Kokedamy – Mechové koule místo květináče

24.03.2024

Netradiční, moderní, zajímavý a přesto přirozený. To je způsob pěstování rostlin v mechové kouli, který se v poslední době stal naprostým hitem. Taky vás tahle zelená nádhera dostala? Poradíme, jak si vlastní kokedamu vyrobit a pečovat o ni. 

Zdroj: Pinterest
Zdroj: Pinterest

Spojení minimalistického a moderního designu s láskou k zeleni a touhou obklopit se rostlinami doslova v každé části našeho domova. To jsou kokedamy - rostliny pěstované v kouli a obalené mechem. Mohou volně viset ze stropu, dají se zavěsit na trámy nebo postavit na misku. Zcela jistě jsou originálním prvkem, který upoutá.

Zrodily se z Bonsají

Kokedamy pocházejí z Japonska, kde jejich výroba patří k tradičním technikám. Základem kokedamy je mechová koule po které nese tento styl pěstování rostlin i svůj název. V překladu totiž "koke" znamená mech a "dama" koule.
Kokedamy se postupně vyvinuly z bonsají, zejména pak z druhu Nearai, který se těšil oblibě v 17. až 19. Století. Lišil se tím, že po rozvinutí kořenového systému se rostlina vyjmula z nádoby a dále se pěstovala volně položená na talířku. Později se nechal kořenový bal porůst mechem a tak vznikla skutečná predchůdkyně dnešních kokedam.

Které rostliny jsou pro kokedamy vhodné? 

Pro kokedamy se hodí téměř všechny pokojové květiny, od sukulentů, až po fíkusy, břečťany, nebo orchidey. Pěstovat se ale touto technikou dají i zakrslé jehličnany a jiné venkovní rostliny. Pro začátek je ideální, vyzkoušet takové druhy, kterým se u vás doma daří a víte, jak o ně pečovat. Sázkou na jistotu je dle odborníků asparagus nebo marantha. 

Levitující i usazené

Kokedamy vnášejí nový rozměr pro umístění rostlin v bytě. Mohou se doslova vznášet v prosoru zavěšené vysoko na stropě či stropních trámech, lze je pověsit na garnýže, nebo speciální konstrukce. Využít se dají i klasické misky nebo pak stojánky či talířky se skrytým závěsem, nad nimiž rostlina jakoby levituje. 

Interiér i exteriér

Pěstování kokedam se hodí do interiéru, ale překrásně ozdobí i vaši terasu, nebo místo s venkovním posezením.

Jak mechové koule zalévat? 

Kokedamy se zalévají 1-2 týdně dle druhu rostliny a ročního období. Zálivka se provádí ponořením celé mechové koule do nádoby s vodou, na několik desítek sekund až na pár minut, dle velikosti. Poté je třeba nechat bal dostatečně okapat nad miskou. Pro svěže zelený odstín mechu je skvělé kokedamy pravidelně rosit pomocí rozpračovače.

Hnojení 

Rostliny by se měly hnojit v období hlavního růstu tedy zejména na jaře a na podzim. Hnojivo vybíráme dle druhu květin a postupujeme podle návodu výrobce. Sáhnout můžeme po speciálních tyčinkách, výživě určené na listy rostlin, nebo po klasickém tekutém hnojivu, které se přidává do zálivky.

Vyrobte si vlastní kokedamu

I když názvy potřebných surovin znějí exoticky, vše lze zakoupit v dobrém zahradnictví nebo hobby marketu.

Co budeme potřebovat: 

  • rostlinu
  • mech na obalení
  • rašeliník - 200 ml
  • japonský jíl - 500 ml
  • akadamu - 50 ml
  • zeolit - 50 ml
  • pemzu - 50 ml
  • substrát na pokojovky - 200 ml
  • nůžky
  • provázek
  • nit
  • rozprašovač s vodou

Postup:

  1. Roslinu vyjmeme z květináče, opatrně oklepeme kořenový bal a celý jej obalíme vlhkou rašelinou. Pokud by nedržela, můžeme si pomoci nití a kouli několikrát omotat.
  2. V míse si smícháme japonský jíl, akadamu, zeolit, pemzu a substrát na pokojovky a vytvoříme směs pro pěstování kokedamy. Pokud by byla směs příliš suchá, přidáme trochu vody. Konzistence má být lepivá a dobře tvárná.
  3. Rašeliníkovou kouli obalíme vrstvou připraveného substrátu dle velikosti rostliny. V případě potřeby přidáme ještě druhou vrstvu. Poté vytvarujeme pěknou, hladkou kouli.
  4. Po celé ploše kouli obalíme navlhčeným mechem. který můžeme zajistit opět nití.
  5. Kouli omotáme provázkem, z něhož si můžeme vytvořit i očko na zavěšení rostliny.

Přečtěte si také: Vypěstujte si ze šišky strom nebo DIY inspirace: Lesní domky elfů