Lesy v době kalamity - V čem se lidé nejčastěji mýlí? Odpověď lesníka (VIDEO)

11.07.2019

Majitelé lesů a jejich odborní lesní hospodáři bijí na poplach. Lesy, a to nejen ty smrkové, jim hynou pod rukama. Když počasí nepřeje zemědělcům, stát vždycky dokáže najít v rozpočtu rezervy, lesy na jeho pomoc ale stále čekají.

Sucho a kůrovcová kalamita se nevyhýbají ani oblíbeným turistickým destinacím. Řada lidí bude možná o letošní dovolené vážností situace zaskočena .

V čem se lidé v souvislosti s probíhající kalamitou v českých lesích nejčastěji mýlí?

"Často slýcháme moudra typu - tak nasaďte listnaté stromy místo smrků," konstatuje jednatel Lesního družstva Vysoké Chvojno Radomír Charvát. "Tak jednoduché to ale není. Každá oblast je unikátní svými podmínkami a jsou pro ni vhodné jiné dřeviny. Lesníci dnes zdaleka nebojují pouze s kůrovcem, který je v médiích často skloňován, odumírají nám jasanové i dubové porosty.  Obrovský vliv má extrémní sucho. To napomáhá nejen šíření kůrovce, ale například také odumírání borových lesů v Polabí. Borovice nemají příliš hluboké kořeny a v konkurenci ostatních stromů nedokáží pro sebe vodu získat a hynou."

"Jednoduché řešení neexistuje, nacházíme se v období, které ještě v historii nikdy nenastalo," říká doc. Ing. Vít Šrámek, ředitel Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti. 

Víte, že: V současné době, kdy jsou lesy ohroženy suchem a při následném oslabení napadením kůrovcem, je na místě včas vyhodnotit míru stresu a dopady sucha na ekosystémy a pomoci tak ke stanovení postupů ochrany porostů. K tomu mohou posloužit metody hodnocení sucha v porostech smrku ztepilého, které podrobně popsali a otestovali experti na ekologii lesa Výzkumného ústavu lesního hospodářství a myslivosti, v. v. i.

Společně s Martinem Haisem z Katedry biologie ekosystémů Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity zpracovali metodické postupy hodnocení dopadů sucha na lesní ekosystémy ve velkém prostorovém měřítku na území České republiky. Více informací naleznete ZDE.

Mohlo by vás zajímat: Jak rychle jedná současná vláda ve věci kompenzací vlastníkům lesů.