Lesy v okolí Zbirohu: 3 zajímavá místa v rámci jedné procházky

24.02.2022

Romantické město Zbiroh najdete na rozhraní Brd a chráněné krajinné oblasti Křivoklátsko. Výletní stezky tu procházejí kolem lesů, skal, rybníků i bystřin. Máme pro vás tip na procházku s nádechem historie, přírody a krásných výhledů.

Zámek Zboroh, zdroj foto: www.zbiroh.cz
Zámek Zboroh, zdroj foto: www.zbiroh.cz

Místní lesy o rozloze 12 380 hektarů spadají pod správu Společnosti Colloredo-Mannsfeld a zahrnují celkem tři polesí - Vlastec, Trhoň a Lhotu.

Hurá po svých! 

Pokud přijedete autem, můžete zaparkovat na náměstí ve Zbirohu nebo u zámku, kde je ale parkování zpoplatněné. Poté se vydáte na následující tři místa, která lze navštívit v průběhu jedné procházky.

Zámek Zbiroh

Historie zámku sahá až do 13. století, kdy byl vystavěn původně coby románsko-gotický hrad. Jedná se tedy o vůbec nejstarší české šlechtické sídlo.

Hradní části dodnes dominuje nejstarší samostatně stojící hlásná věž na našem území, ukrývá se tady vůbec nejhlubší studna v Evropě a jako brož ji zdobí jedna z nejstarších hradních kaplí u nás. Svou dnešní podobu rozlehlého renesančního zámku získal Zbiroh na konci 16. století, kdy byl jeho majitelem císař Rudolf II. Habsburský. Dnes nabízí zámek svým návštěvníkům prvotřídní servis v rámci gastronomických služeb, možnost ubytování a expozici s poutavým příběhem hradu a zámku, ale i rytířů templářského řádu. 

  • Prohlídky se tu konají celoročně a návštěvníkům je přístupný i zdejší park.

Vyhlídka Čertova skála

Vyhlídka stojí necelé 2 kilometry od zámku Zbiroh. Čertova skála nebo také Čertovka se nad okolní krajinou vypíná do výšky bezmála 566 metrů a nabízí výhledy do několika stran. Kdo se bude dívat pozorně, uvidí v lese u skal kříž. 

Vyhlídka Čertova skála, zdroj foto: www.zbiroh.cz
Vyhlídka Čertova skála, zdroj foto: www.zbiroh.cz
  • Čertovu skálu prochází červeně značená turistická trasa.

Vyhlídka Světovina u Zbirohu

Blízké okolí Zbiroha je poseto mnoha skalkami a skálami. Jednou z nich je i skála Světovina. Skála byla dříve nazývaná Světská skála a nachází se v nadmořské výšce 560 m n.m. Najdete tady plochý kámen, který je označován jako slovanské obětiště.

Kromě krásného výhledu nabízí Světovina také svoji legendu. Povídá se, že někde v okolí je pod kamenem otesaným do jehlanu pohřben jeden ze švédských velitelů vojsk, která se v průběhu třicetileté války snažila dobýt hrad Zbiroh.

Vyhlídka Světovina, zdroj foto: www.zbiroh.cz
Vyhlídka Světovina, zdroj foto: www.zbiroh.cz
  • Zdejší oblast je oblíbená u horolezců a pro pěší zde prochází zelená turistická značka.

AKTUÁLNĚ se řeší: Záměr vlády zřídit Národní park Křivoklátsko. 

Ing. Robin Ambrož, ředitel Lesní správy Zbiroh, k tomu říká:

Domnívám se, že vznik NP Křivoklátsko by měl negativní dopad na celý region Křivoklátska především po stránce ekonomické i sociální. Po zkušenostech jiných soukromých vlastníků hospodařících v bezprostřední blízkosti národních parků (zejména NP Šumava a NP České Švýcarsko) mám důvodné obavy i o naše lesní porosty, neboť z bezzásahových území v minulosti docházelo (a v současnosti stále dochází) k nekontrolovanému šíření lesních škůdců. Zároveň se hlásím k odkazu našich předků, generací lesníků, kteří svým citlivým přístupem k hospodaření pomohli vytvořit ve zmíněném regionu mimořádně cennou oblast. Důkazem budiž zdejší četná chráněná území, vznik CHKO Křivoklátsko v r. 1978, lokality oblastí NATURA 2000, biosférická rezervace UNESCO, rozsáhlá ptačí oblast anebo i zařazení lesů na území Lesnického parku Křivoklátsko do Mezinárodní sítě modelových lesů v r. 2017. Současný stav ochrany přírody tedy považuji za naprosto dostatečný a funkční. Naším úkolem je, abychom v dosavadním aktivním způsobu hospodaření zodpovědně pokračovali i nadále, neboť jsem přesvědčen, že nejlepší způsob ochrany lesních porostů zajišťuje citlivý a pečlivý přístup lesníka.

Další informace a podrobnosti k Petici proti zřízení NP Křivoklátsko najdete ZDE.