FOTOGALERIE ze zalesňování: Fotím válku o lesy, říká Dan

29.08.2019

Dan P. patří mezi pracovníky, kteří zalesňují holiny vzniklé kůrovcovou kalamitou v okolí Krnova a Moravskoslezském kraji. "Je nás málo, zákony jsou na ....., bývalo by šlo kůrovce alespoň přibrzdit, kdyby se stát rozhoupal včas," nebere si servítky. Do lesa sebou mladý muž nosí fotoaparát a snímky mluví za všechno. 

Znovuzalesnění holin je klíčové pro další hospodaření s vodou, zejména malým nestátním vlastníkům lesů však chybějí peníze na sadební materiál a práce spojené se zalesňováním. 

Kůrovec v Moravskoslezském kraji obrovské škody. Kromě lesních porostů trpí i cesty. Jsou poškozené kvůli několikanásobně intenzivnější těžbě kůrovcového dříví. Už teď se škody odhadují na více než půl miliardy korun, a to těžba ještě neskončila. Kraj nemá šanci poničené cesty opravit z vlastních zdrojů, o pomoc požádal vládu.

"Obrátil jsem se přímo na premiéra Andreje Babiše. Mnohé silnice se kvůli častým přejezdům těžkých návěsových souprav se dřevem dostaly do havarijního stavu. Těžba v Beskydech a zejména Jeseníkách je kvůli kůrovci více než sedminásobně intenzivnější než dříve. A na cestách je to bohužel vidět. Bez přispění státu nemáme šanci silnice opravit. Vše jsem podrobně vysvětlil i vyčíslil v dopise, který jsem panu premiérovi odeslal," uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák a připomněl, že na vládu už kvůli opravám komunikací II. a III. třídy apelovali všichni hejtmani. "Stát krajům veřejně slíbil finance na opravy krajských silnic. Prostředky nutně potřebují všechny regiony, v Moravskoslezském kraji je situace kvůli kůrovci ještě komplikovanější. Požádal jsem o součinnost vlády a příslušných ministerstev, aby se situace začala co nejdříve řešit," řekl hejtman kraje Ivo Vondrák.. Více ZDE.

Dan nepřehání. Podívejte se na situaci v lesích například v Dačicích. VIDEO.