Troje Krkonoše, čtyři Prahy, 42 tisíc Václaváků - tolik sežral kůrovec lesů za poslední tři roky

29.04.2021

Asi každý se při průjezdu republikou v některém místě lekl, co se to děje s našimi lesy. V některých oblastech - například na Vysočině - je katastrofa zřejmá. Podle čísel uveřejněných Czech Forest Think Tankem je celková plocha lesů, které padly kvůli kůrovcové kalamitě jen za poslední tři roky celkem 192 938 ha (což jsou škody za 98,8 miliardy korun).

Pro lepší představu: zmizely lesy o ploše odpovídající cca čtyřikrát rozloze Prahy. Přišli jsme o troje celé Krkonoše. Vatikán by se na kůrovcové holiny vešel celkem 4 385 krát, Václavské náměstí 42 875x a fotbalové hřiště neuvěřitelných 275 625x.

Kůrovcová kalamita ale letoškem bohužel nekončí a bez pomoci státu nebude možné lesy obnovit a zachovat pro příští generace.

Z tohoto důvodu vznikla také Lesnická výzva II.

Profesní organizace lesnicko-dřevařského sektoru si uvědomují složitou situaci související s covidovou pandemií a jejími dopady. Považují však za nezbytné upozornit vládu, dotčené resorty a Parlament České republiky na problém dlouhodobých dopadů sucha a kůrovcové kalamity, které se v roce 2020 projevily se stejnou intenzitou jako v roce předešlém. Signatáři Lesnické výzvy II. poukazují na alarmující ekonomické dopady kůrovcové kalamity za období 2018-2020, které jsou odhadovány na téměř 100 miliard korun. Společně volají po stabilizaci a dostatečné robustnosti systému podpory péče o lesy a jejich obnovu.

Lesnickou výzvu můžete podpořit ZDE.

Jeden z mnoha důkazů, co kůrovec dokáže: