Moderátorka Ester Janečková: Les má v sobě osudy

08.05.2019

Sympatická moderátorka oblíbených pořadů Pošta pro Tebe a Sama doma Ester Janečková má k lesu blízký vztah. Kde je kousek lesa jejímu srdci nejbližší? 

"Mým lesem, který mám pořád ve svém srdci, je les v okolí Miličína. Když si na něj vzpomenu, hned se mi vybaví jeho intenzivní vůně jehličí, hub a mravenců. A také vůně mojí babičky, která se mnou do toho lesa chodila. Občas jsme tam sbíraly houby, ale hlavně vyprávěla, co všechno ten les prožil.

Když o tom teď přemýšlím, nepochybuji o tom, že má ten les v sobě zvláštní magickou sílu. Je to takový ten pravý, hustý, čistě jehličnatý les se starými stromy, které toho zažily už opravdu hodně. Je v něm spousta prožitých osudů a veliká energie. Jak o tom tak mluvím, mám chuť se do něj hned rozjet. A načerpávat... Musím to udělat co nejdřív."


Ester, která nedávno dokončila psychologický výcvik a otevřela vedle kariéry televizní moderátorky i dveře i profesi psychologa, považuje les za dokonalé místo k odpočinku a uspořádání myšlenek. "Jsem moc ráda, že naše dcera Sára má ve školce program s tématikou lesa. Když si děti neutvoří k lesu vztah, budou v životě velmi ochuzené."

Situace v domácích lesích, které mizí v důsledku sucha a kůrovcové kalamity, moderátorku znepokojuje. "Musíme o tom všichni mluvit. Svět bez lesů si nedovedu vůbec představit, a přitom nám teď přímo doma mizí před očima."


Tip na výlet: Vydejte se do míst, které se říká "Česká Sibiř" a kromě okolí Miličína zahrnuje oblast mezi Voticemi, Selcem-Prčicí a Táborem. Pojmenování si vysloužila specifickými klimatickými podmínkami, zima je tady delší a třeskutější než jinde ve vnitrozemí a počasí se často mění. Krásná kopcovitá krajina byla vždy plná lesů, rybníků, luk a polí. Celý kraj je protkaný turistickými trasami a cyklotrasami, které návštěvníky zavedou třeba na zámek Vrchotovy Janovice (který milovala a kde žila baronka Sidonie Nádherná), za zříceniny hradů Zvěřinec, Šelmberk nebo Borotín, do pivovaru Vítek z Prčice nebo do osady Ounuz pod Javorovu skalou. Pro ty, kdo mají toulavé boty je výlet na Javorovou skálu krásnou procházkou, jde o nejvyšší horu Vlašimské pahorkatiny.

Více tipů na www.milicin.eu

Věděli jste, že už letos může až polovina lesů v ČR vlivem kůrovcové kalamity zmizet? Týká se to i lesa, který se zapsal tak krásně do srdce Ester.

Kde je váš nejmilovanější kousek lesa? Ještě jsou v něm stromy? Napište nám na facebook Kouzlo lesa.