Herbář: Mocné léčivky z lesa a jejich použití

19.06.2024

Některým druhům rostlin se nejlépe daří v lese. O jejich léčivých účincích věděly už naše prababičky. Sbíraly je a sušily, aby s jejich pomocí zahnaly nachlazení, kašel a další neduhy. Podívejte se, jakou přírodní lékárnou les může být.

Při sběru listů či květů, dávejte pozor na to, abyste zbytečně neponičili celou rostlinu nebo okolní vegetaci. Počínejte si opatrně a s úctou k přírodě i vlastníkovi, kterému les patří.

Tyto rostliny s mocnou léčivou silou můžete v lese najít:


Bez černý

 • Je to keř který objevíte spíše při okraji lesa.
 • Květy a listy se sbírají za suchého počasí v květnu a červnu. Bezinky - zralé plody - můžete sbírat v srpnu až říjnu.

Účinky: Čaj z černého bezu přináší úlevu při bolestech v krku, alergické i klasické rýmě, kašli, zánětu dutin nebo nachlazení. Doporučuje se i při problémech s nespavostí a také při cévních chorobách. Připisuje se mu i pozitivní vliv na snižování vysokého krevního tlaku, podporuje činnost jater a najdete jej i v detoxikačních čajích. Odvar z květů je výborným kloktadlem při zánětu mandlí a dásní.

Bez černý
Bez černý

Borovice lesní

 • Všem dobře známý jehličnatý strom dorůstající až 40 metrů.
 • Sbírají se pupeny a mladé výhonky, ze kterých se vyrábí čaj, tinktura nebo koupel.

Účinky: Silné léčivé účinky mají především výhonky – obsahují silice, vitamin C, karoten a další antioxidační látky a minerály, které posilují imunitu organismu a zároveň ho detoxikují. Borovicové jehličí zase pomůže při kašli nebo př problémech s ledvinami a močovým ústrojím.

Borovice lesní
Borovice lesní

Borůvka

 • Roste ve vlhčích jehličnatých a smíšených lesích a na svazích hor. 
 • Sbírají se mladé listy a plody.

Účinky: Borůvky patří mezi největší přírodní zdroje antioxidantů, podporují obranyschopnost organismu, napomáhají udržovat správnou funkci močových cest a fungují jako prevence infekcí, ale i srdečních chorob a rakoviny. Díky řadě vitaminů, minerálů a stopových prvků je jim přičítán pozitivní vliv na zrak, paměť a zpomalování procesů stárnutí.

Borůvka
Borůvka

Bříza

 • Strom vysoký 10–20 metrů s typicky bílou kůrou se vyskytuje v nadmořských výškách do 1000 m. 
 • Sbírají se listy, listové pupeny a míza.

Účinky: List břízy je skvělým diuretikem, vhodným při revmatismu, dně a nemocech ledvin a močových cest. Má též počopudné účinky. Zbavuje organismus chloridů a jiných solí. Snižujei krevní cholesterol. Pupeny pomáhají při osteoporóze a při nemocech slinivky břišní a sleziny. Koupele z březového listí pomáhají při revmatismu a při otocích. Březová míza se používá jako vlasové tonikum.

Bříza
Bříza

Dub letní

 • Statný strom dorůstající až 40 metrů výšky a dosahující věku i přes 1000 let. 
 • Sbírá se jeho hladká kůra, pupeny a žaludy.

Účinky: Dezinfikuje, zastavuje krvácení a působí proti průjmu a zánětům trávicího traktu. Je rovněž účinným protijedem při otravě alkaloidy či těžkými kovy. Zevně kůra pomáhá při různých kožních nemocech a zánětech, hemoroidech, lehčích omrzlinách i popáleninách. Jako kloktadlo také dezinfikuje sliznice, koupel nohou pak zabraňuje jejich nadměrnému pocení.

