Polomy posloužily hasičům k výcviku

09.03.2022

Lesní porosty u Mohelnice, které v únoru zasáhla vichřice, posloužily k výcviku Hasičskému záchrannému sboru Olomouckého kraje. Hasiči z požární stanice Zábřeh se tady seznamovali se specifiky odklízení zavěšených či napružených stromů a lesníkům tak zároveň pomohli s odklízením následků kalimity. 

,,V posledních letech se nám čím dál více množí výjezdy na popadané stromy. Ať už v důsledku silného větru, nebo extrémních letních bouřek. Často se jedná o různě zaklíněné, zavěšené nebo napružené stromy či větve, které vyžadují speciální přístup při odklízení," vysvětluje velitel jednotky zábřežských hasičů Michal Tomáš.

Zdroj: Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o.
Zdroj: Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o.

Na tyto situace proto myslí také česká legislativa, která profesionálním hasičům nařizuje každoročně podstoupit minimálně osmihodinový nácvik práce s motorovou pilou.

,,Práce s motorovou pilou je založená na automatickém osvojení si bezpečnostních návyků, ale je potřeba také "číst dřevo", protože každý kmen, každá větev se při zpracovávání chová jinak," říká instruktor práce s motorovou pilou Jiří Klimeš a dodává, že velkou roli hraje při odklízení polomů také probíhající kalamita. ,,Stromy jsou oslabené, častěji padají v blízkosti pozemních komunikací a jejich odklízení je ztíženo sníženou kvalitou dřeva, které se chová jinak, než zdravý strom," uzavírá Jiří Klimeš.

Součinnost s Hasičským sborem vítají také lesníci z Arcibiskupských lesů a statků Olomouc s.r.o., ketré mají postižené lesy ve své správě. 

Zdroj: Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o.
Zdroj: Arcibiskupské lesy a statky Olomouc s.r.o.

,,Hasiči nám v rámci výcviku pomohou odklidit část polomu, který musíme v co nejkratším časovém intervalu zpracovat, aby do nich na jaře nenalétl kůrovec. Avšak největší přínos vidím ve vzájemném seznámení se s našimi lesníky i lesním terénem, který máme ve své správě, pro případ budoucí potřeby pomoci či spolupráce," říká na závěr Ing. Arnošt Buček, jednatel Arcibiskupských lesů a statků Olomouc s.r.o. 

Podívejte se na následující video Arcibiskupských lesů a statků Olomouc s.r.o.: Les očima dřevorubce