Den otevřených lesů 2024 se opět vydařil!

21.05.2024

V sobotu 18. května proběhl na více než 40 místech ČR již 3. ročník akce pro širokou veřejnost "Den otevřených lesů". Návštěvníci si navzdory počasí do lesů našli cestu. Máme pro vás fotografie i zprávy o tom, jak akce na jednotlivých místech probíhaly.

Den Otevřených lesů pořádalo Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL), letos pod záštitou ministra zemědělství Marka Výborného.

Na vybraných místech čekaly návštěvníky komentované vycházky s lesníky, ukázky práce s lesní technikou a mnohdy bohatý doprovodný program pro celé rodiny.

Mezi pořadateli nechyběli drobní vlastníci s výměrou několika hektarů, ani velké obecní, soukromé či církevní lesy hospodařící na majetcích o rozloze stovek hektarů.

Jak Den otevřených lesů probíhal? Pojďme se na některá místa podívat. Informace stále doplňujeme.


Lesy města Zlaté Hory

účast: cca. 120 lidí

Slunečné ráno přivítaly v městském lese zejména rodiny, hlavně z řad místních obyvatel, kterých přišlo k radosti pořadatelů více než před rokem.

''Oproti loňsku byla zvolená jiná trasa komentované vycházky. Při ní pak došlo i na zodpovězení otázky proč se nechávají osamělé stromy na pasekách. Návštěvníky nejvíce zaujalo tahání koněm, příjem dříví a manipulace s ním, ale také obsah lapače na kůrovce. Malí i velcí poznávali lesní dřeviny a v broučích chaloupkách děti našly drobné suvenýry z Lesního světa. Spokojenost završilo opékání špekáčků. Tak příští rok ZASE!'' komentuje sobotní akci revírník Bc. Jan Paul.

web: www.zlatehory.cz


Lesy a parky Trutnov s.r.o.

účast: cca. 600 lidí

Kvůli počasí přišlo návštěvníků sice méně, než organizátoři čekali, všichni byli ale spokojení.

''Den otevřených lesů jsme pořádali společně s akcí pro rodiny s dětmi s názvem Den otevřených lesů - Hmyzáci. Toto spojení umožnilo návštěvu většího množství rodin s dětmi, pro které jsme uzpůsobili celý program. Nabízeli jsme hry a soutěže, vyprávění o lese a jeho funkcích a také probíhaly praktické ukázky práce s mechanizací a koněm, na kterém se nakonec mohly i svézt. Děti se zajímaly jak o soutěže, tak o živého koně a traktory. Velmi pozitivně byly přijaty herní prvky z Lesního světa – Hon na zajíce a Kuličkolam.'' Řekl o akci jednatel Ing. Jaroslav Semerák.

web: https://www.lptu.cz/


Městské lesy Volary

účast: cca. 40 lidí

Počasí ve Volarech bylo pěkné a dle pořadatelů hosty nejvíce zaujalo včelařství, kterému se zde věnují. 

‚‚Rok od roku nám pomalu roste počet návštěvníků na komentovaných vycházkách i během celého programu. To nás těší.‘‘ Komentuje akci jednatel Miroslav Řežábek.


Lesy města Brna

účast: cca. 1000 lidí 

Podobnou akci pořádají v Brně už  desátým rokem, dříve se konala pod názvem Den s lesy. Program je tedy veřejností vyhledávaný. Počasí v Brně na rozdíl od většiny míst ČR ten den návštěvníkům přálo. 

‚‚Lidi už si na nás zvykli, vědí do čeho jdou a sledují nás. Je stále větší zájem o ukázky prací v lese – tedy od těžby přes přibližování koněm, po nakládku dřeva a štěpkovací uzel", říká o akci ředitel, Ing. Jiří Neshyba.

Organizátoři předvedli v rámci odpoledne štěpkovací stroj, vyvážecí soupravu, odvozní soupravu, kontejner, traktrory apod. Děti si pak mohly vlézt do kabiny. Velké pozornosti se těšil sokolník, který během předvádění dravců stihl organizovat také hry pro děti a celkově vytvořil poutavou show.

Na stezku do lesa šlo letos prý o něco méně lidí než loni, zejména kvůli mokru a velkému počtu kočárků. Velký zájem byl tradičně o dílničky, ukázky úlů a o práci dřevosochaře.

web: https://www.lesymb.cz/


Městské lesy Český Brod

účast: cca. 200 – 250 lidí 

Navzdory tomu, že celé dopoledne při přípravách pršelo a přeháňky se vracely až do 14.30 návštěvníků dorazilo skutečně hodně. 

