Babí léto: Víte o něm víc?
Pojem babí léto známe asi všichni. Co to ale vlastně znamená, kdy začíná a kde se tento název vzal? Odpovědi najdete v našem článku.
Babí léto je období na samotném konci léta a začátkem podzimu, tedy zhruba mezi 21. zářím až 2. říjnem.
Vyznačuje se slunečným a příjemným počasím s teplotami
přesahujícími pes den 20°C. V noci a ráno ale teploty klesají i pod
10°C a někdy dokonce až k bodu mrazu. Časté jsou i ranní
mlhy. Babí léto je také někdy nazýváno pozdním létem nebo létem
Svatováclavským.
Není pravidlem, že by babí léto přicházelo pravidelně po každý rok, jsou však případy, kdy naopak takové období trvalo až 7 týdnů. Během babího léta můžeme pozorovat i krásné východy a západy Slunce. Na zahradě dozrávají plody, jako jsou ostružiny, jablka nebo hrušky, v lese lze nasbírat košíky hub. Celkově se příroda začíná připravovat na zimu. Listí na stromech zlátne a pozvolna opadává, na obloze můžeme sledovat houfování stěhovavých ptáků.
TIP: O tom, co se v září děje v lese, si můžete přečíst v našem článku
Odkud se vzal název babí léto
Označení babího léta vzniklo pravděpodobně kvůli drobným pavučinkám vznášejícím se v tento čas volně ve vzduchu. Ty prý v dávných dobách připomínali lidem šedivé vlasy našich babiček. Zároveň je léto v tento čas již "zestárlé" a bez své bývalé síly. I to, vystihuje jeho označení babí.
Babí léto z pohledu meteorologie
Babí léto je jednou z pravidelných odchylek od celkového trendu počasí, které se v meteorologii nazývají singularity. Mezi ty další známější patří například medardovské počasí nebo vánoční obleva.
Babí léto versus léto indiánské
Zejména v oblasti Severní Ameriky se používá pojmenování indiánské léto. To má některé shodné či podobné prvky s tím naším babím, ale úplně zaměňovat je nemůžeme. Do Ameriky přichází indiánské léto až ke konci podzimu. Stejně jako u nás je srážkově spíše podprůměrné a přes den se drží teploty celkem vysoko. Navíc po většinu času nefouká žádný nebo jen slabý vítr.
Přečtěte si také: 20 důvodů, proč je pro nás les důležitý