Máme z lesa - Dřevo v interiéru

25.01.2022

Dřevo je vynikajícím materiálem z hlediska designu, kvality i životního prostředí. Ve svých domovech se dřevem obklopujeme od nepaměti. Dřevo je krásné, odolné a obnovitelné.

Zdroj: Pinterest
Zdroj: Pinterest

Dřevo je všude okolo nás. Každý den ho v nějaké podobě používáme - jako dřevěný nábytek, papír na psaní, palivové dříví nebo stavební materiál. Dnes se společně podíváme na dřevěný nábytek. Tedy na to, jak se strom promění v něco, co nám může sloužit celý život.

Zdroj: Pinterest
Zdroj: Pinterest

Sonda do historie

První primitivní, ale funkční nábytek měli lidé ve svých obydlích už v pravěku. Zpočátku se nacházel zejména v jeskyních u ohnišť a byl vyrobený z posbíraného a pazourky opracovaného dřeva či větví. Později si lidé vytvořili různé nástroje, jako jsou sekyry, nože, pilky a mohli tak vyrábět nábytek z dílců spojených čepem nebo spojem oplétaným koženými řemínky. Tak vznikala různá lehátka proplétaná trávou nebo proutím, stoličky, stoly a police.

Z dob starého Egypta známe z vykopávek pozůstatky mistrovských nábytkářských děl ze vzácných druhů dřeva a dokonale zpracované.

Luxusní nábytek pro šlechtická sídla, zámky a bohaté domy byl vyráběný ručně z tvrdých dřev, často se ještě dýhoval a vykládal jinými druhy dřeva, perletí nebo drahokamy.

Selská stavení byla vybavena prostým nábytkem, většinou zde nechyběla lavice, stůl, truhla a postel.

Velkovýroba nábytku se rozmohla až na počátku 20. století. Kdy se využívaly průmyslově vyráběné polotovary z materiálů, jako je překližka, dřevotříska a sololit.

Ve 20. století vznikla také móda rustikálního nábytku z měkkých dřev, jako je borovice nebo modřín, s výraznými letokruhy a suky.

Nábytek dneška

Dnes je dřevo v interiéru stále velmi populární. Každý druh dřeva má ale svoje specifika, jinak voní, vrže a je vhodný buď do domu nebo třeba na terasu či zahradu. Z našich lesů se využívá dřevo smrkové, bukové, dubové nebo dřevo z borovice. V nabídce se objevuje i exotičtější materiál jako teak, meranti, iroko, bambus, ratan a jiné.

Zdroj: Pinterest
Zdroj: Pinterest

Dřevo kupodivu nemá v kalendáři svůj den. Jeho milovníci ale mohou slavit Mezinárodní den lesů, který každoročně spadá na 21. březen. A pravidelně se také koná Festival dřeva

Druhy dřeva podle tvrdosti

  • Velmi měkké dřevo: smrk, borovice, jedle, topol, vrba, lípa
  • Měkké dřevo: modřín, kleč, olše, bříza, jalovec, jíva
  • Středně tvrdé dřevo: kaštan, platan, jilm, líska
  • Tvrdé dřevo: dub, buk, ořešák, javor, jabloň, hrušeň
  • Velmi tvrdé dřevo: dřín, ptačí zob, dub pýřitý, zimostráz
  • Neobyčejně tvrdé dřevo: eben, mahagon

Kvalitní dřevo na kvalitní nábytek

Nejčastěji se při výrobě nábytku setkáváme se smrkovým dřevem. Vzácněji se v nabídkách objevuje nábytek z třešňového dřeva, z olše či břízy. Měkké dřevo bývá častou volbou hlavně z důvodu ceny. Patří totiž mezi levnější materiály a představuje kompromis mezi cenou a kvalitou. Buďte si ale jistí, že pokud sáhnete do kapsy hlouběji a zvolíte kvalitní tvrdé dřevo, získáte nábytek na celý život.

Jak se zpracovává dřevo určené k výrobě nábytku

Na počátku roste strom a ten je třeba pokácet. Jeho nejlepší části se pak využívají právě na výrobu nábytku a dalších dřevěných věcí. A jak přesně takový proces probíhá?

Zpracování dřeva k výrobě nábytku aneb od stromu až po stůl

  • Pokácením stromu vše začíná
  • Abychom získali prkna, fošny, trámy, lišty, latě, či hranoly, musí se kulatina zpracovat v pilařském závodě
  • Na pile se kulatina vykládá, měří a odkorňuje, je zkrácena na výřezy, které se třídí a řežou.
  • Dřevo je také nutné vysušit a vytřídit na základě jakosti, podle které se odvíjí jeho cena.
  • Řezivo má různou kvalitu, nejen v závislosti na kvalitě stromu, ze kterého je získáno, ale také podle zpracování.
  • Volbou různých typů pořezů lze ovlivnit jeho vlastnosti i vzhled. Kvalita zpracování na pile má významný vliv na kvalitu finálního dřevěného výrobku.
  • Neřezané dřevo může z pily putovat rovnou do truhlářské dílny, kde mu šikovné ruce dají novou podobu.

Les nám poskytuje obnovitelný zdroj dřeva, proto je nezbytné o něj pečovat v souladu s principy udržitelného lesního hospodářství tak, aby se i příští generace mohly těšit jeho dostatku. 

Přečtěte si také: Máme z lesa - Toaletní papír