DIY: Podzimní dekorace ze šípků

26.09.2022

Září je časem, kdy na polních cestách nebo okrajích lasů dozrávají šípky. Překrásně zbarvené plody se kterými se dá doslova čarovat. Poradíme, jak si s jejich pomocí vytvořit působivé dekorace na dveře i do bytu. 

Ideálním časem, kdy sbírat šípky k dekorativním účelům je září, ještě než udeří první mrazíky. Ve stejný čas trhejte i plody, které si plánujete nasušit na čaj. Pro výrobu omáček a marmelád se vyplatí počkat, když totiž šípky přejdou mrazem, jsou sladší. 


Šípky aneb superpotravina z přírody

Šípky jsou jedním z nejbohatších přírodních zdrojů vitamínů C. Mimo to obsahují třísloviny, invertní cukr, sacharózu, pektin, kyselinu citronovou a jablečnou, flavonoidy a vedle vitamínu C také vitamíny skupiny B, vitamín K a další. Z minerálů je v nich obsažen fosfor, vápník, draslík, hořčík a další. 

Účinky šípků: 

  • Posilují imunitu
  • Jsou bohaté na antioxidanty
  • Pomáhají v prevenci proti onemocněním srdce
  • Pomáhají v prevenci i léčbě artritidy
  • Napomáhají správnému trávení 

Mimo to, že jsou šípky prospěšné našemu zdraví, vypadají velmi krásně. Inspirujte se našimi tipy a radujte se z jejich půvabu po dlouhé týdny. 

Dokulata

Věnec vytvořený ze šípkových vetviček bude na podzim ideální ozdobou vašich vchodových dveří, ale i podzimní pergoly, nebo terasy. Využít můžete k dozdobení už hotový proutěný korpus, větvičky kroucené vrby nebo třeba šišky. U tvorby malých venečků napichujte šípky na drátek, ten pak stočte dokulata a ozdobte mašlí. 

Jednodušše do vázy

O tom, že prosté věci vypadají skvěle ví každý bytový designer. Krása šípkové větvičky ozdobené červenými plody je toho ideálním důkazem. 

Vezmi rudou tužku ... 

... a namaluj mi šípek. Bude to možná chtít trochu tréninku, ale výsledek vás jistě nezklame. Vzniknout tak můžou originální pohlednice, obrázky na stěnu nebo třeba kresba speciálními barvami na polštářek. Botanické motivy jsou krásné a v interiéru nikdy neomrzí. 

Z lásky k šípkům 

Pokud milujete motiv srdce a k tomu máte rádi šípky není co řešit. Vytvořte si šípkové srdce pro radost, lásku a ještě hezčí podzim. 

Šípkově originálně

Holínky ozdobené šílkovými větvičkami na zápraží, okýnko s ptáčky, stromky, svícen nebo jednohuchá závěsná dekorace. To jsou naše další tipy.  Pamatujte ale, že fantazii se meze nekladou. 

Inspirujte se také našimi dalšími DIY články: Úchvatné dekorace ze sušených květin nebo Kokedamy - Mechové koule místo květináče