Herbář: Mocné léčivky z lesa a jejich použití
Některým druhům rostlin se nejlépe daří v lese. O jejich léčivých účincích věděly už naše prababičky. Sbíraly je a sušily, aby s jejich pomocí zahnaly nachlazení, kašel a další neduhy. Podívejte se, jakou přírodní lékárnou les může být.
Při sběru listů či květů, dávejte pozor na to, abyste zbytečně neponičili celou rostlinu nebo okolní vegetaci. Počínejte si opatrně a s úctou k přírodě i vlastníkovi, kterému les patří.
Tyto rostliny s mocnou léčivou silou můžete v lese najít:
Bez černý
- Je to keř který objevíte spíše při okraji lesa.
- Květy a listy se sbírají za suchého počasí v květnu a červnu. Bezinky - zralé plody - můžete sbírat v srpnu až říjnu.
Účinky: Čaj z černého bezu přináší úlevu při bolestech v krku, alergické i klasické rýmě, kašli, zánětu dutin nebo nachlazení. Doporučuje se i při problémech s nespavostí a také při cévních chorobách. Připisuje se mu i pozitivní vliv na snižování vysokého krevního tlaku, podporuje činnost jater a najdete jej i v detoxikačních čajích. Odvar z květů je výborným kloktadlem při zánětu mandlí a dásní.
Borovice lesní
- Všem dobře známý jehličnatý strom dorůstající až 40 metrů.
- Sbírají se pupeny a mladé výhonky, ze kterých se vyrábí čaj, tinktura nebo koupel.
Účinky: Silné léčivé účinky mají především výhonky – obsahují silice, vitamin C, karoten a další antioxidační látky a minerály, které posilují imunitu organismu a zároveň ho detoxikují. Borovicové jehličí zase pomůže při kašli nebo př problémech s ledvinami a močovým ústrojím.
Borůvka
- Roste ve vlhčích jehličnatých a smíšených lesích a na svazích hor.
- Sbírají se mladé listy a plody.
Účinky: Borůvky patří mezi největší přírodní zdroje antioxidantů, podporují obranyschopnost organismu, napomáhají udržovat správnou funkci močových cest a fungují jako prevence infekcí, ale i srdečních chorob a rakoviny. Díky řadě vitaminů, minerálů a stopových prvků je jim přičítán pozitivní vliv na zrak, paměť a zpomalování procesů stárnutí.
Bříza
- Strom vysoký 10–20 metrů s typicky bílou kůrou se vyskytuje v nadmořských výškách do 1000 m.
- Sbírají se listy, listové pupeny a míza.
Účinky: List břízy je skvělým diuretikem, vhodným při revmatismu, dně a nemocech ledvin a močových cest. Má též počopudné účinky. Zbavuje organismus chloridů a jiných solí. Snižujei krevní cholesterol. Pupeny pomáhají při osteoporóze a při nemocech slinivky břišní a sleziny. Koupele z březového listí pomáhají při revmatismu a při otocích. Březová míza se používá jako vlasové tonikum.
Dub letní
- Statný strom dorůstající až 40 metrů výšky a dosahující věku i přes 1000 let.
- Sbírá se jeho hladká kůra, pupeny a žaludy.
Účinky: Dezinfikuje, zastavuje krvácení a působí proti průjmu a zánětům trávicího traktu. Je rovněž účinným protijedem při otravě alkaloidy či těžkými kovy. Zevně kůra pomáhá při různých kožních nemocech a zánětech, hemoroidech, lehčích omrzlinách i popáleninách. Jako kloktadlo také dezinfikuje sliznice, koupel nohou pak zabraňuje jejich nadměrnému pocení.
Hloh obecný
- Keř nebo strom vysoký asi 7 metrů.
- Sbírají se listy, květy a plody.
Účinky: Podporuje normalizaci krevního tlaku a má kladný vliv na srdce. Ovlivňuje zlepšení prokrvení a průchodnost cév. Používá se jako podpůrných prostředek při arytmiích, srdečním bušení, nemocech srdce, angíně pectoris, srdeční neuróze.
Hluchavka bílá
- Je vytrvalá bylina vysoká 20–40 cm.
- Sbírají se květy, ale lze použít i celé rostliny.
Účinky: Hluchavky mají obecně podpůrný účinek při léčbě onemocnění dýchacích cest, pomáhají při zdlouhavém kašli, podporují vykašlávání. Jemně působící čaj z květů harmonizuje, ulevuje při nervozitě a pomáhá při neklidném spánku. Prospívá také trávicím orgánům, podporuje chuť k jídlu a upravuje činnost střev.
Jahodník obecný
- Je vytrvalá bylina, která roste ve smíšeném lese.
- Sbírají se listy a lahodné plody.
Účinky: Účinky jahodníku jsou velmi mírné a je nutné dlouhodobé užívání. Jahodník obecný rozšiřuje cévy, a tím snižuje krevní tlak. Zlepšuje hypertenzi a zpomaluje srdeční rytmus. Čaj připravený z kořenů a listů jahodníku obecného má velmi příjemné a uklidňující účinky na naše nervy a povzbuzuje organismus. Používá se také jako kloktadlo při zánětech v dutině ústní.
Jalovec obecný
- Najdeme jej nejčastěji v podrostu borového či smíšeného lesa, je to jehličnatý keř až 6 metrů vysoký.
- Sbírají se plody, tzv. jalovčinky.
