Vánoční stromy ve městech ČR: Odkud je ten váš?

26.11.2021

Nepříznivá situace bohužel letos neumožní pořádání tradičních vánočních trhů. Co ale lidem v adventním čase zůstává, jsou překrásně nazdobená a rozsvícená centra měst s dominantou vánočního stromku. A každý takový má svůj příběh ...

Praha

Vánoční strom pro Prahu letos pochází z Dolní Černé Studnice na Jablonecku. Smrk vysoký 22 metrů dal dřevorubcům pěkně zabrat. Poté zůstal jeden den uložený v Hostivaři a v noci na ho speciální americký tahač odvezl na Staroměstské náměstí, kde ho lidé budou moci obdivovat až do Tří králů. Smrk pochází ze soukromého vlastnictví.

Paní Eva Kozderková se dívala na smrk z okna svého rodinného domu dlouhá léta. Když foukalo, strom se kymácel čím dál víc, a tak se kvůli bezpečnosti s manželem rozhodli, že ho nechají pokácet.

Manželé ocenili, že smrk ještě přinese radost mnoha lidem, zvítězil totiž v anketě na pražský vánoční strom. A podle pořadatelů adventních trhů byl favoritem už od začátku, nominovaných stromů přitom letos bylo 35.

Brno

Brněnské Vánoce se nemohou obejít bez rozzářeného vánočního stromu, který se každý rok tyčí na náměstí Svobody. Z Bílovic nad Svitavou jej v sobotu 20. listopadu již po dvaatřicáté přivezlo do centra Brna koňské spřežení. Jeho tradice je však mnohem starší a pojí se k ní dojemný příběh záchrany malé holčičky odložené v bílovickém lese, kterou v roce 1919 našel spisovatel Rudolf Těsnohlídek s přáteli. Vánoční strom se rozsvítí o týden později v pátek 26. listopadu.

Letošním vánočním stromem je jedle bělokorá, vysoká 13 metrů a stará 23 let, ze Školního lesního podniku Masarykův les Křtiny Mendelovy univerzity v Brně.

Ostrava

Živý vánoční strom se do centra Ostravy vrátil po 6 letech. Je vysoký zhruba 10 metrů a stojí na tradičním místě na Masarykově náměstí.

Vánoční strom pochází z Beskyd a jeho kácení, převoz i instalaci na Masarykovo náměstí zajistily Ostravské městské lesy a zeleň, s.r.o. "Jedná se o smrk ztepilý, který nám lesy pro Ostravské Vánoce nabídly proto, že by stejně musel být z důvodu ohrožení kůrovcem skácen k zemi," vysvětluje za realizátora Ostravských Vánoc Jan Šumbera, jednatel Černé louky, s.r.o.

Strom přicestoval do centra Ostravy na speciálním návěsu v pondělí 22. listopadu v dopoledních hodinách. Na k tomu určené místo jej usadili pracovníci Ostravských městských lesů a zeleně, s.r.o., kteří mají v této činnosti dlouholetou praxi. Náročná byla rovněž jeho přeprava, během níž nesměl být strom poškozen a převoz zároveň nesměl ohrozit dopravu na pozemních komunikacích.

Plzeň

Za svůj vánoční strom letos Plzeň zvolila 15 metrů vysokou jedli obrovskou a dovezla ji až z obce Zahrádka nedaleko Teplé v Karlovarském kraji. Tento druh stromu má Plzeň jako vánoční strom vůbec poprvé, jedinečný je proto, že ho lidé běžně v lesích neuvidí, vysazuje se hlavně v parcích. Městu ho darovali manželé Křížovi, kteří jej vysadili na své zahradě před čtyřiceti lety.

Hradec Králové

Stejně jako v loňském roce bude mít i letos Hradec dva vánoční stromy. Velké náměstí zdobí jedle bělokorá od soukromé dárkyně z Černožic, na Masarykovo náměstí byl umístěn smrk ztepilý z městských lesů.

Zlín

Rozzářený vánoční strom v Baťově městě najdete před Obchodním domem Zlín. Ten letošní věnovala městu a jeho obyvatelům rodina paní Venduly Blahové ze zlínské čtvrti Příluky. Nazdobený a rozsvícený vánoční strom je již tradičním zpestřením sváteční atmosféry ve městě, stejně jako venkovní a vnitřní světelná výzdoba.

Pardubice

Hlavní náměstí zdobí letos zhruba tunový smrk ztepilý, který městu darovali manželé Koukalovi. Smrk doteď rostl na jejich zahrádce v nedalekých Dašicích. "Byla to velká souhra náhod. Shodou okolností jsme se viděli s ředitelem technických služeb, který říkal, že letos je problém se stromem. Tak jsem mu nabídl, ať si vezme ten náš," řekl Jaroslav Koukal. "Ten strom tu stojí, co si pamatuji," vzpomíná pan Koukal. "Určitě mu bude kolem padesáti," dodává jeho žena, která si smrk pamatuje už z dětství.

Karlovy Vary

Vánoční strom města Karlovy Vary je letos patnáct metrů vysoký a téměř třicet let starý stříbrný smrk z karlovarských Drahovic.

České Budějovice

Nejkrásnější vánoční strom v České republice bývá v Českých Budějovicích. V anketě čtenářů vloni už počtvrté získal nejvíce hlasů. O přízeň se bude ucházet i letos. Tentokrát to bude 14 metrů vysoký a sto let starý stříbrný smrk, který stojí na zahradě v Litvínovické ulici. Městu ho věnuje rodina, jejíž předek ho sám zasadil.

Náš tip: Každý les někomu patří, vánoční stromy po celé České republice pocházejí ze soukromých, obecních nebo církevních majetků, případně samozřejmě také z majetku státních organizací.