Péče o lesní majetek - Ochrana mladých porostů proti zvěři (1. díl) + VIDEO

16.08.2020

Vedle oplocenek existuje řada dalších opatření k ochraně mladých (nezajištěných) lesních porostů (MLP) proti zvěři. Důvodem jejich použití jsou stejně jako u oplocenek škody zvěří vznikající na nezajištěných kulturách (zejména okusem a vytloukáním, dále např. zlomením, vyrytím nebo vytažením).

Ochrana na uměle obnovených plochách se provádí u všech jedinců cílových dřevin. Pokud je nutná ochrana přirozeného zmlazení (náletů a nárostů), provádí se maximálně v počtech odpovídajících počtům při umělé obnově. Ve starších, výškově diferencovaných MLP, se ochraňují pouze počty kusů, které ochranu skutečně vyžadují.

V praxi se k ochraně MLP proti zvěři používají nejčastěji tato opatření:

  • Mechanická ochrana terminálního pupene (ovaz ovčí vlnou, koudelí, nastříhanou textilií nebo instalace speciálních chráničů z plastu či jiného materiálu apod.)
  • Individuální ochrana celých stromků (tubusové chrániče, dřevěné nebo drátěné oplůtky, rozsochy, opichy apod.)
  • Chemická ochrana terminálního výhonu, popř. bočních prýtů (nátěr nebo postřik repelenty)

Mechanická ochrana terminálního pupene proti zimnímu okusu se v praxi provádí spíše výjimečně u jehličnatých dřevin. Opatření spočívá v šetrném navléknutí nebo upevnění vhodného materiálu na terminál. Jako materiál se používá především čerstvá ovčí vlna (střiž). Na terminální výhon se přikládá malé množství této střiže, nejlépe pouze z boku terminálu. Vlna nesmí být kolem prýtu omotána ani uvázána, aby nedošlo k jeho zaškrcení. Jiné materiály, které se rychle nerozkládají (např. koudel, různé textilie), je nutno na jaře vždy odstranit. Další možností jsou speciální plastové, kovové, popř. jiné chrániče, které se na jaře ze stromků sundají a na podzim se instalují na nové výhony. Ve srovnání s ostatními typy mechanických ochran je jejich nevýhodou vyšší cena.

Podívejte se na praktické VIDEO Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů SVOL, jak postupovat:

Náš tip: Staňte se odběratelem kanálu YouTube SVOL. Videa, která vám usnadní péči o lesní majetek, pravidelně přibývají.