Pojďte zelesnit Hostýnské vrchy! Krásná akce pro celé rodiny

04.10.2021

Vzít do ruky motyku, vykopat jamku, zasadit nový strom. To je zkušenost, kterou jen tak něco nenahradí - dětem, Vám. V sobotu 9. října můžete společně s lesníky Arcibiskupských lesů a statků Olomouc s.r.o. pomoci založit nový les v místech, kde řádil kůrovec.

Kdy: Sobota 9. října 2021, od 10:00 do 15:00 hodin

Kde: Kalamitní holina u obce Rajnochovice, po asfaltové cestě směrem na Kelčský Javorník od autobusové zastávky Rosošná. https://en.mapy.cz/zakladni?x=17.7994338&y=49.3961132&z=16&source=coor&id=17.783909166666668%2C49.389612

Co nás čeká: Úkolem bude vysadit mladé sazenice stromků podle pokynů lesníků, kteří popíší způsob správné výsadby a vysvětlí, proč je důležité nevysazovat stromky tam, kam nepatří.Každý si může vysadit libovolný počet stromků různých druhů. Sázet budeme především duby a buky. Pro děti máme připraveny malé odměny.

Co si vzít s sebou: Výsadba bude probíhat na pasece, proto si s sebou vezměte pohodlné oblečení, pevnou obuv, případně pracovní rukavice. Pracovní nářadí bude na místě k dispozici, pokud máte vlastní, budeme rádi, pokud jej vezmete s sebou. Pomůžete tak zkrátit případné čekání na volné nářadí. Občerstvení zajištěno.

Doprovodný program: Partnerem akce je společnost RIDEX, která připravuje doprovodný program pro děti i dospělé.

  • prezentace o ochraně lesa
  • ukázka feromonového lapače a povídání o kůrovci
  • hry a kvízy pro děti

Informace pro skupiny: Registrované skupiny budou mít vyhrazenu vlastní plochu k výsadbě. Platí pouze pro registrované skupiny o více než 15 lidech. Registraci prosím proveďte do 5. 10. 2021 na alsol@alsol.cz.

Doprava/Parkování Parkovat budete moci na označeném místě v blízkosti akce. Veškeré informace naleznete na : www.alsol.cz

Jak to bylo minule:

Hostýnské vrchy - region Východní Morava

Pokud vám po práci nedojde energie, můžete se ještě chvíli toulat po mírně zvlněných hřebenech Hostýnských vrchů. Zdejší lesy ukrývají několik jedinečných technických památek, jako jsou vodní nádržky na splavování dřeva nebo milíře na výrobu uhlí.

Zdejší krajinu a její zajímavosti Vám skvěle přiblíží přírodovědně - historická naučná stezka Hostýnské vrchy, dlouhá 12 Km, kterou můžete absolvovat pěšky nebo a kole.

Teď v podzimním období nepřijdou jistě zkrátka ani milovníci houbaření - košík tedy s sebou.

Bájemi opředeným místem zdejších vrchů je Hostýn s úchvatnou bazilikou Nanebevzetí Panny Marie a křížovou cestou od Dušana Jurkoviče. Je nejvýznamnějším poutním místem mariánského kultu v České republice a pohoří dal jméno.

Pro fanoušky válečných památek bude jistě zajímavou zastávkou partyzánský bunkr u Mikulůvky.

Louky a lesy zdejší krajiny ukrývají i několik přírodních pokladů. Téměř 300 let staré mohutné stromy na Čerňavě, nebo třeba památná lípa v Kateřinicích s obvodem kmene 630 cm - zkusíte jí společně obejmout?

V Obci Horní Lapač najdete nejseverněji položenou vinici v oblasti Moravy.

Vesnice a města Hostýnských vrchů stále uchovávají množství lidových tradic, jako je pálení čarodějnic, masopust - lidově fašank a dalších veselic. Najdete tu několik muzejních expozic, věnovaných umění, historii a místním zvykům.