Smršť Sabine zblízka: Na procházku do lesa ano nebo ne?

12.02.2020

Vichřice napáchala škody samozřejmě nejen ve státních lesích, ale také na majetcích v soukromém, obecním nebo církevním vlastnictví. Pro vlastníky lesů, bojující s historicky nejrozsáhlejší kůrovcovou kalamitou, je smršť Sabine, která se prohnala republikou, další vážnou komplikací. V některých lesích již nyní platí zákaz vstupu pro veřejnost. Přečtěte si podrobnosti.

"Míra poškození lesních majetků našich členů se na území republiky liší, navíc někde napadl sníh a vítr zatím neustal nebo meteorologové hlásí jeho návrat. Je zřejmé, že procházka v lese nyní není mnohde dobrý nápad a bude tomu tak i řadu dalších týdnů, v nejzasaženějších oblastech jako například na Šumavě dokonce i měsíců, než vlastníci majetky zkontrolují a následky větrné kalamity odstraní. Nabádáme veřejnost k maximální opatrnosti ve všech lesích a respektování opatření k zákazu vstupů do lesa, tam, kde už byla vydána," říká Ing. František Kučera, předseda Sdružení vlastníků obecních a soukromých lesů SVOL.

Situace se na různých místech republiky je rozdílná, zde reakce z několika různých míst:

"Nejsme na tom zdaleka tak špatně, jako kolegové jinde. Zákazy vstupu do lesů nejsou u nás nutné, spíš bych lidem radil být obezřetný a dívat se nejen pod nohy, ale také výš, jestli se nad cestou neopírá nějaký nestabilní strom o druhý. Vše samozřejmě projdeme a zkontrolujeme," Ing. Lukáš Brož, majetek Líšno a. s., 1478 ha, Benešov - Konopiště.

"Na lesním majetku města Prachatice byl vyhlášen zákaz vstupu do lesů, který se vztahuje zejména na turistické stezky, přilehlé porosty a odvozové cesty a jejich okolí. Tento zákaz potrvá až do dubna a má rozhodně opodstatnění, protože škody jsou velké a míra nebezpečí skutečně vysoká. Přestože jsou cedule se zákazy k nepřehlédnutí, lidé se v lese stále pohybují. Přiznám se, že je to pro mě nepochopitelná záležitost, protože jde skutečně o zdraví a o život," Ing. Jan Pěsta, jednatel Městské lesy Prachatice s. r. o., 1600 ha.

"Potřebovali bychom vydání zákazu vstupu do lesů jako sůl, ale státní správa nefunguje. Vydali jsme proto alespoň doporučení, aby veřejnost do našich lesů rozhodně nechodila a rozmístili jsme výrazné cedule na všechna místa, kudy do lesů lidé nejčastěji vstupují. Situace je velmi náročná, v našich lesích spadla odhadem čtvrtina ročního etátu, čekají nás měsíce náročné práce, než nebezpečné stromy vytěžíme," Ing. Miroslav Štoll, Lesy města Český Krumlov s. r. o., 1300 ha. (pozn. red. - snímky v článku pocházejí právě z majetku Lesy města Český Krumlov)

Než se vydáte do lesa na oblíbenou procházku nebo na běžky, zjistěte si dopředu podrobnosti o situaci v lokalitě. Informace obvykle mají obecní úřady, nebo samozřejmě také jednotliví vlastníci lesů.