DiY inspirace: Cibuloviny v mechu

12.02.2024

Taky už se nemůžete dočkat jara? Máme pro vás skvělý tip, jak si vytvořit překrásné dekorace z jarních cibulovin a mechu. S takovou parádou bude čekání na teplé dny daleko veselejší.

Zdroj: Pinterest
Zdroj: Pinterest

Mech najdete v průběhu celé zimy nejen v lese, ale i v parku pod borovicemi, nebo u rybníka. Stačí, když bude při procházce pozorní a úlovek vás jistě nemine.
Při sběru dejte pozor na hmyz a drobné živočichy, pro které je mech úkrytem. My z Kouzla lesa jsme si vloni domů donesly maličkého šnečka, který se asi hodně divil, když se v hotovém aranžmá probudil ze zimního odpočinku. S hrstí mechu jsme ho daly na chráněné místo v zahradě.

Co budete potřebovat:

  • cibulky jarních květin
  • mech
  • zeminu
  • zajímavé nádoby

Cibulky teď v předjaří koupíte v každém hobby marketu nebo supermarketu již předpěstované a těsně před rozkvětem. My jsme si pro tento účel schovaly cibuloviny z loňska, které jsme po odkvětu očistily od zbytku zeminy, nechaly vyschnout a uložily do suché bedýnky. Použít můžete hyacinty, modřence, sněženky nebo zakrslé kultivary narcisů a tulipánů.

Co se týká zeminy, ideálně poslouží dobře propustný zahradnický substrát.

Použitá nádoba dá celému aranžmá osobitý a neopakovatelný vzhled. Sáhnout můžete po pěkném květináči nebo skleněné váze, překrásně se budou květiny vyjímat v polévkové míse po babičce, kávových šálcích, dřevěných přepravkách, košíku nebo třeba staré holínce. Fantazii se meze nekladou.

Jak dekoraci vytvořit

Do nádoby nasypejte zahradnický substrát a rozmístěte cibulky. U těch předpěstovaných nechejte zelené části rostlin vykukovat, cibulky pak překryjte zeminou. V případě hyacintů, zakryjte cibule jen asi do poloviny. Nepředpěstované cibulky zasypejte 3-5 centimetrovou vrstvou zeminy, dle jejich velikosti. Lehce zalijte, aby substrát klesl. Poté jej po celé ploše překryjte mechem. Ten pomůže udržet zeminu vlhkou a k tomu krásě vypadá. Aranžmá můžete dotvořit pomocí kamínků, šišek, skořápek od vajíček, peříček, větviček, prostě dle svých nápadů a vkusu.

Péče: Udržujte půdu vlhkou, ale pozor na přemokření. Zalévejte nebo roste dle potřeby. Umístěte na světlé stanoviště. 

V teple bytu rozkvetou předpěstované cibulky skutečně velmi ryche, u těch z loňska si budete muset počkat o něco déle. 

Aranžmá lze vytvořit i bez nádoby. Velmi nás zaujal nápad, kdy je každá cibulka obalena mechem a využita jako závěsná dekorace. V tomto případě bude potřeba dodávat rostlinám vláhu častěji a to pomocí rozprašovače. 

Náš tip: Po odkvětu cibulky vyjměte, odstraňte zbytky květů a listů, nechejte uschnout a uložte na suché místo. Za rok se vám budou hodit. 

Přečtěte si také: Vypěstujte si ze šišky strom