Lesy Vilémov zvou na výlet!

05.05.2022

Zdejší zámek je barokní perlou ze 17. Století a v okolních lesích je spousta cest k prozkoumání při procházkách nebo cyklistice. Vydejte se objevovat okolí městečka Golčův Jeníkov.

Zámek Vilémov
Zámek Vilémov

Lesní hospodářský celek Vilémov - Klášter, je součástí rozsáhlého soukromého majetku, který vlastní společnost Vilémov Castle s.r.o. Představuje 557 hektarů lesa rozděleného do 5 komplexů. Převážná část majetku se rozprostírá na rovinatém až mírně svažitém terénu s ojedinělými příkrými svahy. Nejnižší bod je 330 m n.m. a nejvyšší pak 520 m n.m. Zdejší lesy mají zejména jehličnatý charakter s převahou smrku ztepilého, na který v posledních letech bohužel silně dopadla kůrovcová kalamita.

Zámek Vilémov - pro gurmány a milovníky baroka

Zámek Vilémov je jedním z nejkrásnějších barokních zámků v České republice. Nachází se v nádherném lesnatém kraji Vysočina hodinu jízdy východně od Prahy. V současné době panství a přilehlý les spravuje čtvrtá generace rodu Rajských z Dubnice.

Historie zámku sahá až do roku 1120, kdy budova sloužila jako jeden z největších benediktinských klášterů ve střední Evropě. Původním zakladatelem tohoto kláštera byl opat jménem "Vilém", od něhož byl odvozen název pozdějšího zámku i vesnice - "Vilémov".

Nyní se na zámku nachází restaurace s celoročním provozem, přímo v zámeckých sálech je pak možné se nechat ubytovat, pořádají se tu slavnosti, setkání a svatby.

Tisá skála u Bratčic - lákadlo pro horolezce

Tisá skála je významná geologická oblast nalézající se v lese asi 5 km severozápadně od města Golčův Jeníkov. Po jejím obvodu i a na samotném vrcholku tu jsou rozsáhlé přirozené skalní výchozy z přibyslavické ortoruly. Pod vrcholem se nalézá poměrně rozsáhlé kamenné moře - to je souvislá vrstva balvanů nebo suťovitých kamenů nahromaděných v určitém místě.
Skalní výchozy jsou využívány jako cvičné horolezecké terény a milují je zejména vyznavači boulderového lezení.

Golčův Jeníkov - historie sportu a velrybí kost

Do historie města se významně zapsal Martin Maxmilián, svobodný pán z Goltze, který městečko mezi Sázavou a Železnými horami získal roku 1636 od císaře jako dar za věrné služby. Statečnost a odvahu prokázal v mnoha bitvách třicetileté války a proslavil se jako osvoboditel Prahy od Švédů. Po skončení války se v Jeníkově usadil natrvalo. Zbudoval tu Golčovu tvrz, nyní nejstarší část zámeckého areálu, dal postavit první radniční dům z kamene, loretánskou kapli a jezuitskou rezidenci. Za jeho působení městečko zažilo hospodářský i kulturní vzestup a plným právem získalo přívlastek Golčův. Pěknou kuriozitu objevíte v kostele sv. Františka Serafínského, kde je pod stropem zavěšená kost z velryby grónské - generál si ji přivezl jako válečnou kořist.

V lednu 1951 se v Golčově Jeníkově narodila bývalá československá běžkyně Jarmila Kratochvílová, která svými výkony patří mezi nejlepší sportovce historie.


Den otevřených lesů

18. června přivítá lesní hospodářský celek a zámek Vilémov návštěvníky při celorepublikovém Dni otevřených lesů.

Program na zámku Vilémov - den pro celou rodinu

  • 9.45 zahájeni Dne otevřených lesů
  • 10.00 komentovaná vycházka s lesníkem /ukázky nakládání a přibližování dříví, práce s lesní technikou i s koněm/
  • cca. ve 12.30 návrat na zámek
  • možnost zakoupit si občerstvení
  • 13.00 ukázka dravců
  • 14.00 otevření stanoviště lesní pedagogiky.

Sraz účastníků akce proběhne dne 18. června v 9:45 na nádvoří zámku Vilémov
GPS souřadnice: 49.809577 15.529330

Kapacita zámeckého areálu i vycházky je omezená, je nutné udělat rezervaci míst do 15.6. na mailu: info@vilemovcastel.cz, rezervace vám bude potvrzena zpět mailem. 

Akce Den otevřených lesů proběhne dále v desítkách soukromých, obecních i církevních lesů a může se tak stát cílem příjemného rodinného výletu. Bližší informace a místa konání najdete na webu www.denotevrenychlesu.cz