Vánoční stromek v květináči: Po svátcích zpět do lesa

23.12.2021

Dle průzkumů preferují stromky v květináči zejména mladí lidé. Těší je vědomí, že po Vánocích může takový stromek dál růst. Ale jeho navrácení do přírody má svoje pravidla. 

Zdroj: Pinterest
Zdroj: Pinterest

Vánoční stromek v květináči je hitem posledních let a pořizuje si ho většinou mladší generace lidí mezi 27 a 35 lety. Jedná se o velmi pěknou tradici, kdy rodina může po Vánocích stromek vysadit na vlastním pozemku, případně ho vrátit zpět do lasa. To sice možné je, ale rozhodně ne bez vědomí a souhlasu vlastníka případně správce lesa. Na to myslete raději s předstihem.

Koupit nebo půjčit?

Hrnkové vánoční stromky zakoupíte ve specializovaných zahradnictvích, některých hobby marketech a často je k prodeji nabízejí i sami vlastníci lesů. Stromek by měl být v květináči pěstovaný odmalička a mít dostatečně vyvinutý kořenový bal. Nejčastější odrůdy jsou Jedle kavkazská, Smrk stříbrný, Omorika, Smrk pichlavý nebo Borovice kleč.

Věděli jste, že existují půjčovny stromečků i s kompletním servisem? Opravdu! Fungují už několik sezón a to zejména ve větších městech. Nabízejí zapůjčení stromečku v květináči od velikosti 60 cm až 200 cm, stromek vám před Vánoci přivezou a po svátcích si ho zase vyzvednou. Mimo pravidelnou zálivku během dvou týdnů výpůjční doby se stromkem tedy nebudete mít žádné starosti.

Ceny za půjčovné včetně dopravy se pohybuj dle druhu a velikosti stromku od 600 Kč do 1500 Kč.

Zdroj: Pinterest
Zdroj: Pinterest


Péče o vánoční stromek v květináči

Před tím, než stromek přenesete z venku do tepla obýváku, měl by projít asi jedním týdnem aklimatizace v garáži, na chodbě nebo v zimní zahradě. Je to velmi důležité a zásadně to zvýší pravděpodobnost, že stromek ve zdraví Vánoce přežije.

O nic méně podstatné není ani místo, které pro něj doma vyberete. Mělo by být co možná nejdál od radiátoru, nebo krbu. Stejně tak není dobré, když na stromek praží přímé slunce oknem.

Stromek by měl mít dostatečně velký květináč a miskou, do které při zálivce odteče přebytečná voda. Zalévejte ho cca. 1x za 3 dny. Po zalití by měla zůstat voda v misce po následující 2 dny, pak následuje 1 den bez vody a další den zalijete znovu. Tento model se může samozřejmě lehce lišit dle vašich podmínek a teploty v pokoji. Tu se snažte v době, kdy máte živý stromek snížit, jak jen je to možné. Přetopená místnost je pro stromek opravdu velkou zátěží a zásadně snižuje pravděpodobnost, že bude ve zdraví pokračovat v růstu.

Stromek by měl v teple bytu strávit maximálně 14 dní. Poté ho opět přestěhujte do přechodové teploty (garáž, chodba), kde jej nechejte 2-3 týdny. Zálivku omezte, ale nepřerušte. Po přestěhování ven pak rozhodně zálivku nepodceňujte. Stromek venku jen sotva umrzne, ale uschnout bez vody může velmi rychle.

Zdroj: Pinterest
Zdroj: Pinterest

Co se stromkem dál?

Nabízí se několik možností. Stromek si můžete ponechat v květináči pro příští Vánoce, vysadit si ho na vlastním pozemku, nebo ho vrátit zpět do přírody.

Nechejte stromek v květináči na další Vánoce

Menší stromky lze ponechat v květináči na stinném místě v zahradě nebo na terase. Během léta jim dopřejte živiny přidáním hnojiva pro konifery a jehličnany. Při dobré péči a zálivce vám poslouží i o dalších Vánocích.

Vraťte stromek do volné přírody

Velké městské lesy pořádají pro majitele hrnkových stromků společná sázení. Ta se konají většinou na jaře a sází se převážně jedličky. Mimo navrácení vánočních stromků do lesa mohou být podobná setkání obohacena i o zajímavé informace od lesníků a ekologů. Takové akce jsou cenné pro budování ekologického vnímání u dětí.

Zdroj: Pinterest
Zdroj: Pinterest


Zasaďte si stromek na zahradě

Při výsadbě na zahradě je třeba myslet několik let dopředu a vnímat strom jako dospělý - může totiž dosáhnout výšky až třeba 20 metrů. Jehličnany mají také velmi rozsáhlé kořeny, kterými mohou vážně poškodit stavby, jako je plot nebo základy domu či garáže. Vysazujte je tedy vždy do bezpečné vzdálenosti. Strom by také neměl větvemi přesahovat na pozemek souseda.

Tradice stromků v květináči je velmi krásná a nás z Kouzla lesa nadchla. Vánoční stromek je vnímán jako živý organismus nikoli jen jako spotřební věc, která se po Vánocích vyhodí.