Účinky: Je protizánětlivý. Využívá se k léčbě revmatu a bolestí kloubů. Pomáhá zlepšit trávení a odstranit bolesti žaludku. Zlepšuje místní prokrvení a urychluje hojivé procesy.
Jmelí bílé
- Jsou to poloparazitické stálezelené keříčky, které tvoří kulovité trsy v korunách stromů, nejčastěji na borovicích, jedlích, smrcích a akátech, ale i na jabloních.
- Sbírají se vrcholky větviček s plody.
Účinky: Reguluje krevní tlak, pomáhá odstraňovat vápenaté usazeniny v cévním systému, čímž předchází srdečním a mozkovým infarktům. Zároveň posiluje srdeční sval a zlepšuje krevní oběh, což z něj dělá prvotřídní lék a vynikající preventivní prostředek proti těmto nejzákeřnějším civilizačním onemocněním dnešní doby. Protože brzdí dělení buněk, dobře pomáhá i při rakovině, zvláště žaludku, při obtížích v klimakteriu, při epilepsii, odstraňuje návaly krve do hlavy, pocity strachu a nervozity. Jmelí dále léčí onemocnění štítné žlázy, stimuluje imunitní systém, pomáhá při ženské i mužské neplodnosti. Zastavuje krvácení, proto se používá ve směsích - čaje na zastavení ženského gynekologického krvácení (hypermenorea) a využívá se na sedací koulepe při gynekologických zánětech.
Kakost smrdutý
- Je jednoletá bylinka s růžovofialovými květy a dlouhými zobákovitými plody. Celá rostlina nepříjemně páchne – odtud také pochází její jméno.
- Sbírá se kvetoucí nať.
Účinky: Napomáhá rozpouštět močový písek a kaménky, působí močopudně a podporuje činnost ledvin. Má svíravé účinky a hojí sliznice plic i střev, dokáže zastavovat vnitřní krvácení. Kakost je vhodné užívat při průjmech, a je velmi účinný při silné a bolestivé menstruaci.
Meruzalka černá
- Je planě rostoucí keř až 2 m vysoký s lesklými černými bobulemi.
- Sbírají se bobule a listy.
Účinky: Díky obsahu flavonoidů má ochranný vliv na cévy i buňky. V usušené formě se listy užívají jako diuretikum, dále při revmatických potížích a také při průjmech. Také jsou doporučovány při nemocech močových cest, z nachlazení či při kašli.
Mochna nátržník
- Tato vytrvalá bylinky roste ve světlých lesích a na pasekách.
- Sbírá se oddenek bez kořenů.
Účinky: Mochna nátržník má svíravé, protikřečové účinky. Tlumí neinfekční průjmy, zastavuje kapilární krvácení, snižuje hladinu tuku v krvi, tlumí alergické projevy.
Prvosenka jarní
- Vytrvalá bylinky se žlutými květy na okolíku, roste ve světlých lesích.
- Sbírají se květy, nať a oddenek s kořeny.
Pozor, protože je tato rostlina chráněná, oddenek s kořeny se nesmí sbírat v přírodě, za tímto účelem se rostlina pěstuje uměle.
Účinky: Má výtečné sedativní účinky, takže je možné ji použít při nervovém přepětí, při bolestech hlavy nervového původu a při nespavosti. Nálev z květů prvosenky pomůže zdolat obtíže při nachlazení, zánětech horních cest dýchacích a kašli, protože výrazně zlepšuje vykašlávání.
Řešetlák počistivý
- Keř až 3 metry vysoký roste na okrajích lesů, má drobné květy a černé plody.
- Sbírají se plody a kůra.
Účinky: Má mírně projímavý účinek a proto se používá při zácpě a střevní nečinnosti. Větší množství však může způsobit otravu projevující se silným průjmem a zvracením, zejména u dětí!
Třezalka tečkovaná
- Je vytrvalá bylinka až 60 cm vysoká, v lese ji najdeme spíš na pasece, protože potřebuje slunné stanoviště.
- Sbírá se kvetoucí nať.
Účinky: Své využití nachází především při problémech s nespavostí, úzkostí, na stres a deprese. Běžně je součástí bylinných čajů, které se na tyto potíže užívají a dá se tedy využít coby přírodní antidepresivum.
Vřes obecný
- Tyto polodřevnaté keříky 20–50 cm vysoké tvoří souvislé porosty na pasekách a v borových lesích.
- Sbírá se kvetoucí nať.
Účinky: Vřes se doporučuje především na nemoci ledvin a močového ústrojí – podporuje totiž vylučování kyseliny močové z těla. Pomáhá také při potížích s prostatou a doporučuje se i starším lidem při otocích nohou. Uklidňuje nervovou soustavu a zlepšuje spánek.
Jak správně sušit bylinky
Existují dva hlavní způsoby, jak léčivky usušit. Listy či květy bylin můžeme v jedné vrstvě rozmístit na sítě nebo na čistém papírovém či plátěném podkladu. Druhou možností je, celé bylinky i se stonky zpevnit do svazků a pověsit květy dolů na trám, šňůru či speciální závěs. Bylinky vždy sušte v čistém a neprašném prostředí. Po usušení je pak uchovávejte ve vzduchotěsných a ideálně neprůhledných nádobách. Uchováte tak jejich vůni, chuť i léčivou sílu.
Přečtěte si také: DIY: Úchvatné dekorace ze sušených květin nebo Terapie lesem