Největší překážky v boji s kůrovcem. Co brzdí záchranu lesů?

12.07.2019

Lesníci bojují s kůrovcovou kalamitou a následky sucha. Situace v lesích se však dá srovnat k hájení bašty z posledních sil - a pomoc nepřichází. "Největší překážkou v boji s kůrovcem je nedostatek pracovních sil a liknavost politiků při řešení problémů v lesnictví. Jako by si vůbec neuvědomovali důležitost funkce lesa pro celou společnost," konstatuje Ing. Václav Konopík z městské společnosti Lesy Žlutice.

Jednání o dotacích, které vlastníci lesů nutně potřebují pro likvidaci následků kůrovcové kalamity a dalších dopadů sucha a které jsou základním předpokladem pro obnovu lesů, se táhnou dlouhé měsíce. Vláda však dosud neuvolnila ani peníze pro kompenzaci škod z minulých let a nerozhodla o dotacích pro vlastníky lesů na další rok. Přitom podle současných odhadů může přijít Česká republika v roce 2019 o dalších až půl milionu hektarů lesa. Smrk nyní pokrývá více než milion hektarů lesů v Česku. Napadena kůrovcem z nich bude podle mnohých expertů většina, tedy všechny porosty pod cca 800 metrů nadmořské výšky.

"Boj s kůrovcem neznamená, že jej vyhrajeme, ale že jeho postup zpomalíme a zachráníme alespoň zčásti užitkové smrkové dříví, nedopustíme tvorbu jednorázových obrovských nezalesněných /či nezalesnitelných/ holin. Překážek je řada. Snad největší je velmi špatný odbyt kůrovcového dříví, nízké realizační ceny, které nestačí pokrýt náklady na další nezbytné lesnické činnosti /včetně údržby a obnovy infrastruktury/, nedostatek vhodných sazenic, malý zájem státu a podobně," shrnuje za vlastníky lesů Ing. Libor Konvičný, ředitel lesů Biskupství ostravsko-opavského, s tím, že stát musí vlastníkům lesa pomoci především finanční podporou. "Ne o ní neustále mluvit a vzbudit u veřejnosti dojem, že se lesníci "napakují" z peněz daňových poplatníků, ale skutečně jednat. Rovněž je potřeba i morální podpora lesníků za strany státu a popularizace jejich práce. To znatelně chybí."

Ve věci tlaku na to, aby vláda "konečně konala", potřebují vlastníci lesů a lesníci pomoc veřejnosti. "Samozřejmě je to náš úkol přesvědčit veřejnost, že nám jde o společnou věc - vrátit do lesa "stromy", zajistit zdravý les," říká Libor Konvičný. "Bohužel, někteří militantní ochránci přírody tvrdí opak a pak je velmi těžké veřejnost o naší prospěšné činnosti přesvědčit."