Herečka Pavla Vitázková: V lese jsem vyrostla a dnes v něm bydlím

01.07.2019

Pavla, známá z televizních seriálů (např. Policie Modrava) je sympatická maminka dvou krásných dcer, které mimo jiné učí s manželem, muzikálovým hercem a zpěvákem Dušanem Vitázkem, lásce k lesu. Sama si totiž život bez přírody vůbec nedokáže představit.

"V lese jsem strávila dětství. Kolem Nového města na Moravě, taky na Vranovské přehradě, na Olešnicku... A dodnes bez lesa neumím být. Utíkám tam třeba i po zkoušce odpoledne, klidně desítky kilometrů a potom jen tak sedím, koukám a dokážu zase chvíli fungovat ve městě.
A abych dokázala, že nekecám, tak nakonec v lese i bydlím. A všichni moji milí se mnou. A další generace už je ztracená, bude les milovat taky."

Nedaleko Vranovské přehrady jezdí herečka, kterou můžete vidět v několika krásných představeních Městského divadla Brno, na prázdniny na rodinnou chatu. "Není tam elektřina, vařím na plynovém vařiči pro celou rodinu... ale jsem tam šťastná a dokonale vypnu hlavu."

S manželem a děvčátky často chodí do okolních lesů houbařit. "Jsem nepřehlédnutelná houbařka," směje se herečka, která si užila lesy i při natáčení seriálu Policie Modrava. "Na to mám moc hezké vzpomínky. Byla jsem totiž těhotná s naší druhou holčičkou, na některých záběrech je to trochu... no trochu... zkrátka je to vidět. V lesích na Modravě mi bylo moc hezky."

Situace v lesích, které devastuje kůrovcová kalamita a sucho, sleduje Pavla s obavou. "Nedovedu si život bez lesů představit. Vy ano?"