‚‚Letos jsme nachystali bohatší, tematicky zaměřený program a to zejména pro děti. Největší atrakci představoval pro všechny nádherný tažný kůň, dále zaujali lovečtí i terapeutičtí psi, ornitolog, střelba ze vzduchovky či tvorba řezbáře. Potěšilo i závěrečné opékání buřtů a drobná odměna po zdolání připravené stezky. Dospělí se samozřejmě soustředili zejména na vycházku se správcem lesa, který jim ukázal techniku a představil, jak v našich lesích hospodaří.‘‘ Popisuje průběh odpoledne Alena Kunclová, manažerka Ekocentra Vrátkov

web: https://www.ekocentrumvratkov.cz/ 


Městské lesy Nýrsko

účast: cca. 50 lidí

Akci ve zdejších lesích pořádali letos poprvé a počasí bylo bohužel převážně deštivé. 

‚‚Návštěvníky nejvíce zaujala komentovaná pochůzka s lesníkem‘‘. Komentuje první ročník Dne otevřených lesů v Nýrsku Ing. Miroslav Sloup, OLH

web: https://www.mestonyrsko.cz/


Kinský Žďár

účast: cca. 120 lidí

Vycházku zde letos situovali více po rovině a dobrých cestách, aby se mohly zúčastnit i rodiny s dětmi a s kočárky. Nejvíce se všem líbila těžba dříví, přibližování dříví koňmi, přibližování dříví vyvážecí soupravou, myslivost, ochrana lesa a povídání o pěstební činnosti. 

Jako doprovodný program hrála ve Žďáru country kapela "Nazdar", pořádaly se projížďky na koních a bryčkou taženou koňmi, hry pro děti (Hon na zajíce a Dendrofon z Lesního Světa) a nechybělo ani občerstvení - srnčí guláš a bábovky ze zámecké kuchyně. 

Constantin Kinský, vlastník lesa a předseda představenstva Kinský Žďár a.s.: ‚‚Ptejte se nás na vše, co potřebujete o hospodaření v lese vědět, žádná otázka není hloupá nebo nevhodná. Jediné, co je přísně zakázáno, je nudit se.‘‘
Radek Koudela, vedoucí lesní výroby a obchodu se dřívím Kinský Žďár, a.s.: ‚‚Těší nás narůstající zájem o Den otevřených lesů. Pořádáme tuto akci již potřetí a každým rokem se navyšuje počet účastníků. A to i přes nepřízeň počasí i skutečnost, že ve stejném termínu je ve Žďáru vyhlášená pouť.‘‘

web: https://kinsky-zdar.cz/


Městské lesy Chrudim

účast: cca. 10 lidí

Nejvíce se zde prý líbilo měření stromů a orientace v mapě.

‚‚Pro veřejnost pořádáme v rekreačních lesích více akcí ročně zaměřených na rodiny s dětmi, které jsou hojně navštěvované. Dále u nás probíhají programy lesní pedagogiky, kterými projde cca 500 dětí za rok.‘‘ popisuje aktivity městských lesů ředitel, Petr Štěpánek.

web: https://lesychrudim.cz/


Domažlické městské lesy

účast: cca. 200 lidí

Počasí ani v Domažlicích letos bohužel nepřálo a po celou dobu akce zde silně pršelo.

‚‚Nejvíce děti zaujalo stanoviště se zvěří, na kterém si poslechly ukázky vábení, prohlédly si shozy a deky a dozvěděly se zajímavosti ze života zvěře. Dalším oblíbeným stanovištěm bylo rybářství. Děti bavilo ryby hladit, zjistily, čím se ryby krmí a na co složí například keser. Svou přesnou mušku ověřovaly na stanovišti vzduchovek nebo na honu na zajíce. V neposlední řadě se dětem líbil doprovodný program v podobě projížděk s koňmi a mazlení králíčků.‘‘ Popisuje dění lesní pedagožka Markéta Skalová,

web: https://www.domazlicke-lesy.cz/


Městské lesy Znojmo

účast: cca. 100 lidí

Mimo nad očekávání pěkného počasí potěšila organizátory také účast paní starostky Ing. Ivany Solařové.

‚‚Dětem se moc líbila hledačka pro děti, všichni si pak pochvalovali celkovou pohodovou atmosféru, včetně občerstvení a hudby.‘‘ Popisuje pocity ze sobotního dění manažerka pro celospolečenské funkce lesa, Ing. Jana Trojanová.

web: https://lesyznojmo.cz/


Klášterní lesy Porta coeli – Bernardinum, s. r. o.

účast: cca. 45 lidí

V Předklášteří si ke konání akce zvolili sídlo společnosti v areálu kláštera Porta coeli. 

