Seriál ptáci v zimě: Co patří na krmítko
V chladných měsících to ptáci nemají s potravou snadné a lidé jim proto chtějí trochu přilepšit. Jak ale ke krmení ptactva přistupovat, abychom neudělali více škody než užitku? Máme pro vás několik užitečných zásad od ornitologů.
V zimě se přirozená potrava ptáků stává těžko dostupnou, a
to hlavně kvůli mrazům, sněhu a celkově nepříznivému počasí. A mnoha lidem není
jejich osud lhostejný. Poskytují opeřencům potravu, pití, ale také útočiště, kde
se mohou schovat před mrazy.
Ptáci nás v zimě potřebují mnohem víc než po zbytek roku, abychom jim pomohli přečkat náročné období.
Pomoc ptactvu však s sebou nese několik pravidel, které stojí za to znát. Taky jsou:
Bezpečné krmítko
Ať už si krmítko koupíte nebo vyrobíte, myslete dopředu na to, že dovnitř nesmí pršet ani sněžit a mělo by se dát snadno vyčistit. Zvolit můžete závěsnou variantu, krmítko volně položit třeba na vyvýšenou zeď plotu, nebo umístit na tyč do prostoru. Důležité je, aby se k němu nedostala jiná zvěř, jako jsou kočky nebo dravci, kteří by ptactvo ohrozili.
Ani v případě, že bydlíte v bytě či paneláku, není vám možnost krmit ptáčky zapovězena. Krmítko můžete totiž snadno umístit i na balkon nebo na okenní parapet. Pro tento účel se vyrábí malá krmítka s přísavkami, kterými je připevníte zvenku ke sklu okna. Výhodou takového krmítka je, že ptáčky tak můžete z tepla a pohodlí bytu pozorovat. Počítejte s tím, že vaši sousedé nebudou nadšení, pokud jim bude na balkon z vrchu padat ptačí trus a slupky od semínek. Pozici krmítka tedy volte pečlivě, případně ke krmení používejte loupané arašídy nebo loupanou slunečnici.
Ptáčkům pak do krmítka dodávejte vždy čerstvou potravu a vodu. Průběžně zde udržujte také čistotu.
Kdy začít přikrmovat
Začít s krmením venkovního ptactva je ideální začátkem listopadu. Ptáci si tak stihnou na krmítko zvyknout a díky dostatku potravy si vybudují řádné tukové zásoby. Díky nim pak snáze přežijí nadcházející zimu.
Čím ptáčky krmit
- Slunečnicová semínka - ideální je černá slunečnice, která představuje zdroj tuku
- Směsi semínek určené pro venkovní ptactvo
- Lojové koule (používejte ale takové, ketré nejsou v síťce, ta se může pro ptáky stát pastí)
- Ořechy - vlašské, arašídy, pistácie atd.
- Sušený hmyz (koupíte v prodejnách chovatelských potřeb)
- Tvrdé obiloviny - pšenice, proso, loupaný oves, kukuřice, atd.
- Ovesné vločky, krupice, hrubá mouka
- Jablka a strouhaná mrkev
- Bobuloviny - jeřabiny, šípky, bez, rozinky, atd.
Pamatujte na to, že čím větší rozmanitost krmiva zvolíte, tím více druhů ptáků vaše krmítko přiláká. Proto sem pravidelně doplňujte pestrou stravu. Každý druh opeřence si pak vybere to, co má nejraději a je pro něj prospěšné.
Zároveň pak nezapomínejte na pitný režim. Dopřejte ptáčkům denně čerstvou vodu, kterou jim můžete umístit třeba do praktické napáječky nebo pítka. V případě, že venku hodně mrzne, schovávejte napáječku s vodou na noc domů, aby se mrazem nezničila.
Čeho se v krmení ptáků vyvarovat
Do krmítek rozhodně nepatří vše, co vás napadne. Vyvarujte se jakýmkoliv soleným potravinám a kuchyňským zbytkům. Opeřencům neprospějete ani v případě, když jim do krmítka nasypete nevařenou rýži a strouhaný kokos. Obě potraviny bobtnají a mohou způsobit trávicí potíže. Ublížit můžete i v případě, když ptákům do krmítka dáte čerstvé pečivo či těstoviny.
Dokrmování ptactva v průběhu roku
Spousta nadšenců se s oblibou stará o venkovní ptactvo v průběhu celého roku. Pravdou ale je, že během teplých měsíců si opeřenci v přírodě dokáží najít potravu sami. Neměli bychom tedy ničit jejich přirozené návyky tím, že je i za příznivých podmínek budeme zbytečně krmit. Mimo jiné, může mít naše počínání vliv na ptačí zpěv, což následně neblaze ovlivní i hledání vhodného partnera. Je tedy lepší, když během roku v dokrmování zvolníme a řádnou stravu jim dopřejeme zase ve chvíli, kdy se s nimi počasí nemazlí
Přečtěte si také: Přikrmování lesní zvěře má svoje pravidla. Znáte je? nebo Jak se chovat v lese s dětmi