Oslavte světový den vody jejím šetřením
Voda je náš nejcennější přírodní zdroj a její význam si celosvětově připomínáme 22. března. Přečtěte si o vodě víc a zamyste se nad tím, čím můžete i vy sami Zemi pomoci.
Světový den vody byl vyhlášen Organizací spojených národů (OSN) v roce 1993 aby připomínal klíčovou roli vody pro celou naši planetu.
Nedostatek zdrojů kvalitní vody patří mezi nejzávažnější
globální problémy. I přes veškerou snahu mnoha organizací a sdružení nemá
v současnosti více než miliarda lidí po celém světě přístup k nezávadné pitné
vodě. Vzhledem k probíhajícím klimatickým změnám se dá předpokládat, že
její nedostatek se v blízké budoucnosti dotkne i těch částí světa, kde
doposud panovalo vodní bohatství.
Voda pokrývá více než 71 % zemského povrchu. Více než 97 % tvoří moře a oceány, oproti tomu sladká voda je zastoupena pouze 3 % hydrosféry.
Cílem oslav Světového dne vody je zviditelňování nejrůznějších témat souvisejících s vodou a upozorňování na problémy týkající se znečišťování vodních zdrojů, klimatická změny, špatného přístupu k vodě, potravinové bezpečnosti apod.
Pro každý rok je vyhlašováno jedno konkrétní téma, kterému se zejména věnují osvětové akce spojené se Světovým dnem vody. Téma roku 2023 je " Urychlení změn" prostřednictvím partnerství a spolupráce.
Musíme si uvědomit, že voda už není neomezenou surovinou, ale že je třeba jí šetřit a recyklovat ji. Proto je nutné hledat technologická řešení, která práci s vodou zefektivní a sníží její spotřebu jak v domácnostech, tak při výrobě zboží.
Jak může každý z nás snížit spotřebu vody aneb 15 užitečných tipů pro každý den
- Zkraťte svoji sprchu o minutu až dvě – ušetříte až 600 litrů vody za měsíc.
- Pravidelně kontrolujte, že vám doma neprotéká toaleta a nekape kohoutek. Drobný únik nemusí být ani vidět, ani slyšet, nicméně ztráty vody mohou být až několik desítek litrů za hodinu.
- Nahraďte starou toaletu modernější a úspornější. Na běžné spláchnutí spotřebuje klasická toaleta až 8 litrů vody, zatímco úsporné stačí i méně než polovina.
- Používejte úsporné sprchové hadice a perlátory na koupelnové baterie.
- Vypněte vodu vždy, když si čistíte zuby, mydlíte ruce nebo si šamponujete vlasy.
- Zatímco čekáte, až poteče teplá voda, sbírejte tekoucí vodu a použijte ji např. pro zálivku rostlin nebo do konvice na čaj.
- Pračku zapínejte až, když je plná.
- Používání myčky nádobí oproti ručnímu mytí šetří vodu. Zapínejte ji ale, až bude opravdu plná.
- Ovoce a zeleninu k přípravě jídla omyjte společně v napuštěném dřezu nebo míse. Umývat každý kus pod tekoucí vodou je zbytečné.
- Vodu z mytí ovoce a zeleniny použijte pro zálivku pokojových rostlin.
- Pokud máte zahradu, je nejvhodnější pořídit sud nebo nádrž a chytat vodu dešťovou. Navíc měkká dešťová voda je pro rostliny vhodnější.
- Učte děti, aby po každém použití vypnuly kohoutek. Správné návyky se jim budou v budoucnu hodit.
- Pokud se v horkém létě osvěžujete zahradní hadicí, udělejte to v místě, kde např. nejrychleji vysychá trávník. Odtékající voda tak bude znovuvyužita.
- Kontrolujte účty za vodu a v případě neobvykle vysoké spotřeby zkontrolujte netěsnosti a hledejte místa s možným únikem vody. Berte vodoměr jako věc, která vám může pomoci.
- Zkontrolujte i kohoutky na zahradě, příp. i těsnost hadic na zalévání – i zde se může voda ztrácet.
Způsobů, jak šetřit vodu je mnoho, ale každý z nich začíná u nás samých.
Přečtěte si také: Obnovená tradice: Otevírání studánek nebo Koloběh vody v lesích - proč nefunguje, jak má