Dub letní
Dub letní

Hloh obecný

 • Keř nebo strom vysoký asi 7 metrů. 
 • Sbírají se listy, květy a plody.

Účinky: Podporuje normalizaci krevního tlaku a má kladný vliv na srdce. Ovlivňuje zlepšení prokrvení a průchodnost cév. Používá se jako podpůrných prostředek při arytmiích, srdečním bušení, nemocech srdce, angíně pectoris, srdeční neuróze.

Hloh obecný
Hloh obecný

Hluchavka bílá

 • Je vytrvalá bylina vysoká 20–40 cm. 
 • Sbírají se květy, ale lze použít i celé rostliny.

Účinky: Hluchavky mají obecně podpůrný účinek při léčbě onemocnění dýchacích cest, pomáhají při zdlouhavém kašli, podporují vykašlávání. Jemně působící čaj z květů harmonizuje, ulevuje při nervozitě a pomáhá při neklidném spánku. Prospívá také trávicím orgánům, podporuje chuť k jídlu a upravuje činnost střev.

Hluchavka bílá
Hluchavka bílá

Jahodník obecný

 • Je vytrvalá bylina, která roste ve smíšeném lese. 
 • Sbírají se listy a lahodné plody.

Účinky: Účinky jahodníku jsou velmi mírné a je nutné dlouhodobé užívání. Jahodník obecný rozšiřuje cévy, a tím snižuje krevní tlak. Zlepšuje hypertenzi a zpomaluje srdeční rytmus. Čaj připravený z kořenů a listů jahodníku obecného má velmi příjemné a uklidňující účinky na naše nervy a povzbuzuje organismus. Používá se také jako kloktadlo při zánětech v dutině ústní. 

Jahodník obecný
Jahodník obecný

Jalovec obecný

 • Najdeme jej nejčastěji v podrostu borového či smíšeného lesa, je to jehličnatý keř až 6 metrů vysoký. 
 • Sbírají se plody, tzv. jalovčinky.

Účinky: Je protizánětlivý. Využívá se k léčbě revmatu a bolestí kloubů. Pomáhá zlepšit trávení a odstranit bolesti žaludku. Zlepšuje místní prokrvení a urychluje hojivé procesy.

Jalovec obecný
Jalovec obecný

Jmelí bílé

 • Jsou to poloparazitické stálezelené keříčky, které tvoří kulovité trsy v korunách stromů, nejčastěji na borovicích, jedlích, smrcích a akátech, ale i na jabloních. 
 • Sbírají se vrcholky větviček s plody.

Účinky: Reguluje krevní tlak, pomáhá odstraňovat vápenaté usazeniny v cévním systému, čímž předchází srdečním a mozkovým infarktům. Zároveň posiluje srdeční sval a zlepšuje krevní oběh, což z něj dělá prvotřídní lék a vynikající preventivní prostředek proti těmto nejzákeřnějším civilizačním onemocněním dnešní doby. Protože brzdí dělení buněk, dobře pomáhá i při rakovině, zvláště žaludku, při obtížích v klimakteriu, při epilepsii, odstraňuje návaly krve do hlavy, pocity strachu a nervozity. Jmelí dále léčí onemocnění štítné žlázy, stimuluje imunitní systém, pomáhá při ženské i mužské neplodnosti. Zastavuje krvácení, proto se používá ve směsích - čaje na zastavení ženského gynekologického krvácení (hypermenorea) a využívá se na sedací koulepe při gynekologických zánětech.

Jmelí bílé
Jmelí bílé

Kakost smrdutý

 • Je jednoletá bylinka s růžovofialovými květy a dlouhými zobákovitými plody. Celá rostlina nepříjemně páchne – odtud také pochází její jméno. 
 • Sbírá se kvetoucí nať.

Účinky: Napomáhá rozpouštět močový písek a kaménky, působí močopudně a podporuje činnost ledvin. Má svíravé účinky a hojí sliznice plic i střev, dokáže zastavovat vnitřní krvácení. Kakost je vhodné užívat při průjmech, a je velmi účinný při silné a bolestivé menstruaci.

