MUDr. Jehličí: Možná to nevíte, ale právě u vás doma léčí les

27.12.2021

Všimli jste si, že se vám během vánočních svátků (až do Tří králů, kdy zlikvidujete výzdovu) doma lépe dýchá nebo se dokonce zlepšily projevy respiračních nemocí? Může za to les, konkrétně jehličí z vánočního stromku, adventního věnce, svícnu či jiné živé výzdoby, které uvolňuje do prostoru léčivé silice.

Silice jsou skupinou esenciálních étericých olejů, které čistí ovzduší od baktérií, virů i dalších patogenů. Uvolňují se z jehličí do ovzduší a příspívá k tomu také teplo, které v domě máte (i když nic se nemá přehánět ani v tomto případě). Proto ta nádherná vůně, ale také velký bonus pro vaše zdraví.

Silice prokazatelně zlepšují dýchání, pracují ve prospěch vašeho imunitního systému a významně podporují také psychickou kondici, protože odbourávají stres, zklidňují, zlepšují náladu a uvolňují napětí.

Nejvíce těchto látek obsahuje jehličí jedle, ale rozdíly mezi jedlí a smrkem nebo borovicí není tak velké. Přínosem je například i jalovcové jehličí, které působí dezinfekčně a antistresově. Ostatně léčivou sílu smrku znali lékaři už ve starověku, dávno před tím, než se v 19. století ujala v našich zemích tradice zdobení vánočního stromku.

Esence z jehličí jsou také naprosto zásadní ingrediencí v aromaterapii, kdy se používají nejen k léčení zmíněných potíží s dýchacími cestami, ale také právě pro uklidnění pocuchaných nervů.

Podívejte se, jakou úlohu hrají lesy pro získání statusu klimatických lázní a proč: