Inspirace: Německá vláda nehodlá se zalesňováním váhat
V minulém roce zmizelo v Německu v důsledku bouří, sucha, ohně a kůrovce cca 110 000 ha lesů. Spolková ministryně zemědělství Julia Klöcknerová proto vyzvala k realizaci programu masivního znovuzalesnění.
Náklady odborníci odhadují na půl miliardy eur, investice je však z pohledu německé vlády nezbytná k uchování lesů pro příští generace. Funkce lesa pro ochranu klimatu a ukládání CO2 je nesporná. Výsadbu stromů považuje ministryně za "nejúčinnější lék" pro vliv na klima,. Potřebné finanční prostředky navrhuje uvolnit z Fondu energetiky a klimatu spolkové vlády. "Les je plícemi naší společnosti, klíčovým ochráncem klimatu," říká. "Výsadba nových stromů je v zájmu každého".
Všechny faktory, které zničily lesy v Německu samozřejmě působí obrovské škody také v České republice. Podle Českého hydrometeorologického ústavu na velké části republiky od ledna 2015 do září 2018 spadlo proti průměru o 500 milimetrů srážek méně, což vedlo k rozvoji historicky nejrozsáhlejší kůrovcové kalamity "Jen při pohledu na mapy lze konstatovat, že frekvence sucha se statisticky významně zvyšuje," řekl na konci minulého roku bioklimatolog Miroslav Trnka, spoluautor projektu Intersucho upozorňujícího na riziko nedostatku vláhy.
Česká republika přišla jen v roce 2018 minimálně o 50 tisíc hektarů lesů (rozloha hlavního města Prahy nebo tedy 100 tisíc fotbalových hřišť). V letošním roce to může být až desetkrát větší plocha. Výrazná finanční pomoc ze strany státu vlastníkům lesů zatím nepřišla. Bez financí však není pro stále více vlastníků reálné zabezpečit péči o les a jeho obnovu. Podrobnosti k hospodaření ZDE.