10 vánočních zvyků našich předků 

03.12.2023

Mnohé všichni známe, jiné vás možná překvapí. Třeba klepání na kurník nebo třesení bezem. Nachystali jsme přehled těch nejoblíbenějších a stále přetrvávajících lidových tradic. Vyzkoušíte některé? 

Naše prababičky jejich prostřednictvím předpovídaly, co přinese následující rok. Zda bude úroda hojná, rodinu čeká dostatek, nebo naopak přijdou těžké časy. Zejména mladé dívky zajímalo, jestli si najdou milého a mohou se těšit na vdavky. Pro nás dnes, tyto lidové zvyky dokáží příjemně zpestřit vánoční svátky a spojit se tak třeba na chviličku v srdci s našimi předky. 

Krájení jablíčka

Po štědrovečerní večeři si každý nožem přepůlí jablíčko tak, že řez vede kolmo ke stopce. Roli přitom hraje to, jaký tvar se uvnitř ukáže. Pokud je to více cípá hvězda, sejdou se u stolu všichni za rok ve zdraví. Když má ale tvar kříže, tedy čtyřcípé hvězdy, věřili naši předkové, že někdo z přítomných těžce onemocní, nebo zemře. Navzdory jejich přesvědčení není třeba se tohoto zvyku obávat. A nezapomeňte, že od štědrovečerní večeře se nevstává.

Lití olova

Jednou z vánočních tradic je lití rozžhaveného tekutého olova do nádoby s vodou. Ze vzniklého odlitku se pak dotyčnému zobrazí budoucnost následujícího roku. Zakoupit se dají přímo sady na lití olova, jejichž součástí bývá i nápověda, co vzniklé tvary mohou znamenat.

Moc darovaného jmelí

Jmelí by mělo být vždy darované. Pokud totiž jmelí někomu věnujete, ochrání ho před nemocemi a do domu přinese štěstí. Doma větvičku zavěšuje tak, aby pod ní bylo možné případně se políbit. Dvojici má polibek pod jmelím přinést lásku po celý další rok.

Třesení bezem

Zvyk, který se týká nezadaných a vdavků chtivých dívek říká, že je třeba vyjít na zahradu, kde musí mladá žena zatřepat bezem a vyslovit: "Třesu, třesu bez, ozvi se mi pes, kde můj milej dnes!" Odkud se pak štěkání psa ozve, do toho domu se dívka provdá.

Vánočka jako symbol

Vánočka patří k tradičním pokrmům českých Vánoc. Málokdo ale ví, že její tvar symbolizuje zavinutého novorozeného Ježíška. Věřilo se, že křížové pletení pečiva chrání před zlými silami všechny, kdo sedí u štědrovečerního stolu.

Házení střevícem

Dívka se postaví uvnitř domu zády ke dveřím a hodí botou přes rameno. Pokud špička míří ke dveřím, znamená to, že se dívka provdá a odejde z domova. Když ale ke dveřím neukazuje, znamená to, že zůstane i v následujícím roce doma.

Pouštění lodiček

Pouštění lodiček z vlašských ořechů se zapálenou svíčkou v míse s vodou patří mezi oblíbené vánoční tradice. Dokáže odpovědět na otázku nebo předpovědět budoucnost. Důležité je, aby ten, co otázku pokládá, vyrobil lodičku z ořechu sám a sám ji pustil na vodu. Počet lodiček odpovídá počtu členů rodiny.

Kapří šupina

Při večeři o Štědrém dnu se dává kapří šupina pod talíř, aby přinesla peníze a hojnost. Následně by se měla šupina z vánočního kapra nosit v peněžence pro dostatek peněz v příštím roce.

Klepání na kurník

Podle zvyku zaklepe svobodná dívka střevícem na kurník. Pokud se z něj ozve slepice, dívka zůstane nadále neprovdaná, pokud se však z kurníku ozve kohout, čeká jí v následujícím roce veselka.

Zápalky

Svobodná dívka zapíchne do jablka tři zápalky, s nichž každá představuje jednoho nápadníka. Všechny zápalky současně zapálí. Ta, která hoří nejdéle, představuje toho, za něhož se má dívka provdat. 

Přečtěte si také: TIPY NA DÁRKY: Velká inspirace pro milovníky lesa nebo DiY inspirace: Dokonalé adventní dekorace z lesa