Herečka Ljuba Krbová: Do lesa chodím pro klid duše

25.10.2020

Lesy nedaleko Vraného nad Vltavou, kde herečka společně se svým manželem - spisovetelem Ondřejem Neffem bydlí, jdou cílem každodenní procházky Ljuby Krbové. "Má dvě ohařky a ty mě vytáhnou, i kdybych nechtěla," usmívá se. "Ale já chci. Do lesa si chodím pro čistou hlavu, srovnané myšlenky a vůbec.. pro celou novu Krbovou."

Jak herčeka říká, také v lesích kolem Vraného je znát kůrovcová kalamita. "Není to ale naštěstí tak hrozivé, jako třeba na Vysočině - jak jsem si všimla při cestách republikou na zájezdových představeních. Moc mě těší, že na místech, kde lesy u nás padly kvůli kůrovcové kalamitě, vidím jak vlastník lesa vysadil smíšený les - nějaké smrčky, duby, buky, jedličky... je hezké pozorovat, že se těm stromkům docela pěkně daří, když letoš konečně víc napršelo."

Při svých pravidelných procházkách si Ljuba Krbová všimla, že v lese znovu zurčí některé potůčky, které byly v minulých letech vyschlé. "Ještě to pořád není ono, ale určitě lepší něco než nic. Les navíc dokáže vodu v krajině zadržet, mám z těch potoků a potůčků nesmírnou radost. Považuju vodu v lese za tak důležitou, že jsem dokonce během první karantény vyčistila malou studánku a pak se těšila tím, že se k ní chodí napít zvěř a že se stala domovem dalších živočichů, kteří se tam v čisťounké vodě mohli vylíhnout."

Mohlo by vás zajímat: Situace v českém lesnictví pohledem odborníka