Kakost smrdutý
Kakost smrdutý

Meruzalka černá

 • Je planě rostoucí keř až 2 m vysoký s lesklými černými bobulemi. 
 • Sbírají se bobule a listy.

Účinky: Díky obsahu flavonoidů má ochranný vliv na cévy i buňky. V usušené formě se listy užívají jako diuretikum, dále při revmatických potížích a také při průjmech. Také jsou doporučovány při nemocech močových cest, z nachlazení či při kašli.

Meruzalka černá
Meruzalka černá

Mochna nátržník

 • Tato vytrvalá bylinky roste ve světlých lesích a na pasekách. 
 • Sbírá se oddenek bez kořenů.

Účinky: Mochna nátržník má svíravé, protikřečové účinky. Tlumí neinfekční průjmy, zastavuje kapilární krvácení, snižuje hladinu tuku v krvi, tlumí alergické projevy.

Mochna nátržník
Mochna nátržník

Prvosenka jarní

 • Vytrvalá bylinky se žlutými květy na okolíku, roste ve světlých lesích. 
 • Sbírají se květy, nať a oddenek s kořeny. 
Pozor, protože je tato rostlina chráněná, oddenek s kořeny se nesmí sbírat v přírodě, za tímto účelem se rostlina pěstuje uměle. 

Účinky: Má výtečné sedativní účinky, takže je možné ji použít při nervovém přepětí, při bolestech hlavy nervového původu a při nespavosti. Nálev z květů prvosenky pomůže zdolat obtíže při nachlazení, zánětech horních cest dýchacích a kašli, protože výrazně zlepšuje vykašlávání.

Prvosenka jarní
Prvosenka jarní

Řešetlák počistivý

 • Keř až 3 metry vysoký roste na okrajích lesů, má drobné květy a černé plody. 
 • Sbírají se plody a kůra.

Účinky: Má mírně projímavý účinek a proto se používá při zácpě a střevní nečinnosti. Větší množství však může způsobit otravu projevující se silným průjmem a zvracením, zejména u dětí!

Řešetlák počistivý
Řešetlák počistivý

Třezalka tečkovaná

 • Je vytrvalá bylinka až 60 cm vysoká, v lese ji najdeme spíš na pasece, protože potřebuje slunné stanoviště. 
 • Sbírá se kvetoucí nať.

Účinky: Své využití nachází především při problémech s nespavostí, úzkostí, na stres a deprese. Běžně je součástí bylinných čajů, které se na tyto potíže užívají a dá se tedy využít coby přírodní antidepresivum.

Třezalka tečkovaná
Třezalka tečkovaná

Vřes obecný

 • Tyto polodřevnaté keříky 20–50 cm vysoké tvoří souvislé porosty na pasekách a v borových lesích. 
 • Sbírá se kvetoucí nať.

Účinky: Vřes se doporučuje především na nemoci ledvin a močového ústrojí – podporuje totiž vylučování kyseliny močové z těla. Pomáhá také při potížích s prostatou a doporučuje se i starším lidem při otocích nohou. Uklidňuje nervovou soustavu a zlepšuje spánek.

Vřes obecný
Vřes obecný

Jak správně sušit bylinky

Existují dva hlavní způsoby, jak léčivky usušit. Listy či květy bylin můžeme v jedné vrstvě rozmístit na sítě nebo na čistém papírovém či plátěném podkladu. Druhou možností je, celé bylinky i se stonky zpevnit do svazků a pověsit květy dolů na trám, šňůru či speciální závěs. Bylinky vždy sušte v čistém a neprašném prostředí. Po usušení je pak uchovávejte ve vzduchotěsných a ideálně neprůhledných nádobách. Uchováte tak jejich vůni, chuť i léčivou sílu.