důvodů stržena. Na jejím místě vyrostla za pouhé 3 měsíce věž nová, která tu stojí dodnes. Je 31 metrů vysoká a nahoru se dostanete po celkem 182 schodech. Ten výhled za to stojí.

Dolování zlata

  • Délka trasy: 17 Km
  • Náročnost: vyšší

Naučná stezka Dolování zlata začíná i končí na návsi v blízkých Petrovicích u Sušice. Trasu lemuje pět naučných informačních tabulí, s lavičkami a zázemím pro odpočinek a relaxaci. Hlavním lákadlem trasy jsou dvě středověká důlní díla, kde se v dávných dobách těžilo zlato - Jírova jáma v blízkosti Dolejšího Těšova u Hartmanic a rozsáhlé zbytky důlního díla nad Dolejším Těšovem v délce asi 500 metrů. Šachty tu připomínají těžbu ze 14. a 15. století. Dosud známá hloubka podzemních prostor je asi 70 metrů, důl je přibližně do poloviny zatopený vodou.

Pokud by pro vás trasa byla příliš dlouhá, můžete zvolit Naučnou stezku Rýžování zlata v celkové délce 7 Km.

Cestou nejkrásnějších vyhlídek

  • Délka trasy: 8 Km
  • Náročnost: střední

Putování touto stezkou začíná na vrchu Stráž (552 m), který v minulosti sloužil jako strážní a pozorovací místo. Nachází se tu barokní kaple Anděla Strážce, lidově zvaná Andělíček. Při pohledu odtud uvidíte celé město jako na dlani. Okolní krajině dominuje vrch Svatobor (845 m) na jeho úbočí uvidíte Starý vodojem (557 m). Stavba byla postavena v roce 1931 jako součást rozsáhlého projektu výstavby městského vodovodu.Když vyrazíte směrem na sever, otevře se před vámi pohled na rozlehlý areál továrny Solo - významného tradičního výrobce zápalek. Při pokračování v cestě, dojdete na další nádherné vyhlídkové místo - na tzv. Krásnou vyhlídku (695 m) na vrchu Kalovy. Při dobré viditelnosti odtud lze vidět nejvyšší horu Šumavy, Velký Javor (1456 m)

Po krátkém odpočinku na vyhlídkové plošině můžete pokračovat směrem k osadě Rok, pak dál na Záluží, Vrabčov, Divišov až k Pátečku u řeky Otavy. Odtud začnete zase pomalu stoupat směrem k vrchu Svatobor. Znovu se před vámi otevírají jedinečné pohledy do údolí řeky Otavy a na šumavské podhůří. Na jihovýchod od města uvidíte na obzoru dvě kamenné věže hradu Kašperk - jednoho ze tří hradů v nejbližším okolí města.Nalevo od hradu Kašperk vidíte vrch Sedlo (902 m). V roce 2009 tu byla postavena nová rozhledna. Jedná se o volně přístupnou celodřevěnou věž s ochozem ve výšce 24 metrů. Věž má 8 podlaží, půdorys tvoří sedmiúhelník. Celkový výška rozhledny je 28 metrů. Výhled z ochozu je úžasný.Pokud vás putování po nejkrásnějších sušických vyhlídkách bavilo, můžete se ještě vydat na vrchol Hrádek k soše sv. Jana Nepomuckého. Kopec na sever od Sušice je téměř bez stromů, a díky tomu je odsud vidět do všech světových stran.

Sušická pavučina nabízí naučných stezek mnohem více a vybere si opravdu každý, podle svých zájmů i fyzické zdatnosti.

Lesy v okolí města Sušice jsou obecním majetkem. Rekreační funkce, tedy vlastník prostřednictvím svého majetku poskytuje celé společnosti. Zřízení naučných stezek a následná péče o ně však pochopitelně není zadarmo. Více ZDE.