Máte rádi čas strávený v přírodě? Zajděte si na Den otevřených lesů

30.05.2022

18. června se v obecních, soukromých a církevních lesích po celé ČR bude konat Den otevřených lesů. Na akci se v rámci komentovaných vycházek setkají návštěvníci spolu s vlastníky, a budou mít možnost dozvědět se víc o jejich práci i o lese samotném. 

Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

Stín, chladivý vzduch a uklidňující šumění. Když máte velké štěstí, můžete spatřit i kolem běžící srnku, poslouchat ťukání datla nebo pozorovat hopsající veverky. To je les. Místo, kam se mnoho z nás chodí ve volných chvílích uklidňovat. Místo, kde můžete s rodinou zažít nezapomenutelná dobrodružství. Pokud přesně tohle potřebujete, zajděte si v sobotu 18. června na Den otevřených lesů. Kromě načerpání energie, se na řadě majetků, které akce pořádají, pobavíte nad úkoly pro děti i rodiče. Na všech místech se pak dozvíte i zajímavé informace o tom, jak to vlastně v takovém lese chodí.

Veřejnost často propadá dojmu, že les by se měl nechat přírodě. Takové lesy by ale do budoucna zcela jistě nemohly fungovat tak, jak jsme po staletí zvyklí. Les potřebuje pomoc člověka, aby mohl dál nabízet útočiště svým návštěvníkům a vzkvétat.

Lesy mají dveře otevřené 

Proto se Sdružení vlastníků obecních, soukromých a církevních lesů v ČR (SVOL) rozhodlo uspořádat 18. června 2022 Den otevřených lesů. "Chtěli bychom veřejnosti ukázat příklady dobré praxe trvale udržitelného hospodaření v lese, zprostředkovat reálný zážitek a odpovědět i na případné otázky", upřesňuje předseda SVOL Jiří Svoboda.

Návštěvníky lesů čekají v rámci komentovaných procházek nejen setkání s vlastníky, ale také ukázky práce lesníků od zalesňování, přes péči o lesní porosty různého stáří až po těžbu, zábavné úkoly pro děti i dospělé, prohlídky vybraných objektů apod. 

Interaktivní mapu přihlášených majetků a podrobnosti k programu najdete na www.denotevrenychlesu.cz