Hluboká nad Vltavou - Nejen zámek, ale i ZOO, muzeum lesnictví a lesy kolem

29.10.2021

Městečko na břehu řeky Vltavy s dominantou překrásného zámku jako z pohádky je jednou z úchvatných dominant Jihočeského kraje. Vyrazte se s rodinou a poznejte zdejší krásy a zajímavosti.

Zámek Hluboká nad Vltavou

Velkolepá elegantní silueta, štíhlé věže a cimbuří patří jednomu z nejkrásnějších zámků v Čechách. Jistě ho znáte z pohádky Pyšná princezna a pohádkově se v zámku a rozsáhlém parku, který ho obklopuje, budete i cítit. Zámek má otevřeno po celý rok a při prohlídkách můžete navštívit soukromé pokoje, překrásné sály, ale i zámeckou kuchyni či věž.

Současnou podobu dal Hluboké nad Vltavou kníže Jan Adolfa II. ze Schwarzenbergu a jeho manželka kněžna Eleonora, kteří se na svých cestách po Anglii nechali okouzlit tudorovskou architekturou a zejména pak zámkem Windsor.

Naučná stezka pro velké i malé

Českobudějovické pracoviště Národního památkového ústavu připravilo pro návštěvníky naučnou stezku zámeckým parkem dlouhou 2,5 km. Trasa je nenáročná a bude příjemnou procházkou pro celou rodinu. S krátkou objížďkou je sjízdná i pro dětské kočárky, jízda na kole zde bohužel není povolena.
Trasa s deseti zastávkami vám představí zajímavosti z historie i současnosti zámeckého areálu i zdejší krajiny a živočichů. Stezka Vás zavede také do méně známého krajinářského parku, který patří k nejcennějším v jižních Čechách. Těšit se můžete i na vyhlídku.

ZOO

Jihočeská zoologická zahrada Hluboká nad Vltavou byla poprvé veřejnosti otevřena už v roce 1939. Původně vznikla jako součást loveckého zámku Ohrada za podpory tehdejšího majitele panství Adolfa Schwarzenberga.

Dnes se v zoo chová na 256 druhů zvířat ve více než 2 000 exemplářích. V souladu s tradicí se zahrada zaměřuje na chov zdejších druhů s rozšířením na zvířata Evropy a mírného pásu Asie. Nechybí ani expozice představující faunu a flóru Ameriky, Afriky a Austrálie. V posledních letech věnuje zoo zvláštní pozornost zejména ohroženým druhům české a evropské fauny. Můžete se tu stát patronem vybraného zvířete, nebo jeho adoptivním rodičem.

Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství

Přibližně 2 km od zámku Hluboká a na břehu Munického rybníka objevíte barokní lovecký zámek Ohrada. V jeho interiérech sídlí expozice Národního zeměpisného muzea věnované lesnictví, myslivosti a rybářství. Muzeum vzniklo již v polovině 19., století a patří k nejstarším v Česku. 

Dozvíte se mnohé nejen o historii, ale také o současné práci lesníků. Lesy na území ČR jsou po mnoha staletích předmětem hospodaření a součástí kulturní krajiny.

Náš tip na víkend: Venkovní i vnitřní výstava Koně a jejich lidé v zeleném šeru lesů...

Zábava pro celou rodinu

Na své si v okolí Hluboké nad Vltavou tu přijdou i milovníci pohybu a adrenalinu. Pro ty je určen lanový park, bungee trampolíny či síťové centrum v Adrenalin parku. V Hluboké si můžete užívat vodní radovánky v místním aquaparku, zahrát si golf, nebo se vypravit na vyhlídkovou plavbu po Vltavě.

K tématu:

Jižní Čechy patří ke krajům, které jsou nejvíce zatíženy turistickým ruchem. Rekreační funkce lesů patří k jedné z nejdůležitějších, které vlastníci lesů prostřednictvím svého majetku poskytují veřejnosti. Udržování sítí turistických, cyklistických i dalších stezek však stojí nejen úsilí, ale samozřejmě také peníze.

Podívejte se, jaký náhled na to mají například v nedalekém Písku: