Dovolená 2019 - Turistické destinace nejvíce napadené kůrovcem

01.07.2019

V lesích prakticky na celém území ČR je nyní výjimečný stav. Mnoho lidí teprve v období své dovolené zjistí, jak obrovský rozsah mají dopady kůrovcové kalamity a sucha. Přečtěte si, jestli náhodou nejedete na dovolenou do nejvíce zasažených oblastí.

Pohled na turistické destinace v souvislosti s kůrovcem zblízka:

Díky kůrovcové kalamitě byly vymazány až stovky kilometrů značených tras. Značkaři z Klubu českých turistů od jara vyrážejí po cestách a snaží se najít nové varianty pro původní trasy

Upozornění: Při vstupu do lesa platí, že každý se v něm pohybuje na vlastní nebezpečí. Lesníci ani nemohou odstranit všechny suché stromy, které hrozí pádem a na mnoha místech probíhají těžební práce.


Kůrovec a dovolenková mapa ČR:

Moravskoslezký kraj a Vysočina, dvě velice oblíbené a turisty navštěvované destinace. Aktuálně ale také nejvíce postižené oblasti. Například cyklisty na malebné cyklostezce Jihlava - Třebíč - Raabs (Rakousko) nečeká místy vůbec veselý pohled. Na holinách bylo nutné dokonce zatlouct kůly, které nahradily stromy se značením.

Kůrovec napadl notnou část jižní části Vysočiny, zejména okolí Telče a Budišovic. Zde už z mnoha lesů zbyly paseky. Drží se pouze severní část Vysočiny.

Kousek od Dačic v Jihočeském kraji je jednou z krajinných dominant vrch Bába 665 m n. m. Nejvyšší vrch jižní části Brtnické vrchoviny a sedlem oddělená, nižší Zelená hora 619 m n. m. K jihu navazuje ještě Zadní hora 609 m n. m. Dříve zalesněná Bába byla kůrovcem hojně napadena, stejně jako lesy v celé lokalitě.

Hodně práce čekalo značkaře na Zlatohorsku, kde už jsou tak rozsáhlé planiny, že bylo třeba udělat zcela nové turistické trasy. Lesy jsou zasažené od Biskupské kupy přes Příčnou až po Rejvíz. Oblíbená turistická cesta k mechovým jezírkům na Rejvízu musela být úplně odkloněna. Turisté se musí vydat oklikou a trasa je tak o cca 300 metrů delší.

Hektary holin můžete nyní vidět i v okolí Petrovic na Krnovsku.

Hodně velké škody v posledních letech zanechal kůrovec v okolí Bystřice pod Hostýnem a Rajnochovic na Kroměřížsku nebo na Rožnovsku. Zde během posledních dvou let zmizely velké plochy lesů a krajina se tak rázně změnila.

Stačí si projít prstem po kůrovcové mapě, kterou najdete na www.kurovcovamapa.cz a zjistíte, že kalamita se nevyhnula skoro žádné části země. Tam, kde si můžete pamatovat hluboké lesní porosty, jsou nyní planiny. Silně zasažené jsou lesy v okolí Frýdlantu nad Ostravicí (Ondřejník), Jablunkova, Valašského Meziříčí.

Severně nad Olomoucí se táhne dlouhý pruh kůrovcové kalamity. Dětřichov nad Bystřicí - Břidličná - Bruntál.

Ještě výše na severu potom kůrovec hojně zasáhl Andělskou Horu a zasažené pásmo se táhne dále na Vrbno pod Pradědem a Janov.

Zasažené lesy jsou také v okolí Dvora Králové nad Labem, kam lidé jezdí do proslulé zoologické zahrady, Hořic, Nové Paky, Rokytnice nad Jizerou. Kůrovci neuniklo ani turisty oblíbené Hřensko, brána do Národního parku České Švýcarsko, kde už boj s kůrovcem vzdali.

Celé střední Čechy se na kůrovcové mapě mohou zdát, jako by Česku vyrašily pihy. Další silnější nálož kůrovce pak můžete zaznamenat v okolí Rozvadova a pás napadených oblastí se táhne až do jižních Čech, jedné z nejoblíbenějších dovolenkových destinací, kde kalamita také udělala své.

Od Plzně dolů na jih kůrovec napadl značnou část Kašperských Hor včetně Modravy (obojí v NP Šumava) proslulé seriálem Policie Modrava, který zvedl turistický ruch v oblasti o desítky procent. Pořídit dnes některé záběry známé ze seriálu, by nebylo možné.

Další turisticky oblíbená místa zasažená kůrovcovou kalamitou:

Smrčina, Radhostice, Plešivec, Schwarzenberský plavební kanál, Vyšší Brod, Hluboká nad Vltavou - Lišov, Albrechtice nad Vltavou, Zvíkovské Podhradí, Polabí, Divizna, Rokytnice nad Rokytnou - Zadní hora, Rajec Jestřábí, Blansko, Okolí Hukvald.

Jenže ve skutečnosti jsou takových míst stovky. Chystáte se na dovolenou v rámci České republiky? Už dlouho jste chtěli rodinu vzít do těch lesů, kde jste jako dítě trávili prázdniny? Pozor na to. Malý kemp u rybníka, za zády les, ani lesní cesta k hradu už nemusí být taková, jakou si ji pamatujete. Díky kůrovcové kalamitě to teď na mnohých místech naší země může vypadat úplně jinak, než si pamatujete. A bez pomoci vlastníkům lesů bude za rok ještě hůře.

Více zjistíte na www.kurovcovamapa.cz