Máme z lesa - Toaletní papír

10.01.2022

Víte o tom, že v historii používali lidé místo toaletního papíru kukuřičné slupky, mech nebo třeba písek? A jaká je cesta roličky papíru od stromu až k vám domů? Známe fakta, zajímavosti i skutečné perličky o této nepostradatelné součásti naší každodenní hygieny. 

Zdroj: Unsplash, Johannes Krupinski-
Zdroj: Unsplash, Johannes Krupinski-

Bez toaletního papíru si svůj život dovede představit asi málokdo z nás, byť ho vlastně považujeme za naprostou samozřejmost. Nebylo tomu ale zdaleka tak vždy, rolička, jak jí známe je na světě teprve 140 let. Do těch dob byli lidé nuceni být mnohdy velmi kreativní ve snaze vykonat základní očistu.

Sonda do historie

První zmínky o existenci toaletního papíru pocházejí z Číny a to už z roku 600 našeho letopočtu. Vyráběl se tehdy z rýžové slámy a učený byl výhradně pro císařský dvůr.

V jiných částech světa používali lidé k očistě vlnu, konopí, nebo třeba krajku. Ti chudší si pak museli vystačit s rukou omývanou v řece, nebo se čistili hadry, dřevěnými hoblinami, senem, trávou, pískem, mechem, kukuřičnými slupkami a překvapivě i kameny či mušlemi. V chladných pásmech se běžně k tomuto účelu používal sníh.

Ve starověkém Římě se těšila oblibě mycí houba s násadou, námořníci využívali roztřepeného konce lana.

Na Středním východě, se obvykle používala voda. Lidé zde volili levou ruku na čištění a pravou na přípravu pokrmů a jedení. V některých částech Afriky to ale bylo naopak a stisk pravé ruky byl považován za nevychovaný. 

Narodil se v USA

První průmyslově vyráběný papír určený výhradně k toaletnímu použití přinesl v roce 1857 na trh v USA Joseph Gayetty. Byl na svůj vynález náležitě hrdý a každý list papíru (ten jeho neměl ještě podobu známých rolí), tak nesl jeho jméno.

Utrácet za toaletní papír přišlo lidem té doby ale většinou zbytečné a k očistě dál hojně používali staré noviny, telefonní seznamy, reklamní letáky a katalogy.

V roce 1879 přichází společnost Scott Paper Company s vynálezem toaletního papíru na rolce, který si o několik let později nechává i patentovat. Papír je perforován a kousky tak jdou snadno odtrhávat.

V roce 1942 vyrábí britská firma St. Andrew's Paper Mill první dvouvrstvý toaletní papír, který je oproti svým předchůdcům jemnější a ohebný.

Od roku 1990 papíry obsahují léčivé složky jako aloe vera a světlo světa spatří i první vlhčený toaletní papír.

Zdroj: Unsplash, Kev Bation
Zdroj: Unsplash, Kev Bation

Toaletní papír dneška

V novém tisíciletí toaletní papíry přidávají na vrstvách, získávají na jemnosti, voní po lučním kvítí, jsou šetrné k naší pokožce i k životnímu prostředí. Roličku papíru lze dnes zakoupit ve všech možných barvách a vzorech. Toaletní papír pořídíte ve svatebním dekoru, případě potištěný vtipy, nebo tajenkami a labyrinty.

Toaletní papír má v kalendáři i svůj den. Formálně se nazývá Národní den toaletního papíru a každoročně spadá na 26. srpna.

Jak se vyrábí toaletní papír

Toaletní papír se vyrábí z dřevěných vláken, tedy ze stromů. Ty nejlepší části stromu se využívají k získání materiálu na dřevěné výrobky, zatímco jeho horní části a zbytky ze zpracování slouží k výrobě buničiny na toaletní papír. A jak přesně takový proces probíhá?

Zdroj: Unsplash, Oliver Paaske
Zdroj: Unsplash, Oliver Paaske

Výroba toaletního papíru aneb od stromu až na toaletu

 • Stroje zbaví dřevo kůry
 • Stroje poté rozsekají špalky na štěpky a rozdělí je na várky
 • Tyto várky dřevní štěpky se vaří několik hodin ve směsi chemikálií
 • Vlhkost se odpaří a zbývá buničina - složená z celulózových vláken a pojiva zvaného lignin
 • Buničina se vyčistí, lignin a chemikálie se vymyjí a poté se buničina ještě vybělí, aby se odstranilo zabarvení
 • Buničina a voda jsou smíchány dohromady, a vzniká papírová hmota. Ta se následně nastříká na síta, na nichž z ní odtéká voda
 • Nekonečný pás papíru je dále lisován a sušen párou na válcích. Kovové čepele na kotoučích poté seškrábnou lisovaný, vysušený papír, rozříznou ho na dlouhé pruhy a perforují jednotlivé útržky
 • Tyto delší "roury" z papíru se nakrájejí na role a zabalí

Výroba toaletního papíru z recyklovaného materiálu

 • Odpadní papír se sbírá, třídí a odveze do papírny
 • Tady se mísí se s chemikáliemi a vodou, poté se rozmělní, filtruje a rafinuje
 • Z této zpracované buničiny se vyrobí obří role
 • Tato role je v dalším provozu perforována a nařezána na jednotlivé role běžné velikosti
 • Ty se poté zabalí
Zdroj: Unsplash, Alfonso Navarro
Zdroj: Unsplash, Alfonso Navarro

Udržitelný přístup

Výrobci toaletních papírů se pyšní tím, že dřevo na výrobu bylo získáno v udržitelně spravovaných lesích, kde les zůstává ve větší míře, než je kácen. Snaží se o co nejefektivnější využití suroviny, stejně tak jako o minimalizování množství vody a energií v průběhu procesu samotné výroby. I obalový materiál prodělává změny, vizí výrobců je do budoucích let zcela vypustit plasty a balit ekologicky. 

Pár perliček na závěr

 • 7 % Američanů krade toaletní papír v hotelu při dovolené
 • Průměrně uživatel použije asi 57 útržků toaletního papíru za den
 • Jedna role toaletního papíru vydrží v domácnosti přibližně 5 dní
 • 1 z 20 lidí si po jeho použití neumyje důkladně ruce
 • Vůně se aplikuje vždy na ruličku, ne na samotný papír, jako kdysi
 • 61 % lidí používá toaletní papír ke smrkání, 17 % na odstranění rozlitých tekutin a 8 % si ním smývá make-up
 • Při cestě na pustý ostrov by dalo až 49 % lidí přednost toaletnímu papíru před potravinami