Tak kolik? Kůrovec požírá lesy - Jaké jsou nejnovější odhady?
V ČR bude letos minimálně 30 milionů metrů krychlových kůrovcového dřeva. Krizové odhady hovoří až o 50 milionech metrů. Sucho zasáhlo kromě smrků další druhy. Po jednání o spolupráci českého a bavorského národního parku to ČTK řekl ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Spolu s bavorským protějškem Thorstenem Glauberem potvrdili, že Šumava na tom není tak zle. Kalamita, která je dnes podle odborníků nejhorší v historii českého lesnictví, začala v roce 2015 v Beskydech a Jeseníkách, pak napadla Vysočinu a přes střední a jižní Čechy se blíží k hranicím.
Podle Brabce je na tom zbytek republiky výrazně hůře než právě Šumava. Zejména Vysočina, kde už kůrovec zničil 80 procent smrkových lesů, schnou borovice hlavně kvůli nedostatku spodní vody, jsou poškozené jasany a buky jinými škůdci.
V ČR je podle Brabce asi milion hektarů smrkových lesů a dnes se odhaduje, že je postiženo těžce nebo středně půl milionu hektarů. "Musíme bojovat proti velkému horku a suchu. Hladiny spodních vod jsou nízké. V národních parcích běží ve spolupráci s univerzitami výzkumné projekty," uvedl ministr Glauber.
Vědci zjistili, že pokud se vysekají pásy širší než 350 metrů mezi kůrovcem postiženým lesem a zdravým, tak to buď výrazně zmírní šíření brouka, anebo zmizí. To však mnohde na území ČR vůbec není reálné - lesníci bojují proti kůrovci všemi dostupnými prostředky, zejména nestátní vlastníci lesů však čelí finanční krizi způsobené přebytkem dřeva na trhu. Mnozí již péči o les dotují ze svého, prostředky k obnově lesů na vytěžených holinách (povinné ze zákona) už nezbývají. "Na tíživou ekonomickou situaci nestátních vlastníků lesů upozorňujeme vládu již dlouhé měsíce a přestože jednání postupují kupředu, lze mluvit zatím spíše o krůčcích než o krocích a reálná a hlavně dostatečná finanční pomoc vlastníkům lesů stále vázne," uvádí předseda Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů František Kučera.
Všechny výzkumné ústavy v ČR i Německu podle Brabce zkoumají, jaké stromy má smysl sázet. "V republice bychom chtěli vysadit do několika let stovky milionů stromů, ale nemá smysl sázet druhy, které uschnou za tři roky. Klimatologové říkají, že to, co čekali v roce 2050, se reálně děje teď," řekl.
Víte že: Podle ČSÚ loni těžba dřeva v ČR kvůli rozsáhlé kůrovcové kalamitě
vzrostla o třetinu na historicky nejvyšších 25,7 milionu m3.
Mohlo by vás zajímat: Zachrání naše lesy strom ze zámoří?
Kůrovcové INFO. Vyhodnocení prvního rojení.
(red)
VIDEO. Zachrání lesníci naše lesy?