‚‚Měli jsme zde pod mrakem a občas vykouklo i sluníčko. Ideální‘‘! Popisuje počasí Václav Štěpánek, technik lesní zprávy a dodává: ‚‚Nejvíce návštěvníků tvořily rodiny s dětmi. Úspěch mělo poznávání dřevin, lesnická technika a děti tradičně nejvíce zaujala střelba ze vzduchovky.‘‘

web: https://www.bernardinum.cz/


Lesy města Dvůr Králové nad Labem

účast: cca. 300 lidí

Počasí bylo zatažené a často deštivé, ale skalní návštěvníky to naštěstí neodradilo.

‚‚Dle našeho názoru bylo pro návštěvníky asi nejzajímavější vystoupení kluků z Czech Lumberjack. Pozornosti všech se těšil také sokolník, lukostřelba, kočí a dřevosochání. Neméně zajímavá byla i vystavená lesní technika. V rámci celorepublikové akce jsme pořádali tuto akci poprvé, jinak pro veřejnost pořádáme nějaký podobný den každoročně. Oproti minulým ročníkům jsme uspořádali akci centrálně na naší hájovně. V minulých letech byla vždy akce spojena s otevíráním nějaké naučné stezky, procházkou po lese a možností sázení stromku.‘‘ Komentuje událost lesmistr a jednatel Petr Kupský.

web: https://www.lesydvur.cz/


Město Bělá nad Radbuzou

účast: cca. 30 lidí

V sobotu se zde střídalo polojasno, oblačno i déšť. Návštěvníky pak zaujala ukázka harvestoru a vyvážečky v akci, lesní pedagogika pro děti, aktivity pro malé i velké - řezání dřeva, smyslový chodníček a zatloukání hřebíků.

‚‚Pořádali jsme tuto akci letos poprvé a jsme se zájmem spokojeni. S ohledem na počasí jsme se strachovali, že návštěvníci nedorazí, ti nás ujistili o opaku. Dle všeho byli spokojeni a napřesrok opět přijdou a doporučí ostatním. Popisuje spokojeně první ročník DOL zastupitelka Blanka Triščová.

web: https://www.belanr.cz/


Obec Horní Dubenky

účast: cca. 30 lidí
‚‚Bylo deštivo a několikrát jsme vydatně zmokli. I přesto jsme se rozcházeli až okolo třetí odpoledne! Program začínal v 9:30.‘‘ Komentuje se spokojeností akci Eva Tkadlečková, místostarostka.

Návštěvníci nešetřili chválou k zajímavé procházce s výkladem. V cíli pak na všechny čekala stanoviště plná her a kvízů od Lesní svět. Líbila se také komentovaná výstava trofejí, ukázka techniky a pomůcek pro těžbu, povídání o loveckých psech, ukázky vábení na vábničky, ukázka hry na borlice a občerstvení připravené na ohni. 


Karin Hendrickx

účast: cca. 20 lidí

‚‚V sobotu pršelo a pršelo, což si pro náš les vlastně velmi přejeme‘‘, komentuje dění paní majitelka Karin Hendrickx a dodává: ‚‚Návštěvníci nám kladou mnoho dotazů a přímo na místě tak máme možnost nejlépe jim ukázat a vysvětlit naši práci.‘‘

Nejvíce se líbila komentovaná procházka s kvízem pro děti. Organizátory pak potěšila rodina, která se přijela podívat až z Plzně.


Lesní společenství obcí s. r. o.

účast: cca. 100 lidí

Komentovanou vycházku po lese uváděl jednatel společnosti pan Petr Juračka. Celou akci pak slavnostně zahájil starosta Města Bystřice nad Pernštejnem Mgr. Martin Horák. 

Návštěvníci si zde užili komentovanou vycházka po lesním majetku, ukázku sběru šišek ze stojících stromů, hry, poznávání zvěře, představení myslivosti, ukázku výcviku loveckého psa či předvedení práce s motorovou pilou. Na závěr došlo i na opékání něčeho dobrého na ohni.

web: https://www.lsokarasin.cz/


Lesy města Chebu

účast: cca. 30-40 lidí

Do zdejších lesů dorazily zejména rodiny s dětmi. Akce se také zúčastnil senátor prof. Dr. Ing. Miroslav Plevný, což organizátory velmi potěšilo.

‚‚Děti bavila stanoviště s úkoly a ukázka dravců, dospělé pak nejvíce oslovily lesnické ukázky‘‘, komentuje nejúspěšnější body programu lesní technička Ing. Veronika Koubová. ‚‚Oproti loňsku jsme změnili místo konání (z Německa – Dyleně, do Chebu) – dostupné pěšky i veřejnou dopravou. A také jsme rozšířili program. Jeho součástí byla i výstava spojená s lesem a připravená Muzea Cheb.‘‘

web: https://www.lesymestachebu.cz/


Více informací k průběhu akce naleznete na www.svol.cz