Krása kolem Želivky v ohrožení

06.06.2019

Okolí Želivky je překrásný kousek kraje. Bohužel i tam - v samé blízkosti zdroje pitné vody pro Prahu, propukla kůrovcová kalamita. . 

Plánujete výlet do Posázaví? Je nejvyšší čas, protože stromy vlivem historické kalamity mizí (vidět je to ostatně také na fotografii, kde jsou na první pohled patrné uschlé stromy mezi živými). A protože kde není les, není voda, odborníci na problém v místních lesích hledí vzhledem k nutnosti zásobovat Prahu vodou, s velkými obavami. 

Přečtěte si více o tom, proč je les pro hospodaření s vodou klíčový. ZDE.

Oblíbená turistická oblast na jih od Prahy, oblast v okolí toku řeky Sázavy, nabízí spojení krásné přírody, historických památek a aktivního odpočinku. Okolí řeky i řeka samotná jsou hojně využívány především vodáky, cyklisty a pěšími turisty. Kdybyste se vydali ale ještě o nepatrný kousek dál od tradičních toků a turisticky navštěvovaných míst, rozprostře se před vámi neobyčejná vodní plocha, vodárenská nádrž Želivka.


Želivka nebo Švihov?

Byla uměle vybudována na řece Želivce před soutokem se Sázavou. Vodárenská nádrž Želivka, známá také pod názvem Švihov, je jedinečná vodní nádrž, jež v sobě skrývá mnohá prvenství. Želivka je zdrojem pitné vody pro celé Střední Čechy včetně hlavního města Prahy. Je to největší vodárenská nádrž nejen v České republice, nýbrž v celé Střední Evropě. Hráz dosahuje výšky 58 metrů. Délka nádrže činí 38 km.

Dokola na kole

Přehrada, jakožto zdroj pitné vody, je veřejnosti běžně nepřístupná. K blízkosti její hladiny se tedy nedostanete. Vodní nádrž je však možné po značených trasách objet na kole. Trasa je to vcelku nenáročná, s krátkými náročnějšími úseky.


Vodní dům

Rozhodně však stojí za návštěvu Vodní dům. Jde o moderní návštěvnické středisko evropsky významné lokality Želivka. Díky velmi modernímu pojetí expozice se zde návštěvníci setkají s různými tvářemi vody a rozhodně nejde a žádnou nudu. Expozice je rozdělena na dvě části.

Část uvnitř Vodního domu se zabývá vodním mikrosvětem. Podíváte se pod vodní hladinu a na břeh řeky. Nekonečná cesta vody návštěvníky vezme na výlet do historie.

Hravý způsob venkovní části expozice Vodního domu, kterou návštěvnici najdou v atriu, nadchne zejména všechny vodomily. Prozkoumáte umělé vodní toky a symbolizující řeku od pramene k ústí můžete ovládat pomocí čerpadel, pump, vodních mlýnků, hrází a rozvodníků. Prostě zábava pro všechny.

Malý osobní tip. Zejména pro menší děti doporučujeme vzít náhradní oblečení. 

Více na www.vodni-dum.cz