Pro malé i velké: Lázeňské lesy Karlovy Vary plné zážitků

27.07.2021

Jisté je, že odtud se vám nebude chtít pryč a pokud si naplánujete jen jednodenní výlet, budete si už v jeho průběhu určitě plánovat návrat. Lázeňské lesy Karlovy Vary myslí na všechny návštěvníky - od těch nejmenších po dospělé. A nenudí se nikdo. Kromě zážitků spojených s lesem si přijdou na své i milovníci kultury, pro které je připravený bohatý program a díky možnostem občerstvení ani nehrozí, že byste umřeli hladem a žízní :-)

Jak uvádějí oficiální stránky této příspěvkové organizace, město Karlovy Vary se v současné době pyšní lesy o rozloze 2 190 ha. Kromě původních lánů (asi 300 ha), které patřily k Oboře, dostali karlovarští do vínku ještě další ves s mnoha pozemky - Drahovice. Mnohé zalesněné a to se lázeňským měšťanům v době, kdy město rostlo, velmi hodilo. Všechno dřevo za krátký čas téměř vytěžili. Obrovská spotřeba řeziva na stavby a ostatní suroviny na výrobu nejrůznějšího nářadí, či zboží, vedla k rychlé likvidaci celých porostů v okolí lázní. Navíc vše ostatní co nešlo využít jinak, včetně klestu, skončilo jako palivo, kterého byl, i tak trvalý nedostatek. Nakonec se dřevo muselo do města dovážet, mnohdy i ze vzdálenějších oblastí.

Takové hospodaření nemohlo ovšem trvat věčně. Již od poloviny 18. století se pohled na les začal postupně měnit. Množily se pokusy o umělou obnovu a byl jmenován první odborný správce. Pak přišlo období romantismu a Karlovy Vary měly navíc to štěstí, že se lesy v podstatě staly součástí léčebných procedur. Město začalo přikupovat některé bývalé lesní pozemky i v širším okolí a snažilo se o jejich postupné zalesnění. Celková výměra karlovarských lesů rostla a bohatí návštěvníci začali přispívat na stavbu širokých lesních promenád. Hojně též přibývala romantická zákoutí, altány, vyhlídky a další stavby.

A přesně ty na vás stále čekají, aby nabídly možnosti sepětí s přírodou, nevšední výhledy nebo klidné místo k odpočinku. Vždyť k Linhartu chodíval první prezident T. G. Masaryk, k lesní pobožnosti císařovna Sisi a slavný básník J. W. Goethe zdejší lesy (právem) tak miloval, že se opakovaně vracel. Návštěva Goethovy vyhlídky - to je úžasný plán, během kterého si "pochutná duše" díky pohledu z rozhledny i tělo na dobrotách z místní kavárny.

Možná právě někde tady napadla Goetha jeho slova: "Nevím, jak mohou můj život ovlivňovat hvězdy vzdálené miliony kilometrů víc, než stromy a lidé v mé blízkosti. Stromy, jichž se mohu bezprostředně dotýkat a z nichž cítím ohromnou energii, růstové fluidum. Vždyť každoročně, po celý svůj život, mi demonstrují své znovuzrození."

Sympatická a velmi prospěšná je také snaha Lázeňských lesů Karlovy Vary věnovat se dětem a jejich vztahu k lesu, nebo vysvětlovat veřejnosti, co péče o les v praxi skutečně obnáší a jak je potřeba se v něm chovat.

Z mnoha projektů určených dětem vybíráme roztomilou stezku plnou strašidýlek, díky kterým se o lese mnohé dozvěddí hlavně ti nejmenší.

Více se dozvíte také z videa:

Zdroj fotografií: archiv organizace Lázeňské lesy Karlovy Vary

Mohlo by vás zajímat: Jak vypadá situace v lesích o prázdninách 2021