Fotografka Monika Navrátilová: Les svého dětství jsem nenašla

28.07.2019

Fotografka hvězd showbyznysu Monika Navrátilová čelila letos v létě přesně tomu, čemu mnoho lidí, kteří se vydali na dovolenou. Les, kde se hrávala jako holčička a který chtěla ukázat své malé dceři, našla zdecimovaný kůrovcem. Snímek holiny po kůrovcové kalamitě, který pořídila, symbolizuje zkázu lesů v republice, proti které lesníci bojují každý den.

"Vyrostla jsem uprostřed Jeseníků, v hájovně na rozhraní Zlatých hor a Rejvízu. Kouzelná místa mého dětství byla vždy plná nádherných, voňavých ale hlavně zdravých stromů. Letos jsem své skrýše chtěla ukázat i mojí malé dceři, ale jaké bylo moje překvapení, když jsem všude viděla tu spoušť napáchanou kůrovcem. Široko daleko jsem nemohla najít zdravý strom, pár osamocených hrdinů jistě svou bitvu brzy prohraje, a naše děti budou muset čekat desítky let, aby zažily to, co jsem v lesích mého dětství nacházela já," říká Monika.

Situace je kritická především pro nestátní vlastníky lesů, kteří stát již dlouhé měsíce žádají o finanční podporu, bez které nejsou schopni ekonomicky zabezpečit asanaci dříví napadeného kůrovcem (díky přebytku dřeva se jeho výkupní cena pohybuje na hranici výrobních nákladů) ani zalesňování holin. Přitom zalesnění je klíčové pro hospodaření s vodou. "Stát chystá další opatření ohledně sucha, nikdy však nebudou dostatečná, pokud součástí těchto opatření nebudou lesy," říká předseda Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů (SVOL) František Kučera. 

Projekt InterSucho uvádí, že voda v hlubší vrstvě půdy do jednoho metru se v řadě míst doplnila jen v jedné z posledních tří sezón. I když nakrásně prší dostatečně (a to se děje od roku 2015 nepravidelně), krajina nedokáže vodu zadržet. "Recepty směřující k tomu, aby občané šetřili s vodou, mají svůj určitý smysl, ale nejsou podstatou věci. Co Česko skutečně potřebuje, je zadržet vodu v krajině," řekl v nedávné reakci pro server Seznam agrární analytik Petr Havel. 

Na zadržení vody v krajině existuje jedno osvědčené řešení, bez kterého žádná koncepce nemůže být úspěšná - LESY.

Mohlo by vás  zajímat: Co si myslí odborníci? Vlastníci lesů vědí, jak zadržet vodu v krajině.

Rozsah katastrofy v lesích. VIDEO.