Fenomén tichých procházek: Jak se pročistí vaše myšlenky při kontaktu s přírodou

16.10.2023

Procházky v lese nám poskytují únik z hektického každodenního života. Výzkumy potvrzují, že čas strávený v přírodě snižuje hladinu stresových hormonů, zlepšuje náladu a posiluje emoční stabilitu.

Příroda je také ideálním prostředím pro meditaci a relaxaci, což nám pomáhá upevnit naši mentální pohodu. Procházky jsou efektivním způsobem, jak vyprázdnit mysl, načerpat novou energii a obnovit síly.

Ticho jako hlavní ingredience

Odborníci doporučují procházky jako detox, který by měl být součástí našeho života, pokud to jen trochu jde. Důležitou součástí je zde ale ticho. To v praxi znamená, procházet se bez sluchátek s hudbou či podcastem, což je u mladých lidí zvyk, kterému se ve volných chvílích věnují takřka nepřetržitě. Jsou zvyklí na neustálý přísun informací a jejich mozek tak nemá příležitost ani na chvíli vypnout.

Popularita tichých procházek v poslední době stoupá mezi mladými Tiktokery a Youtubery. Ti nabádají své sledující, aby pobyt v přírodě bez rušivých elementů rozhodně vyzkoušeli. 

"První dvě minuty byly naprostý chaos. Moje mysl byla plná myšlenek a objevil se i pocit úzkosti. Ale po chvíli se něco změnilo a najednou jsem byla v naprostém klidu. V tu chvíli jsem začala vnímat všechno kolem sebe," popisuje jedna z nich na sociálních sítích. Po půlhodině tiché chůze, kdy se plně soustředila na sebe a přírodu, pocítila, že se mozková mlha, což je pocit duševní únavy a vyčerpanosti, rozplynula. Mladá žena tak zjistila, že tato praxe jí umožňuje svobodně přemýšlet a relaxovat. 

Odborníci radí: Relaxujte v přírodě prospějete svému zdraví! 

Psychiatři metodu tichých procházek přírodou vřele doporučují nejen mladým lidem, ale všem. Jde o formu meditace, která přináší mnoho výhod už po 10 minutách. Ti, kteří pravidelně praktikují takové procházky, se naučí snižovat stres v různých oblastech života. 


Procházkou ke zdraví

Pravidelná chůze je spojována s významným snížením rizika vzniku kardiovaskulárních onemocnění, jako jsou srdeční infarkty a mrtvice. Studie ukazují, že lidé, kteří pravidelně ujdou alespoň 6000 kroků denně a z toho alespoň 40 minut souvisle, mají výrazně menší pravděpodobnost postižení infarktem myokardu ve srovnání s těmi, kteří jsou neaktivní. Stejný pozitivní efekt byl pozorován i v souvislosti s rizikem mozkové mrtvice.


Vyrazte do přírody třeba hned. Pro zvýšení příznivého vlivu na vaše duševní a fyzické zdraví se vyhněte rušivým vlivům, naslouchejte tichu a dejte přírodě šanci zregenerovat vaše tělo i mysl.