Rozhovor: Domečky pro skřítky jako spojení s přírodou

10.03.2023

Každé dítě se prý pro myšlenku, že u nich na zahradě, terase nebo třeba v předsíni bydlí skřítek nadchne. A dospělí vlastě jakbysmet. Začíná hra, která podporuje fantazii i pozitivní vztah k přírodě. 

Stanislava Adamcová, tvůrkyně a zakladatelka eshopu Domečky pro skřítky
Stanislava Adamcová, tvůrkyně a zakladatelka eshopu Domečky pro skřítky

V eshopu Domečky pro skřítky mají zcela jistě sortiment, který jinde nekoupíte. Mimo domků tu seženete mini kadibudku, pergolu s lavičkou nebo třeba sadu zahradního nářadí o velikosti několika centimetrů. A skřítek se může nastěhovat! 

Za celým projektem stojí žena, která miluje přírodu i svět fantazie a k tomu si skvěle rozumí s barvami - Stanislava Adamcová.

Stanislavo, jak se zrodil nápad začít vyrábět domečky pro skřítky? 

Miniaturní domečky se zahrádkou jsem viděla poprvé v USA. Tam je to bráno spíše jako koníček pro dospělé. Mini zahrádky jsou i součástí botanických zahrad – například v Chicagu. Mají to krásné a propracované, ale nepříliš vhodné pro dětské ručičky. Já jsem chtěla produkt, který by byl určen především dětem.

Když se na zahradu nastěhuje skřítek. Co to může dětem a vlastně i celé rodině přinést?

Záleží na rodičích, jak to uchopí. Pořídit si domeček pro skřítky je jen začátek. K domečku nutně potřebujete zahrádku a pokud máte trochu fantazie, využijete domečky pro další aktivity. Na procházce v lese nasbíráte šišky a klacíky na plůtek, v potoce najdete oblázky pro vytvoření cestičky. Děti se také učí, že je třeba věci v přírodě dopředu plánovat. Pokud chtějí mít na jaře u domečku jarní kytičky, musí cibulky do hlíny už na podzim. Na podzim zase mohou k domečku zasadit vřes, přes léto jeho okolí obložit mechem, příroda sama nabízí tolik možností...

Vaše domky, dvířka nebo třeba kadibudka vypadají fortelně. Dají se otevírat, jsou funkční?

Jsou vyrobeny ze silného bukového masivu, není to žádná tenká smrková překližka. Dvířka otevírat můžete, jsou osazená velkým kovovým pantem. Samozřejmě, že pokud necháte domeček venku ve vlhku, bude potřebovat údržbu. Děti by se měly naučit, že o věci je potřeba pečovat.

Jaké materiály k výrobě používáte?

Především bukové dřevo, dobře totiž odolává vlhku.

S pilkou a hoblíkem pracujete sama, nebo jaký díl práce stojí na vás? 

Já umím všechny dřevěné výrobky navrhnout, rozkreslit, ale výrobu většího množství bych sama nezvládala. Našla jsem si rodinnou truhlářskou firmu, která pro mě domečky vyrábí. Truhláři mi přivezou domečky v surovém stavu, části jich domaluji a větší část připravím do DIY sad, aby si je dotvořili sami zákazníci.

Všechny svoje výrobky Stanislava sama ručně maluje
Všechny svoje výrobky Stanislava sama ručně maluje

Mimo již hotových a krásně barevných produktů nabízíte právě zmíněné DIY sady určené k dotvoření. Čemu dávají vaši zákazníci přednost, hotovému domku, či dveřím nebo zboží, které si mohou s dětmi dokončit dle své fantazie?

Zákazníci si určitě více kupují DIY sady, a to z několika důvodů. Češi jsou kreativní a zruční a je pro ně lákavé si domeček udělat přesně podle sebe. Navíc je to skvělá relaxace. Nabídka hotových domečků je omezená, protože vše maluji ručně. Vyrobím vždy jen pár kusů.

Co takový skřítek, který se nastěhuje na zahradu, nebo třeba do květináče na terase může potřebovat?

Kromě sezónních květin a zeleně bude určitě potřebovat chodníček, plůtek, možná i nějaké zákoutí na sezení. Doplňky k domečkům nabízíme také. Spoustu si jich můžete vyrobit i podle našich tutoriálů na Instagramu a Facebooku. Zákazníci mi posílají fotografie svých domečků třeba s bonsaí nebo s mozaikovým chodníčkem. Mini zahrádky mají často hezčí než já.

Který produkt z vaší nabídky je vůbec nejžádanější?

Dlouhodobě to je malá DIY sada. Jinak záleží na ročním období a také na tom, co zákazníci uvidí na našich sociálních sítích, rádi se nechají inspirovat.

Setkala jste se s nějakým vtipným požadavkem od zákazníka, případně váže se k vašim domečkům nějaký zajímavý příběh nebo příhoda?

Jedna firma si pro svoje zaměstnance objednala ručně plstěné myšáky, každý byl jiný, ale zákazník chtěl, aby všichni vypadaly vyjeveně. Tak jsem si představovala, jak si všichni zaměstnanci na Vánoce rozbalí vyjevené myšky.

Skřítkovské věci si zákazníci objednávají většinou podle nabídky, tam jsme žádný zvlášť zajímavý požadavek zatím neměli. Ale já se snažím ke každé objednávce dodat něco malého, nečekaného, pro pobavení. Třeba ke kadibudce přibalím miniaturní toaletní papír a časopis PlaySkřítek s paní skřítkovou v plavkách na titulní straně.


Soutěž

Od pondělí do pondělí 20. března (12:00 hodin) probíhá na naší facebokové stránce soutěž o 1 DIY sadu domečku a 2 DIY sady dvířek pro skřítky od www.domeckyproskritky.cz

Podmínky soutěže

  • sledujte profil Kouzlo lesa (stránce dejte buď "líbí se mi" nebo "sledovat")
  • napiště nám do komentáře pod soutěž na Facebooku, co podniknete s cenou za předpokladu, že vyhrajete - buďte originální, vtipní, dojímaví.

Ceny: 

  • 1. cena DIY sada na výrobu domečku pro skřítka
  • 2. a 3. cena DIY dvířka pro skřítka 

Soutěž poběží do 12:00 hodin dne 20. března 2023. Poté redakce vybere tři komentáře, které nás nejvíc osloví a výherce zveřejníme 21. března 2023 na FB profilu Kouzlo lesa, tak si vyhodnocení pohlídejte. 

Upozornění! Každý účastník může vložit pouze jeden komentář.. Akce není sponzorována, podporována či spravována společností Facebook ani s ní spojena. Facebook nemá žádné závazky vůči soutěžícím a výhercům. Zapojením do soutěže souhlasí výherci se zveřejněním svého jména v případě výhry na webu a FB profilu Kouzlo lesa. V případě, že se nepodaří kontaktovat výherce do 25. března 2023, bude stejným způsobem vybrán náhradník.